Jógové sdílení blog 24. 07. 2020 PDF Tisk

Kapálabháti

V minulých dílech jsme si přiblížili očistnou techniku „trátaku“. Dnes se budeme věnovat další z tzv. „šatkarmas“, a to kapálabháti.

Kapálabháti

Jedná se o dechovou techniku pranájámy, kterou některé jógové texty (např. Hatha Yoga Pradipika*) zařazují mezi šatkarmy. Je to výborné dechové cvičení, které má mnoho nejen tělesných benefitů. Po deseti kolech kapálabháti se najednou člověku přestane chtít spát. Praxe je doporučená především ráno, před samotnou meditací k probuzení bdělé mysli, nebo kdykoliv během dne, minimálně však 4 hodiny po jídle.

Slovo „kapala“ znamená čelo, přední lalok mozkový a „bhati“ znamená měch. Hatha Yoga Pradipika popisuje kapálabháti následujícím způsobem (2:35): Nádech a výdech by měly být provedeny rychle jako pohyb kovářských měchů. To je věhlasné cvičení kapálabháti, které odstraňuje nemoci způsobené nadměrným hlenem v těle. Z tohoto popisu nebude začínající cvičenec příliš moudrý a u kapálabháti je přece jen nejdůležitější technika provedení. Takže jak na to?

Posaďte se do jakékoliv pohodlné ásany, ve které budete mít vzpřímenou páteř. Úplná praxe kapálabháti vyžaduje zapojení všech tří bandh, které zformují tzv. mahá bandhu. Velmi doporučuji společně s praxí kapálabháti se zaměřit i na nácvik jednotlivých bandh, které je však možné zapojit až v pozdější fázi cvičení, kdy si osvojíme techniku samotnou. My se zde zaměříme pouze na nácvik kapálabháti.

V kapálabháti je nádech automatický a výdech silný, téměř až přehnaný. Vzduch je z plic vyloučen stažením břišních svalů a nadechujeme se pohybem břišních svalů vpřed. Celý proces dýchání, které se s osvojením techniky zrychluje, vychází maximálně z pohybu břicha. Pohyb hrudníku je naopak minimalizován.

Zavřete oči a uvolněte tělo. Nadechněte se do břicha a silně vydechněte pomocí výrazné kontrakce břišních svalů. Uvolněte břicho a znovu se do něj nadechněte a vydechněte jeho stažením. Dbejte na to, aby se hrudník hýbal co nejméně a naopak břicho se pohybovalo s nádechem vpřed a s výdechem dovnitř. Začněte pomalu a proveďte 5–10 opakování. To je jedno kolo. Vraťte na chvíli dech do normálu a proveďte další kolo. Začátečníkům je doporučováno max 20 nádechů a výdechů během jednoho kola s tím, že je možné provést 3–5 kol. Nezrychlujte dýchací cyklus, dokud si nebudete jistí pohybem břicha a statickou polohou hrudníku.

Postupem času je možné zvýšit počet opakování v jednom kole přidáváním 5–10 dechů až na 100. Počet kol může pro průměrného praktikanta dosáhnout 10–20, ale platí zde, stejně jako u všech praktik, prozřetelnost a nenásilí. Dynamické dechové cvičení, stejně jako praxe zádrže dechu, může více škodit než přinášet užitek, je spousta lidí, jejichž tělo a mysl nejsou na takové cvičení připraveny. Skutečně neznamená, že více je lépe, a určitě doporučuji zkonzultovat správnost techniky se zkušeným lektorem.

Přestaňte praktikovat ve chvíli, kdy cítíte jakékoliv nepohodlí ve formě bolesti, závratě, pocitů na omdlení a podobně. Kapálabháti by neměli praktikovat lidé trpící zdravotními potížemi, jako jsou vysoký krevní tlak, závrať, kýla, srdeční problémy atd. Při správném provedení pomáhá technika se zažíváním, stimuluje mozek, čistí plíce a probouzí mysl.

 

Swami Satyananda Saraswati – Yoga and Kriya. Yoga Publications Trust, Munger, Bihar, India

  • autor: Dana Macková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné