Lahaina a jóga

16. 12. 2016


Lahaina (také psáno Lāhainā) je havajské město na západním pobřeží ostrova Maui. Žije v něm 11 704 obyvatel a v období sezóny se počet až zečtyřnásobí. Název města znamená v havajštině „nemilosrdné slunce“, protože zdejší klima je mimořádně horké a suché.

Symbolem města je obrovský fíkovník banyán v jeho centru, který byl zasazený roku 1873 jako připomínka padesátého výročí příchodu misionářů. Hlavní ulici v Lahaině (původně hlavní město mauiského havajského ostrova) lemuje Tichý oceán umožňující nádherné obrazy s průzračně tyrkysovou barvou vody odrážející sluneční paprsky. V dáli vidíte další havajský ostrov Lanai obklopený loděmi výletníků pozorujících hejna delfínů. Ostrovů je sedm, stejně jako energetických pletenců – čaker. Energie je cítit z oceánu, ale i z všudypřítomné lávy, která je základem ostrovů.

Počasí na Maui by se dalo dle místních rozdělit tak, že když chcete stále přítomné slunce a teplo, jedete do Wailey nebo zůstáváte na kýčovitých plážích Lahainy. Chcete-li bujarost přírody a vidět stále přítomnou duhu nebo surfovat, vydáte se na sever ostrova do Paiy a Haiku. Chcete-li zažít cestu úzkými klikatými silnicemi, kde dvě auta vedle sebe neprojedou, prales, džungli a opuštěný kraj, vydáte se hlavní „dálnicí“ Hana Highway právě do městečka Hana. Chcete-li stoupat do výšky a udělat tracky po sopce (tři tisíce metrů nad mořem), vydáte se za brzkého úsvitu na Haleakalu, ze které vidíte nádherné havajské souostroví. Zde můžete zažít i sníh. A takto se dá počasí na Maui velice dobře předvídat. Jen letos to je jiné, a i na horké a nedeštivé Lahaině leje již několikátý den. Ale vůbec to nevadí, protože Maui je rájem na světě. Velryby z Aljašky se již připluly pářit do teplé vody, porodit mladé a pobýt zde. Vody jsou zde mělké, a tak se v teplé vodě velrybám daří. Od prosince do března je pro velryby na Maui ráj. Velké želvy – karety vyplouvají na pláže a podél Lanaie vyskakují na hladinu oceánu hejna delfínů. I ta jsou vždy na Maui přítomna, i když lije. Teplo dovoluje chodit v žabkách, nosit nátělník, a i v dešti se koupat v oceánu teplém jak kafe.

Lahaina je plná přestárlých hippies, marjánkou zkouřených kluků a holek, surfařů a také nadšenců do jógy a meditace. V relativně malém městečku najdete šest jógových studií, která nabízejí od restorativní jógy přes flow vinyasu a power jógu i tréninky meditací. V centru města otevřete dveře jógového studia a rovnou vstoupíte do studia na svou podložku. Protáhnete tělo, prodýcháte se dobře ionizovaným vzduchem ze zdejšího oceánu a na závěr lekce máte úsměv na rtech, konec konců jako všude jinde na světě. Cestujete-li rádi ve společnosti jógy, Maui je ten správný směr.

 

A3AEEAB0-5308-46A0-BFC5-A1ED51C70180.JPG
FullSizeRender-1
FullSizeRender-10
FullSizeRender-2
FullSizeRender-8
IMG_5933.JPG
IMG_5938.JPG

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket