Veganský svět blog 15. 02. 2019 PDF Tisk

Na cestě, která spojuje jógu s rostlinnou stravou

Každý neustále hledáme svou cestu, někdy si myslíme že hledáme cíl, ale já věřím že smyslem je cesta a cíl je odměna. Jóga je pro mě cesta těla a duše, a veganství také. Nezačaly najednou, ale postupně, jedna doplnila druhou.


Na cestě, která spojuje jógu s rostlinnou stravou

Jedním ze základních pilířů jógy je neubližování – ahimsa. Lidé, kteří přejdou na veganství, jsou velmi často ti, u kterých na začátku stojí jóga a její východní filosofie. I když předpokladem jogína není veganství jako takové, je doporučováno nekonzumovat maso a výrazně omezit mléčné produkty.


Etický rozměr vegana a jogína se ale vzájemně propojuje a obě části se významně doplňují. Myslím si ale, že oba směry mají vícero společného, a proto to mně osobně dává velký smysl, když jdou jóga a veganství ruku v ruce. Jóga krásně zocelí tělo po mentální stránce, je to duševní potrava, a rostlinná strava doplní potřebnou energii našemu tělu. Etický rozměr obou zároveň podpoří právě výše zmíněnou ahimsu – neubližování.

Spojení jógy a veganství je pro mě osobně velmi přínosné a naplňuje význam pojmu „vyšší smysl“. Konzumujete to, co vám prospívá, a zároveň nikomu neubližujete. A to je také cílem jógy, práce na sobě, uvědomělost, a již zmíněné neubližování. Vědět proč dělám ten který pohyb, jak mám správně dýchat a proč. Kam mě ten pohyb dovede a proč je pro mě v daný moment důležitý.


Když konzumujete rostlinnou stravu, také začnete více přemýšlet o tom, co si na talíř naložíte. Jaké kombinace potravin zvolíte, tak abyste doplnili všechno, co vaše tělo potřebuje. Zjišťujete, že tělo najednou reaguje jinak a vy také cítíte změny. Osobně pociťuji, že strava má vliv na moji duchovní stránku a jóga také pozitivně ovlivňuje moje myšlení a pocity. Proto je spojení jógy a rostlinné stravy pro mne dokonalé a vyvážené. Je tu však určité ALE, na které bych ráda upozornila.

Tak jako nesprávně praktikovaným cvičením můžete svému tělu ublížit, tak i nesprávné složení rostlinné stravy vám může ublížit. Je proto důležité se o věci zajímat, studovat, pozorovat a zkoušet. V józe je důležité najít svého učitele – svého guru. Nemusí to být Ind, nemusí celé dny meditovat v jeskyni. Může to být klidně pán nebo dáma, který jógou žijí a jógu milují. Tak i při přechodu na rostlinnou stravu je ideální, aby vám někdo vysvětlil nebo poradil, jak sestavit plnohodnotný jídelníček, tak aby vaše tělo nestrádalo. Určitě je to vhodné hlavně na začátku, kdy se s rostlinou stravou seznamujete a je pro každého jednoduší využít zkušeností někoho, kdo vám rád poradí a ukáže cestu.

Tu nejtěžší práci ale musíte udělat vy sami. Tak jako v józe, kde musíte poctivě cvičit, dýchat a žít v přítomném okamžiku, tak i veganství vyžaduje, abyste na sobě pracovali a vystoupili ze své komfortní zóny. Když to není jen „póza“, ale víte, proč jste se dali na cestu vegana, je pak všechno mnohem jednoduší. Já jsem ten důvod našla a ze dne na den vše změnila, protože ten důvod mám. Obecně, když víte proč, tak je i tu nejtěžší cestu snazší dokončit, a když to není vždy jednoduché i přes to všechno po ní stále kráčet. Změna paradigmat se dělá těžko, hlavně když jste si ji pěstovali celý život, já skoro 40 let. V životě platí to, co i v józe, když už stojíte na podložce, to nejtěžší máte za sebou. Už jste se rozhodli a víte, proč tam stojíte, a když máte na talíři výhradně rostlinou stravu, tak také víte, proč to tak je.


Mým cílem není přivést vás na mou cestu, já vám ji jen chci ukázat a přiblížit, abyste se nebáli vydat po cestě své.

Ať nás provází ahimsa.

Namaste

 

  • autor: Martina Schmidtová
  • @tinajedoma
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné