BLESKOVĚ
Jin jóga 10. 09. 2018 PDF Tisk

Jin jóga aneb praxe tiché síly

Praxe jin jógy se od běžně známých jangových lekcí, kde zapojujeme především svaly, liší svou tichostí, klidem a respektem k potřebám vlastního těla...

Jin jóga aneb praxe tiché síly

Praxe jin jógy má kořeny ve starověké józe a taoismu a z nich čerpal zakladatel moderní jin jógy Paul Grilley.

Jin jóga oslovuje především jinové časti těla, což jsou ty části, které leží nejblíže vnitrnímu jádru: kosti, pojivové tkáně a klouby. Jin jógu cvičíme na podlaze a setrváváme v pozicích poměrně dlouhou dobu, většinou od 3 do 5 minut. Jakmile zaujmeme pro nás bezpečnou a vyváženou pozici, můžeme se kompletně uvolnit, povolit svaly, a tím podpořit přítok energie a výživy do pojivových tkání. Toto cvičení by nemělo v žádném případě nahradit naše jangové lekce, ale mělo by přinášet harmonii a vyváženost do našich životů.

Mé první setkání s jin jógou bylo na jednu stranu šokující, ale po hodině jsem se těšila na další lekci. Slovo šokující používám záměrně, jelikož se zde v tichosti setkáte se svým vnitřním hlasem – vnitřním já – a snažíte se ho celou dobu utišit, aby stále nepřehlušoval pocity a toky v těle, které vás během lekce provází, a není jich málo. Myslím, že konfrontace lidí se sebou samými během 60–90 minutové praxe jin jógy je největší výzvou. Ale při druhé lekci již vám čas plyne mnohem rychleji a po 4. lekci si přejete, aby tento čas, který máte výhradně sami na sebe s plnou pozorností vašeho vědomí, neskončil.

Praxí jin jógy se prohlubují nejen vaše zkušenosti s jógou obecně, ale upínáte svou plnou pozornost na plynulý dech, jste schopni pozorovat změny fyzické i psychické v závislosti na části těla, na kterou působíte a energeticky čistit a podpořit tok energie čchi neboli „prány“ procházející oblastí pánve a zad. Jóga obecně navrací naši celkovou „plnost“ – vyrovnává naši přirozenou jin a jang stranu. Při výdrži v pozicích bez pokusů cokoliv měnit, za souběžného přijímání sebe sama takových, jací jsme, začneme vnímat jinové části své bytosti. Potřeba věci měnit vede člověka k posuzování a obviňování a odvádí ho od dokonalosti přítomného okamžiku.

Jin jóga má své specifické pozice, které se v mnohém dosti podobají klasické józe, avšak finální výdrž je jiná, a tudíž účel a cíl pozice také nalezneme jinde… hlouběji. Pokud má někdo již zkušenost s energetickou částí těla, jin jóga ho dle mého názoru nadchne, jelikož zde přímo pracujete skrze pozice s energetickými drahami těla neboli meridiány. Zároveň prohlubujete praxi meditačních technik.

Zastavte se, nadechněte a uvolněte a užijte si ten příjemný pocit proudění energie čchi skrze vaše tělo...

  • autor: Nikol Maio
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné