BLESKOVĚ
Očistné techniky 10. 07. 2021 PDF Tisk

Jógová očista - šankhaprakšálana

Pomalu popíjejte vodu a naplň se ji až po okraj. Nato rozpohybuj útroby a zbav se vody spodem. Ghéránda samhita I.17.

Jógová očista - šankhaprakšálana

Jógová očistná technika: šankhaprakšálána
Základní jógínská očistná technika, která pročišťuje trávící soustavu. Principem cvičení jógy je očista. Očista na mentální i fyzické úrovni. Tato technika promývá efektivně celý trávicí trakt fyziologickým roztokem vlažné slané vody. Její součástí je série speciálních cviků, které mnohanásobně urychlí posun obsahu střev a následné vyprázdnění, aniž by se voda vstřebala do organismu. Kompletní průplach celé trávící soustavy (várisára dhatuí) je náročnou technikou, její jednodušší, zkrácenou variantou je šankhaprakšálany. 

Než přistoupíte k jakémukoliv čištění organismu, pročtěte si základní pravidla, která byste měli dodržovat.

Než začnete provádět jakoukoliv techniku očisty, měli byste se na ni řádně připravit. Pokud nechcete provádět podobnou terapii doma, doporučuji vyzkoušet např. hydrokolonterapii (průplach tlustého střeva), která se provádí ve speciálních zdravotnických zařízeních. Když se rozhodnete pročistit svůj organismus vdomácím prostředí, udělejte si celý volný víkend. Očista potřebuje klid a čas na odpočinek.

Jako přípravu pro výplach trávící soustavy odlehčete stravování minimálně jeden den před začátkem. Rozhodnete-li se absolvovat šankhaprakšálanu, pamatujte na přípravný den bez masitých pokrmů, bílkoviny se totiž vstřebávají dlouho. Můžete také provést večerní klystýr. Dopřejte si kvalitní spánek. Kdo by chtěl důkladně pročistit tělo, je možné zařadit i jednodenní očistný půst.

Svoji očistu doplňte ájurvédskými olejovými masážemi, cvičte jógu a dechová cvičení, často se sprchujte vlažnou vodou, vyčistěte si dutinu ústní, zuby a jazyk vícekrát denně a pokud budete cítit únavu, jděte si lehnout a odpočiňte si. Váš organismus - především játra, střeva, žaludek a žlučník to ocení.

Půst je proces, při němž tělo „požírá samo sebe“. Nejdříve přijdou na řadu nejškodlivější složky potravy – odpady, nefunkční tkáně a odumřelé buňky, choroboplodné zárodky a nadbytečné rezervy. Půst znamená vyloučení určitých potravin, hlavně těch, které zůstávají dlouho v žaludku. Čím méně druhů potravin jíte, tím lépe. Stačí pít vodu, eventuálně vybrat si jednu potravinu, popř. popíjet pouze zeleninové šťávy. Tímto oddechem pro trávící soustavu dopřejete svému tělu možnou očistu, regeneraci a obnovení energetického potenciálu. Při výběru jedné potraviny nebo šťávy se pokuste nemíchat ovoce a zeleninu. Vždy k cca 1 litru šťávy popíjejte 2 až 3 litry čisté neperlivé vody. Nemáte-li chuť na šťávy, zvolte třeba suchou rýži (200 až 300 gr). Pijte bylinkové čaje nebo čistou vodu.

  • autor: -jd-
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 
  • použitá literatura:

 knihy

  • Detoxikace MUDr. Frej,
  • H.Johari – Ájurvéda, léčivá kuchyně,
  • D.Simon a I.Makowsky: Očistné jogínské techniky.

 

Objednat předplatné