Hubnutí, hormony a relaxace s jógou

14. 01. 2016


Jak můžu cvičením jógy zhubnout? Dostanu do rovnováhy hormony a odpočinu si? To jsou časté otázky mnohých návštěvníků lekce jógy... a jaké jsou odpovědi?

Bude jóga fungovat na hubnutí?
Ano, bude. Je však třeba zvolit dynamické styly jógy, jako je powerjóga nebo aštanga jóga. Tyto styly jógy intenzivně ovlivňují kardiovaskulární systém, stimulují metabolismus a ovlivňují endokrinní systém (hormonální), na jehož základu k hubnutí dochází. Navíc tyto styly tvoří v těle teplo, které je pro hubnutí potřebné. Cvičením jógy se přenastavuje vnitřní prostředí těla, ekonomizuje se jeho činnost, stejně jako trávení a vylučování. To vše v kombinaci působí na hubnutí a tvarování těla.

Je jóga vhodná pro hormony?
Ano, každý druh jógy působí svými tlaky v pozicích na endokrinní žlázy. Pozice a dechové techniky působí na hormonální systém, a tak je každá jóga hormonální. Navíc, speciálně sestavené lekce hormonální jógy jsou sestavené za tímto účelem.


Odpočinu si na józe?
Cvičení jógy harmonizuje nervovou soustavu a vede člověka skrz práci s dechem a soustředění se k hluboké relaxaci. I v jednotlivých pozicích se člověk postupnou praxí učí relaxovat. Fyzicky, se zapojením sil pozici zaujme a pak je třeba tuto sílu kompenzovat uvolněním se v pozici. To je základní princip cvičení jógy. Chcete-li procítit hluboké uvolnění, vyhledejte lekce jóga nidry. Jóga nidra je tzv. jógový spánek, který relaxuje a uvolňuje vrstvy vědomí (podvědomí, nevědomí), skrz které se výrazně uvolní jak psychika, tak tělo.

V každé lekci na závěr probíhá tzv. pozice mrtvoly (šavásana), která je jednou z nejvíce relaxačních pozic. Instrukcemi lektora se necháte provádět uvolněním těla po jednotlivých částech, vnímáním a pozorováním dechu, pozorováním stavu mysli.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket