pátek 6. 12. 2024
Máme zimu – a to je (zvláště ve větších městech) období, kdy se lépe daří nejrůznějším nachlazením, virózám a rýmám. Nemusí u nás hned propuknout, lehké příznaky se ale hlásí brzy a my řešíme, zda se v takové situaci vydat na svou pravidelnou lekci jógy.
Obecně platí, že cvičit v době nemoci se nedoporučuje. Rýma brání plynulému dýchání, které je pro bezpečné provádění pozic nezbytné. Protože cvičení může také dočasně zvýšit tělesnou teplotu, zvýšená teplota na počátku cvičení není ideální. Pocit celkové slabosti pak může vést k neopatrnosti, a tedy k přetažení nebo úrazu. Lehčí stavy však přece jen nejsou na překážku alespoň základnímu protažení a jemnějšímu provádění sestav.
Cvičení jógy však není pouze tělesná záležitost. Dlouhodobě nás vede k zodpovědnosti. V tomto případě ke svému okolí na jógové hodině a také k sobě samým. Pokud existuje možnost, že jsme ve fázi, kdy bychom svou indispozici mohli předat dále, měli bychom si lekci odpustit. Existují alternativy. Jednou možností je zacvičit si doma sami, další podle návodu v knize nebo podle videa, kterých je k nalezení na internetu celá řada. Pro předplatitele časopisu Jóga Dnes jsou k dispozici profesionální videa natočená přímo pro ně v Energy studiích.
Zodpovědnost k sobě samé/mu nás navíc vede k naslouchání svému tělu. Indispozice obvykle znamená, že si potřebujeme oddychnout a odpočinout. Pokud se cvičení jógy věnujeme pravidelně, vynechat týden nebo dokonce dva nic neznamená. Důležité je načerpat síly, nechat regenerovat tělo i mysl a v dobré kondici se ke cvičení a pravidelné rutině opět bez prodlení vrátit. A pokud pravidelně necvičíme, během nemoci rozhodně nic nezachráníme, naopak. V období klidu si spíše rozmysleme, jakou formu a podobu by naše cvičební rutina měla mít – abychom po uzdravení mohli začít s odhodláním a plni síly.
Namasté!