Naam jóga

21. 09. 2013


jedná se o kompletní jógovou praxi,  která pracuje se zvukem, pohybem a dechem, aby obnovila tok životní energie v celém těle. Jemná forma aktivní lekce, která je kombinací fyzických cvičení (jed...

jedná se o kompletní jógovou praxi,  která pracuje se zvukem, pohybem a dechem, aby obnovila tok životní energie v celém těle. Jemná forma aktivní lekce, která je kombinací fyzických cvičení (jednotlivých pozic - ásan), dechových technik (pránájáma), meditací s mudrami (ruční symboly) a manter a tím tvoří harmonické cvičení, díky kterému budete pracovat komplexně na celém těle.


Jednoduché, nadčasové a velmi účinné Naam jóga je jógová technika odlišná od ostatních forem jógy. Poskytuje téměř okamžitý prožitek meditativního stavu, protože působí přímo na mozek a nervový systém. Znamená to, že převažování sympatického nervového systému je vyvažováno aktivací parasympatického nervového systému. Sympatickým nervovým systémem fungujeme po celý den, abychom zvládli náročnost celého dne, když je aktivní, tělo produkuje hormony jako je adrenalin a kortizol. Při jeho zvýšeném  aktivování jsou potlačovány jiné hormony a fyzické funkce jako trávení a regenerace těla. Parasympatický nervový systém vytváří důležité účinky pro naše každodenní fungování a dovoluje tělu uvolnit se, spát a odpočívat. Funguje to podobně jako relaxace, avšak v hodnotnějším měřítku.  V rámci hodiny se používají speciální série cvičení, které posilují tělo i mozek, aby mohl jedinec snáze dosáhnout tohoto změněného stavu vědomí v každodenním životě. Tak je ovlivněno jeho jednání, komunikace, inteligence i zdraví.

Pro podporu optimálního zdraví v dnešním životě se vyvinula starověká jogínská věda o pohybu orgánů, která je-li aplikována, čistí, zpevňuje a posiluje orgány pomocí vnitřního tlaku břicha a plic. Obnovuje flexibilitu hrudníku včetně hrudního koše, ramen i páteře. Odborné studie potvrdily, že nadměrné sezení zkracuje délku života a přitom právě současný způsob života čím dál více sezení podporuje a vynucuje. Protože v moderním životě není zahrnuto mnoho fyzického pohybu, trpí vnitřní orgány nedostatkem cirkulace. Podle jogínského pohledu na zdraví je tento nedostatek cirkulace v orgánech příčinou většiny nemocí. Naam jóga tento nedostatek vyvažuje.

Přínosy Naam jóga zvyšuje kapacitu těla vyživovat samo sebe, velmi podobně jako strom, vysoce kvalitní sluneční pránou/energií, přináší kyslík do mozku, posiluje srdce, čistí energetické dráhy těla a detoxikuje a vyživuje orgány. Podporuje tělo v budování a aktivování zásobárny léčivé energie, která je umístěna v podbřišku. Doslova vytváří pohyb v hrudníku a tím stimuluje srdce a jeho velké cévy a zvyšuje kapacitu plic odlišným způsobem než většina jiných druhů cvičení.

Práce s břichem a pánevním dnem posiluje centrum těla takovým způsobem, že zásoba léčivé energie, která sídlí v podbřišku, může být distribuována po těle a přináší vyšší úrovně zdraví. Prospívá mysli, protože stimuluje nejhlubší zákoutí mozku a revitalizuje každou buňku a plní ji čerstvou energií. Všechny klouby a kosti jsou zmobilizovány a celý páteřní kanál je vyrovnán. Cvičení jsou navržena tak, aby odstranila nečistoty a stagnující vzduch z plic a břicha a naplnila celé tělo novou energií. Uvolňuje klouby, které jsou obvykle méně pohyblivé, mezi něž patří ramenní pletenec, pánevní pletenec, působí na důležité kosti, mezi něž patří hrudní kost, čímž se zvyšuje  jejich flexibilita a funkčnost. Tyto anatomické oblasti je důležité stimulovat pro prevenci a léčení nemocí srdce a plic, dysfunkce reproduktivního a trávicího ústrojí.

Jak stárneme, naše životní síla se postupně snižuje a my se stáváme náchylnější k mnoha fyzickým a psychickým obtížím. Časem tělo ztrácí schopnost se samo opravit. Pravidelným praktikováním Naam jógy znovu životní síla proudí tělem, působí na omlazení a na rozjasnění obličeje stejně jako na koncentraci a paměť. Odstraňuje všechny bloky v těle a umožňuje vyživení vnitřních orgánů a rovnováha našeho těla je znovu nastolena.

V hodinách se pracuje s neviditelnou silou duše, které se často říká osobní magnetismus, jenž nás činí úspěšnými a charismatickými. Tato duševní síla je klíčem ke zdraví a úspěchu. Naam jóga způsobuje, že se stáváte úžasným proudem vitality. To má za následek nárůst neviditelné duševní síly, což ovlivňuje zdraví a úspěch v životě. Shakti Naam (dynamický způsob praktikování Naam jógy) zakomponovaný jako součást hodin Naam jógy je starodávný dar moderní společnosti k řešení problémů, kterým dnes čelíme. Masivní množství informací, zvýšené vystavení elektro-magnetickému záření z mobilních telefonů, aut, počítačů a dalších technologií, chemickému působení pesticidů, petrochemií a léků, bezpříkladná spotřeba soli a cukru a celková změna životního prostředí, to jsou všechno faktory, se kterými se lidský systém musí vyrovnat jako nikdy v minulosti. Tlak z plných rozvrhů dne kombinovaný s výše zmíněnými faktory vytváří novou formu stresu pro mozek a nervový systém.

Lékařští odborníci se shodují, že primárním zdrojem onemocnění je v dnešní době stres. V kostce řečeno, aby mohl člověk v dnešní době dobře prospívat, musí úspěšně čelit novým výzvám, kterým je vystaven. Lidstvo se musí postupně vyvíjet a adaptovat novým podmínkám. Obecně se rozumí, že ti, kteří mají velké množství energie, disciplínu, dobrou paměť a schopnost se rychle učit a zároveň efektivně pracovat s lidmi, jsou úspěšní lidé této doby. Tato jógová technologie je tedy vyvinuta ke zvýšení lidské mentální a energetické kapacity.


Jitka Brůnová Lekci naam jógy můžete vyzkoušet v Energy Studiu HEAVEN Praha 2, každý pátek v 7.30-8.30 od 4.10.2013  www.energystudio.cz


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket