BLESKOVĚ
Meditace 20. 12. 2020 PDF Tisk

Advent – období lásky, míru a pokoje

Štědrý den se přiblížil a s ním i poslední adventní víkend. Přípravy na nejoslavovanější den v roce vrcholí. Pod tíhou našich představ o tom, jak by mělo být naklizeno, uvařeno a vše připraveno, zesilujeme vnitřní napětí a stres. Rok co rok si říkáme – bude to jiné, a přesto každý rok opět podlehneme. Rok 2020 byl pro mnoho z nás ve všech směrech náročný. Rok velikých změn, které nás měly připravit nebo i přinutit k budoucí transformaci na osobní i kolektivní rovině. Pojďme zkusit letos přestřihnout nit starých návyků a projít těch pár dní před příchodem Ježíška v míru a klidu, zejména uvnitř sebe.

Advent – období lásky, míru a pokoje

V den zlaté neděle zapalte poslední adventní svíčku a připomeňte si její poselství lásky, míru a pokoje. Najděte si v tuto andělskou neděli pár minut uprostřed rodinné atmosféry jen a jen pro sebe. Možná vyšlete své blízké na krátkou procházku, možná je zaměstnáte nějakou radostnou činností anebo počkáte, až všichni večer usnou. Svůj prostor pak provoňte kadidlem, které povznáší ducha, otevírá spirituální vnímání a podporuje meditaci. A pokuste se společně s námi najít klid a harmonii v sobě i okolo sebe.

Posaďte se do zkříženého sedu nebo jakéhokoli jiného, který je pro vás pohodlný. Ruce odložte hřbety na své nohy, protáhněte v loktech a z prstů rukou vytvořte pran mudru, mudru života. Jednoduše na každé ruce spojte palec s malíkem a prsteníkem, zbylé prsty nechte vytažené ven z dlaně. Chvíli vnímejte její účinek. Mudra celkově uklidňuje, stabilizuje, ukotvuje, posiluje kořenovou čakru a dodává odvahu k novým začátkům. Po chvíli se zhluboka nadechněte nosem a ústy vydechněte. A to tolikrát, dokud nepocítíte, jak z vás odchází zbytky tělesného i mentálního sevření. Poté se zaposlouchejte do svého dechu. Uvědomte si, jak přichází nádech a odchází výdech, jak přichází energie životní síly a odchází vše staré a přežité, jak přijímáte a odevzdáváte, jak se otvíráte a posléze navracíte ke svému středu. Neúnavně a soustavně přicházející nádech a odcházející výdech vám připomene vlny, které připlouvají na mořský břeh, aby zde zanechaly stopu, a opět se vrací do hlubin moře. Pozorujte rytmus svého dechu, rytmus svého života.

Po chvíli přeneste pozornost do středu čela, šesté čakry (adžňa), projděte skrze čelo a zůstaňte za čelem. Špičku jazyka lehce opřete o horní patro vašich úst (khéčarí mudra) a položte si koánovou otázku: Kde byla má tvář před mým zrozením? Opakujte ji stále, dokud se vaše logická mysl neunaví a myšlenky nepřestanou vířit. Naslouchejte vjemům a pocitům, které přicházejí. Ponořte se zcela do pohroužení, jenž se dostaví. Až to budete cítit, khéčarí mudru uvolněte a sklouzněte pozorností do středu hrudi.

Zde se začínají otevírat malá vrátka, kterými vstoupíte do dlouhé projasněné chodby, na jejímž konci jsou malá bílá dvířka. Ta se otevírají a zvou vás jemně do chrámu vašeho srdce. Všude je útulno, příjemně a plno světla. Míjíte mnoho dveří, ale jedny vás zaujmou svým nápisem „Dary“. Do těchto dveří vstoupíte. Objevíte se v jedné z komnat vašeho srdce. Rozhlížíte se, jak to zde vypadá, jaké zde převládají barvy, vůně či zvuky. A pak si všimnete malého stolečku pod oknem. Leží na něm malý zabalený dárek, který ukrývá své tajemství. Pocítíte touhu jej otevřít, a tak také učiníte. Uvnitř naleznete cosi, co vidíte jen a jen vy! Ať už je to cokoli, co vyplavilo vaše podvědomí, je to tajemství a dar vašeho srdce. Něco, s čím jste přišli na tento svět, co vám bylo dáno do vínku, ku prospěchu nejen vás, ale zejména pro ostatní. Rozhodnete se, zda si tento dar srdce vezmete na cestu zpět, a poté se opět navracíte bílými dvířky z chrámu svého srdce, kráčíte prosvětlenou chodbou a vyjdete ven malými dvířky ve středu své hrudi. Jste zpět…

Slyšíte tlukot svého srdce, vnímáte pohyb hrudi s každým svým dechem. Začínáte se jemně a pozvolna pohybovat. Navracíte vědomí zpět do vašeho těla. V uších vám začíná znít afirmace: „Důvěřuji svému srdci a intuici. Svá slova, myšlenky i činy používám mírumilovně a láskyplně. Neboť vím, že to, co vyšlu, se ke mně navrací.“ A s těmito slovy se vydáte prožít pokojný zbytek adventu, Štědrý den a celý konec roku. Šťastné a veselé, láskyplné a pokojné svátky!

TIP
Nezaznamenali jste náš celý seriál? Připomeňte si první , druhou a třetí adventní meditaci. 

Objednat předplatné