Dancejóga - ladnost, ženskost a smyslnost

20. 07. 2014


Lidské tělo... dech... radost... prostor, v němž se vznáší příjemná hudba. Zbývá jen udělat první pohyb, první taneční pohyb.

Lidské tělo... dech... radost... prostor, v němž se vznáší příjemná hudba. Zbývá jen udělat první pohyb, první taneční pohyb. Nesvazují ho žádná pravidla, nepotřebujete k němu vůbec nic, jen své tělo, přítomnou mysl a v srdci chuť tančit.

Tanec je jedním z nejpřirozenějších a nejzdravějších pohybů. Prostřednictvím tance vyjádříte sami sebe, svou radost, vášeň, svobodu, lásku, ale i smutek a nenávist.

Pro každého znamená tanec něco jiného. Někomu neříká vůbec nic, druhému se vybaví „taneční“ ze střední školy, a někdo ho jen rád sleduje z pohodlného křesla před televizní obrazovkou, nebo v divadelním sále. Pro jiné může být celoživotním posláním.

Pro mě je tanec nesplněným životním snem stát se profesionální baletkou. Přesto je od malička mojí láskou, a také cestou ke spojení s jógou. Cestou k vytvoření dancejógy. Mé spojení životního snu a milované jógy, kterou mi osud přinesl do života.

Dancejóga je prostředek jak porozumět vlastnímu tělu, nitru i nutnosti se na chvíli zastavit. Zastavit v jógových ásanách.

Dancejóga žádnou přesnou definici nemá. Je nespoutaná a může mít mnoho tváří.  Každá lekce může být úplně jiná. Záleží jen na interpretech, instruktorovi, na jeho tanečních i jógových zkušenostech, na hudbě, kterou si vybere, na prostředí, ve kterém lekce probíhá...

Velmi zjednodušeně řečeno dancejóga spojuje jógové ásany, základní taneční pozice a prvky vycházející z klasického baletu a moderního tance. Klasická jóga je tak obohacena o různé vlny tělem, ladnosti jednotlivých přechodů, variace vsedě a vleže na podložce, o pohyb do prostoru a především o souznění s hudbou. Myslím, že právě soulad pohybu s hudbou je tím největším rozdílem oproti klasické józe, která se řídí především rytmem dechu.

Lekce začíná rozcvičením zaměřeným na pomalé zahřátí celého těla v základních pozicích. Navazují krátké sestavy, které již spojují jógové ásany, taneční prvky a pozice pro hledání stability. Druhou část lekce tvoří sekvence na podložce. Ty jsou především o protažení celého těla, a také o posílení hlubokého stabilizačního systému. Celá lekce končí krátkou pohybovou variací, ve které se objevují prvky z celé lekce. Spolu s krásnou hudbou vytváří opravdovou taneční choreografii.

Dancejóga není jen tanečním stylem, ale i pohybovým tréninkem. Díky balančním pozicím podporuje práci hlubokých svalů, přispívá ke správnému držení těla. Dále zvyšuje koordinaci, flexibilitu, ladnost a pružnost celého těla. Rozhodně není zaměřená na dokonalou techniku provedení tanečních prvků. Důležité je zvládnutí jógových ásan – umění zastavit se, radost z pohybu a především uvolnění mysli od běžných denních starostí.

Na začátku jsem zmiňovala, že někomu tanec nemusí říkat vůbec nic. Přesto věřím, že tanec je pro každého. Dává nám možnost harmonického rozvoje vnitřní energie, pocitu být sám sebou. Je o hledání vlastních limitů, o souznění s melodií a umění tvořivosti v taneční choreografii. Taková je dancejóga.

Lekce dancejógy určitě nejsou určeny jen výborným jogínům nebo budoucím profesionálním tanečníkům, ale každému z nás. Každému, kdo rád naslouchá svému tělu, miluje pohyb, poslouchá příjemnou hudbu a učí se něčemu novému.

Pavla Rožumberská

www.dancejoga.cz 

autor fotky: Petr Boháček 

Semáře Dancejógy ZDE! 

Přijďte se naučit tvořit lekci dancejógy a přijemně strávit čas v rytmu hudby a svého těla. 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket