Cchi-kung: Ideální protiváha uspěchané doby

18. 04. 2016


Pohodové, fyzicky nenáročné cvičení důmyslně pracuje s energií, vlastní pohyby jsou – na rozdíl od mediálně známějšího tai-chi – jednoduché a lehké na zapamatování.

Stáří tohoto energetického cvičení, spojeného s tradiční čínskou medicínou, se odhaduje na tři tisíce let. Volně se dá cchi-kung, čchi-kung nebo také qi-qong přeložit jako  kultivace životní energie. Čchi, qi, prána nebo ki jsou názvy pro životní energii, bez níž není život možný, kung nebo qong znamená práci, umění.

Energie k uzdravení
Cchi-kung je sestava jednoduchých fyzických a mentálních cviků, které pomáhají tělu k uvolnění a v případě, že je nemocné, mu umožňují načerpat energii cchi, kterou potřebuje k uzdravení. Postupně dochází k harmonizaci energie v celém těle, a to se projeví zvýšením imunity, hormonální stability, stability lymfatického systému, zlepšením plodnosti. Pomocí cvičení cchi-kung si můžete ulevit od bolesti páteře, únavy, stresu, zlepšíte soustředění a spánek. A co je důležité v dnešní nervózní době? Sestava umí vrátit do duše pohodu a klid.

Pomáhá i při chemoterapii
Pro zdravé cvičence je cchi-kung výbornou prevencí, harmonizuje energii dřív, než se nemoc projeví na fyzické úrovni. Pravidelné cvičení udrží tělo i duši aktivní až do našeho pozdního věku. A co je důležité, umí být velkou podporou i pro vážně nemocné, velice pomáhá například při chemoterapii.

Lehké na zapamatování i provedení 
Cvičení je jednoduché a lehké na zapamatování (na rozdíl od známějšího tai-chi), takže ho může praktikovat každý, bez omezení věku. Dá se přizpůsobit pohybovým omezením, bez problémů si ho můžete cvičit doma, když máme čas a chuť. Při pravidelné tréninku budete mnohem lépe zvládat stres, odoláte nemocem díky lepší imunitě, budete klidnější a lépe se vám bude soustředit. 

Citlivá varianta pro ženy
Speciální cchi-kung pro ženy je jemné cvičení, které ženy učí vážit si svého těla, pečovat o něj a vyzařovat kolem sebe něžnou ženskou energii.  Sestava podporuje ženskou sílu a sebe-lásku. Pokud chci milovat a předávat energii, musím v prvé řadě začít milovat a uctívat sebe sama, říká ženám. Pomáhá jim i při typicky ženských problémech – s menstruací, PMS, cystách na vaječnících, při myomech, v menopauze, při stresu a únavě a tím způsobené hormonální nerovnováze. Tuto sestavu mohou cvičit i těhotné ženy, ženy, které jsou po operacích prsu, dělohy či po jiných zákrocích.Zářící lotos od Daisy Lee
Cchi-kung pro ženy vymyslela Daisy Lee, Kanaďanka čínského původu. Skládá se ze tří základních celků: poklepů, masáží (včetně akupunkturních bodů) a léčivých tibetských zpěvů. Speciální sestavu s poetickým názvem cchi-kung zářícího lotosu pro ženy (Radiant Lotus Women's Qigong) cvičí v Čechách jen tři lektorky. Pod vedením jedné z nich, Hany Suberové, jsem si ji vyzkoušela na vlastní kůži. Co zvláštního obnáší?


Tři okruhy, které se doplňují: poklepy, masáže, zpěvy
Poklepy, které jsou součástí i tradičního cchi-kung, z těla uvolňují toxiny, pomáhají ho detoxikovat a rozhýbávají energii. Mimo to jsou velice příjemné. Masáže energii uhlazují. V sestavě se masírují i akupresurní body, které působí blahodárně při ženských obtížích. Kdo absolvuje, zkouší i doma, v klidu, stojí to za to. Léčivé tibetské zpěvy, poslední část sestavy, je několik manter, které jemně rozvibrují, uvolňují a čistí různé části částí ženského těla. Uvolňují stagnaci a blokády v různých partiích ženského těla (například v prsou, děloze…), přinášejí vyrovnání.  Vlídnost přítomnosti
Při jemných pohybech, které provádíte v harmonii s dechem, opouštíte představy, co bylo, i myšlenky, co bude, a uvědomujete si svou přítomnost. Snažíte se bolesti a smutky transformovat v pozitivní energii – a tu pak v představě šířit kolem sebe.
Ať jste ve svých pokusech více či méně úspěšní, určitě pocítíte pro začátek uklidnění a příjemnou úlevu. Časem můžete sami vysledovat, co nejvíc prospívá právě vám.

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket