Symboly a rituály 03. 10. 2019 PDF Tisk

Element voda – Džala (Apas)

„Vše, co plyne, vše, co přináší pohyb a odnáší stagnaci.“

Element voda – Džala (Apas)

Element vody souvisí se vším v našem těle, co je v pohybu, co má tekutou formu. Voda, krevní oběh, lymfatický systém, cirkulace vzduchu, trávicí tekutiny, hlen, ale i naše slzy, pot a moč. Tento element souvisí s odvodem všeho nepotřebného z těla pryč, ale zodpovídá také za asimilaci a udržování hladiny elektrolytů. Naše tělo je tvořeno ze 70 % vodou, krevní plazma obsahuje 90 % vody. Ovlivňuje i ostatní elementy, například oheň potřebuje vodu pro svoji správnou funkci (trávení, trávicí oheň a jeho souvislost s trávicími enzymy a šťávami). 

Element vody s sebou přináší tyto vlastnosti: tekutý, lepivý, studený, jemný, homogenní, vlhký. Zní vám to povědomě? Ano, souvisí s ájurvédskou dóšou kaphou, která je tvořena kombinací živlů vody a země. Voda je součástí i ájurvédské dóši pitty.

Vodní prvek souvisí s principem soudržnosti. V těle má vliv na výživu, růst i například uvolňování kloubního mazu. Voda ochlazuje, zvlhčuje, přilne, zklidňuje, zjemňuje, vyhlazuje, otupuje a šíří.

Souvisí s druhou čakrou – svádhišthánou, sakrální čakrou. Patří sem pohyb v těle, ale i naše měnící se emoce, pudy, senzualita, sexualita, kreativita, touha, potěšení. Pokud je element vody v harmonii, můžete snadno navazovat přátelství, cítit se spokojeně a klidně, nechat věci plynout, být otevřený radosti a potěšení a být kreativní. Nevyvážený vodní prvek může vést k tomu, že se budete cítit emocionálně nestabilní, dehydratovaný, s nízkým libidem, napjatý, bez energie a chuti k pohybu, akci.

Jakou praxi zvolit pro harmonizaci elementu vody? Na co dbát? 

Praxe pro vodu zahrnuje vše, co nás osvobozuje. V pozicích se praktikují hlubší výdrže a protažení pro odstranění napětí, zadržovaných emocí a následků stresu. Praxe se soustředí na oblast pánve a uvolnění zejména kyčelních kloubů, třísel. Jemné záklony pak pomáhají hlubšímu uvolnění emocí, posílení zádových svalů v dolní části zad i stimulaci oblasti kostrče.

Ideální jsou vinyasy praktikující se v rytmu dechu, připomínající kruhové vzory – mandaly – které odrážejí pohyb tohoto prvku. Při této praxi se velmi často dostavuje pocit plynutí. Pokud není element vody, druhá čakra, v harmonii, pak míváme problém s intimitou a vztahy, ať již s lidmi okolo nás, nebo sami se sebou. Dalším projevem nerovnováhy je problém s kreativitou, ještě lépe s neschopností se přizpůsobit změnám, touha vše plánovat a kontrolovat. Pokud tomu tak není, pak se dostavují stavy úzkosti, depresí. Zkuste se někdy podívat na malé děti, které hodiny staví hrad z písku nebo věže z lega a pak jedním máchnutím ruky svůj výtvor zničí bez jakýchkoliv problémů. Zde narážíme na element země, první čakru. Mají velmi úzké propojení, jeden element bez druhého nemůže být. Jde o posun od materiálního k emocionálnímu. Narušení první čakry vyvolá emoce druhé čakry. 

Mantra – afirmace

„Miluji a užívám si své tělo, vnímám ho jako svůj domov.“

„Emoce jsou řečí mého ducha.“ 

„Jsem otevřený vnímání přítomnosti skrze své smysly.“

Dechové techniky

Udždžají „vítězný“ dech a samavrtti, jejichž techniku jsme uváděli v díle Element země.

Čandra bhédana pránájáma nebo také ida nádí

Tato dechová technika harmonizuje dráhu idu, měsíční ženskou energii, která je spojována s našimi pudy a emocemi. Používá se také velmi často během teplých letních měsíců (tam, kde je velké teplo), kdy máme pocit intenzivního prohřátí, až přehřátí. Jedna ze základních variant této dechové techniky je dýchání levou nosní dírkou. Položte pravý prostředníček a ukazováček mezi obočí, pravý palec na pravou nosní dírku. Pomalý dlouhý nádech levou nosní dírkou, poté položte prsteníček a malíček i na levou nosní dírku a podržte nádech – antara kumbhaka. Uvolněte prsteníček a malíček a pomalu vydechněte levou nosní dírkou. Postupně prodlužujte dobu nádechu, zádrže a výdechu tak, jak vám je příjemné.

Tato dechová technika není popisována v tradičních textech o pránájámě, je přirozeným opakem súrja bhédany. Přináší zklidnění a harmonizaci mentální, logické činnosti a přináší přirozené ochlazení tělu. Měsíční energie, která je spojována s dráhou idou, vedoucí ženskou energii tělem nás omlazuje tím, že harmonizuje nadmíru sluneční mužské energie, která nás očišťuje.

Kapálabháti

Jedna z důležitých jogínských šatkarem (očistných technik) je kapálabháti. Sedněte si pohodlně tak, aby vaše páteř byla rovná a neutlačovali jste si oblast břicha. Představte si, že chcete prudce a rychle sfouknout plamen svíčky, ale výdech provádíte nosem. Nádech nosem, jen uvolněním břicha a bránice. Rytmické střídání nádechů a výdechů. Opakujte: 3 série – 40×, 50×, 60×. Pokud s touto dechovou technikou začínáte, nemusíte navyšovat počty, můžete nechat položené dlaně na břichu a vnímat pohyb dolní části břicha. Účinky: intenzivní stimulace činnosti mozku, odstranění toxinů, podpora činnosti vnitřních orgánů, prokrvení mimických svalů v obličeji, posílení břišních svalů a bránice. Nepraktikujte: při vysokém krevním tlaku, akutních bolestech hlavy, v těhotenství, kýle. Při problémech s bolestmi kyčelních kloubů či kolen můžete sedět na židli.

Které pozice vám pomohou nalézt emocionální stabilitu, uvolnění a probudí kreativitu?

Zmíníme pár nejznámějších, které můžete zapojit do jednoduché sestavy.

  • Střídání pozic kočka a kráva – márdžárjásana a bitilásana
  • Pozice štěněte – anáhatásana
  • Pozice kobry – bhudžangásana
  • Pozice kleští – paščimóttánásana
  • Pozice ševce – supta baddha kónásana
  • Upavišta kónásana
  • Pozice žáby – mandúkásana
  • Aňdžanéjásana
  • Pozice holubího krále – éka páda rádžakapótásana
  • Pozice polovičního mostu v pohybu – sétu bandha sarvángásana
  • Pozice šťastného dítěte – ánanda bálásana
  • I pozdrav slunci (súrja namaskára) nebo pozdrav měsíci (čandra namaskára) pomáhá rozproudit krev, vodu a lymfu v těle. 

Meditace 

Sedněte si do jakékoliv varianty pozice lotosového květu – padmásany – klidně zvolte jen jednoduchou variantu, sukhásanu nebo siddhásanu. Zkontrolujte, že je vaše páteř rovná a směřuje kolmo dolů k zemi. Ramena a kyčle jsou v jedné přímce. Zavřete oči, vnímejte váš nádech a výdech a představte si, jak se potápíte do vody – může to být oceán, jezero nebo bazén, co vám přijde na mysl jako první. Když se potápíte, pozorujte, jak cítíte vodu na tváři a na kůži.

Všimněte si teploty vody a vjemů, které pocítíte, když se ponořujete hlouběji do vody. Potápějte se dál, hlouběji a hlouběji. Věnujte pozornost tomu, jak vypadá svět okolo vás, když klesáte níž.

Pak začněte pomalu stoupat a vracet se zpět na hladinu. Nikam nespěchejte, máte dost času, abyste se mohli znovu nadechnout vzduchu.

Po několika minutách nebo kdykoliv, kdy se cítíte připraveni jít ven z vody, pomaličku vystupujete ven a vnímáte, jak se pozvolna mění prostředí: chladný vzduch dopadající na kůži, chladná země pod nohama. Jak chodíte, všímejte si zvuků, pachů nebo chutí.

Vnímejte slunce, které vás prohřívá – váš obličej, ruce, celé tělo – pomalu osycháte.

Když jste úplně sušší, vraťte se k vnímání nádechu a výdechu. Pomalu přitáhněte bradu k jamce na krku a ještě chvíli jen přirozeně dýchejte. Poté si na pár minut, ideálně 3 minuty, lehněte do pozice mrtvoly – šavásany – a úplně se uvolněte. 

Druhy jógových lekcí vhodných pro element vody

  • Jin jóga
  • Hatha jóga
  • Tantra hatha jóga
  • Prána flow jóga
  • Vinyasa jóga 

Zkuste pozitivně nahlížet na změny, které ve vaší jógové praxi přicházejí s elementem vody. Právě skrze praxi se naučíme přijímat, že každý den je jiný, každý nám přináší hlubší poznání. Boříme své zdi a otevíráme se emocím, své senzualitě, kreativitě i vášni.

 

Objednat předplatné