Meditace 08. 10. 2020 PDF Tisk

Meditační sedy

Seznamte se se třemi meditačními sedy, které můžete připojit ke své jógové praxi. Pozor, nikdy nezapomínejte na rovná a pevná záda.

Meditační sedy

V Pataňdžaliho Jóga sútrách, jedné z nejdůležitějších knih jógy, se můžeme ve druhé kapitole dočíst: „Sthirasukhamāsanam.“ Slovo sthira znamená v překladu pevný, stabilní; sukham pohodlný či uvolněný; āsanam se překládá jako pozice, držení, postavení či figura. Pevná a pohodlná by tedy měla být pozice. Slovo ásana je však použito ve významu meditační pozice. Swami Satyananda Saraswati vysvětluje v knize Four Chapters on Freedom, že ásanou není rozuměno fyzické cvičení ásan, tak jako zažíváme na lekcích jógy, ale právě pozice pro meditační praxi (svastikásana, siddhásana, padmásana, sthirásana a sukhásana). My se podíváme na tři nejčastější sedy, ve kterých můžeme meditovat či provádět pránájámu. Vždy je zapotřebí udržet rovná a pevná záda.

Sukhásana – jednoduchá pozice (turecký sed)
Provedení: V sedu s nataženýma nohama ohneme jednu nohu a chodidlo položíme pod stehno druhé nohy, poté ohýbáme druhou nohu a opět chodidlo položíme pod stehno opačné nohy. Tělo a hlava zůstávají vzpřímené, ruce pokládáme volně na kolena, do klína nebo spojíme ukazováček s palcem na obou rukou do mudry. Zavřeme oči a uvolníme tělo, pouze záda jsou pevná a rovná.

Účinky pozice: Jedná se o nejjednodušší meditační pozici vsedě, při které dochází k základnímu uvolnění kloubů nohou, prokrvení oblasti pánve a celkovému zklidnění.

Vadžrásana – pozice diamantového sedu
Provedení: Klekneme si na podložku s koleny u sebe, nárty leží na zemi, palce u nohou položíme k sobě, paty dáme od sebe. Dosedneme na paty, které se od sebe oddálí, a trup dosedne mezi ně. Dlaně pokládáme na kolena, hlava a záda by měly být vzpřímené, nikoliv však v napětí. Zavřeme oči, uvolníme paže a celé tělo.

Účinky pozice: Posiluje tělo a zvyšuje stabilitu, kdy se tělo díky této ásaně stává tvrdým jako diamant (vadžra). Posiluje prsty u nohou, lýtka, kolena i stehna. Cvičení této pozice je vhodné pro ty, kteří přespříliš spí, protože s její pomocí se potřeba spánku snižuje. Pozice se může cvičit po jídle kvůli podpoře trávení. Zlepšuje cirkulaci krve v nohou, ovlivňuje činnost pohlavních orgánů.

Kontraindikace: Neprovádí se, pokud kolena a kotníky nejsou dostatečně flexibilní. Opatrní by měli být i lidé trpící osteoartrózou, nedoporučuje se v těhotenství, kdy zvyšující se váha může příliš zatížit kolenní klouby.

Padmásana – pozice lotosového sedu
Provedení: Ze sedu s rovnýma nohama pomalu a opatrně pokládáme nárt jedné nohy na přední stehno druhé nohy, chodidlo směřuje nahoru a pata je blízko stydké kosti. Jakmile se cítíme uvolnění, nárt druhé nohy pokládáme na přední stehno první nohy. Ve finální pozici se ideálně kolena dotýkají země. Hlava a záda jsou vzpřímené, ramena uvolněná. Dlaně pokládáme na kolena v pozici mudry a paže jsou uvolněné. Zavíráme oči, uvolníme tělo a vnitřním zrakem pozorujeme celou pozici. Abychom dosáhli stability v pozici, upravíme se jemným pohybem dopředu nebo vzad.

Pozor: Pozice se cvičí vždy oboustranně, aby se kyčle napínaly a rozvíjely rovnoměrně. Z tohoto důvodu střídáme po určitě době pozici chodidel.

Účinky pozice: Jedná se o nejstabilnější ásanu ze všech sedů. Umožňuje tělu sedět pevně a vzpřímeně po dlouhou dobu. Drží trup a hlavu jako sloup s pevnými základy v nohou. Uvolňuje klouby nohou, preventivně působí proti revmatismu. Ve chvíli, kdy je tělo v pozici ustáleno, vstupuje do mysli klid, pokoj a vnitřní radost.

Kontraindikace: Pozici neprovádějí lidé, kteří mají problémy s koleny, v oblasti pánve či trpí nemocí zvanou ischias. Také se nedoporučuje v těhotenství vzhledem ke snížené cirkulaci krve v nohou.

Zdroje:
Swami Satyananda Saraswati: Asana Pranayama Mudra Bandha
Swami Satyananda Saraswati: Four Chapters on Freedom
Václav Krejčík: Powerjóga Nová cesta
Ivana a Jan Knaislovi: Encyklopedie jógy
Reinhard Gammenthaler: Klasická Hathajóga
Hatha Yoga Pradipika 

 

Objednat předplatné