Jóga jako cesta za poznáním vlastního Já

11. 07. 2010


… Procházka zasněženou večerní krajinou, nad kterou se klene nebe plné zářících hvězd. Klid ve spící krajině i v naší duši. … Kdo by po něčem takovém nezatoužil. Asi se zeptáte, jak lze podobný...

… Procházka zasněženou večerní krajinou, nad kterou se klene nebe plné zářících hvězd. Klid ve spící krajině i v naší duši. … Kdo by po něčem takovém nezatoužil.

Asi se zeptáte, jak lze podobný klid získat. Vždyť kdyby to bylo tak snadné, neexistovalo by tolik zaručených receptů. Možná jste dodnes přesvědčeni, že jedině usilovným fyzickým pohybem, dovedeným až na hranici vašich možností, dokážete ze sebe vyplavit únavu, zbavit se stresu, a zapomenout tak na běžné starosti.
Zatím vás ještě nenapadá, že je to pouze dočasné řešení. Získáte sice potřebnou dávku adrenalinu, která vyvolá silnou odezvu, ale po ní se vše vrátí do původního stavu. Ještě si neuvědomujete, že jen odčerpáváte svou energii. A okruh vašich problémů se rozrůstá.

Kdo je zvědavý, může si pustit toto DVD a začít přemýšlet, jestli se cítí odhodlaný vydat se na novou cestu jógy.
Kdo se nebojí vyzkoušet jiné prožitky, ať si spolu s námi podle něj zacvičí.
A koho zajímá, jak se tato cesta jógy liší od té, kterou zatím znáte vy, může si ještě přečíst několik slov na úvod od nás.

Na cokoliv chcete, dá se hledět z různých stran. I na jógu. Má mnoho aspektů, od těch, které jsou navenek patrné, jako pohyb, až po skryté kvality, jakými jsou harmonická mysl a změna vědomí. Podívejme se dnes spolu na pohyb.

Je pro vás jóga především pohybem? Pohybem, který vede ke zdraví těla? No, ano. Proč ne? Jóga je i taková. Tělu přináší pevnost i pružnost, ohebnost i stabilitu. Dokonce směrů jógy, které přivádějí lidský pohyb k dokonalosti, nabíjejí vás dobrou náladou a pomáhají vám dočasně zapomenout na životní těžkosti, je dnes celá řada.

Pohyb je pro lidi vlastně takové kvalitní koště, které vymetá z koutů těla i mysli nečistoty a odpad. To je jistě dobře. Ale pokud bychom zůstali jen u pohybu, nebyli bychom nikdy hotovi. Málokdo si uvědomí, že jsme při takové aktivitě málo účastni pozorností. Sledujeme sice tělo a jeho změny při pohybu, to nás však odvádí ven, k vnímání sebe zvenčí. A pokud náhodou setrváme pozorností u pocitů uvnitř těla, ztotožňujeme se s proměnami poloh, tedy naše pozornost je opět v pohybu a těká. Nikdo nám totiž nevysvětlí, že tyto změny jsou dočasné. Že se dějí stále dokola, a tak je sice registrujeme, ale v tom proměnlivém stavu nemůžeme najít klid. To, co se proměňuje, nemůže mít kvality stálosti. A tak nás pohyb a změna odvádějí od něčeho stabilního, neměnného, co je uvnitř nás. Od zdroje klidu, od skutečného Já.

Když se naše tělo pohybuje a naše pozornost se hýbe s ním, narůstá v nás neklid. Zpočátku si to ani neuvědomíme. Jsme nuceni sledovat pohyb, obzvlášť když je rychlý, takže není prostor zabývat se myšlenkami, starostmi a problémy. Dokonce můžeme mít pocit, jak jsme si při cvičení odpočinuli od stresu. Jenže za chvíli po cvičení jsme opět problémy zahlceni. Jak je to možné? To je právě ono, mysl je prchavá a nikdo se nepokusil ji ustálit. Aspoň na chvilku zastavit. Ale to lze.
Nejdříve je potřeba zabývat se kvalitou pohybu. Umět ho zpomalit a pak zastavit. Všimnout si, co přitahuje naši pozornost a pak se naučit ji vtáhnout dovnitř do sebe a ustálit na vhodně zvoleném bodu. Své tělo můžeme zkusit vyladit jako nějaký hudební nástroj. Mysl se pak “zaposlouchá do výrazu“ a bude mít snahu souznít s tělem. Ladění pocitů nám pomůže pročistit vnitřní prostor a v tom prázdném prostředí se konečně objeví na prchavou chvilku úplně neznámé ztišení. Seznamte se - je to váš host, vaše očištěná mysl.

Není tedy každý pohyb stejný. Ten, který využívá jóga, mění kvality tělesné i psychické. Jakmile neporozumíte jógovému pohybu, nebudou vám jasné ani další aspekty jógy, o kterých si budeme povídat příště.

Je-li váš pohyb živelný a dynamický, nezvládáte věnovat pozornost všemu, co se s vámi děje. Tak jako ve svém běžném životě. Nestihnete mít vše pod kontrolou. „Vlajete“ životem a dějí se vám události šťastné i méně šťastné. Radujete se a hned zase rmoutíte. Váš vnitřní klid je pryč.

… Procházka zasněženou večerní krajinou, nad kterou se klene nebe plné zářících hvězd. Klid ve spící krajině i v naší duši. … Tak jsme dnes začínali naše povídání. Podobný pocit můžete zažít nejen venku okolo vás, ale také uvnitř sebe samých. Třeba s námi, až si teď pustíte naše DVD.
Pojďme proto přivítat prvního hosta - pohyb v józe, který přináší nejen zdraví.

Vaši Ivana a Jan Knaislovi

DVD Jóga jako cesta za poznáním vlastního Já naleznete na www.jogamarket.cz


Jóga Dnes Konference
Mala Collective
Energy Studio jd
JógaMarket