Meditace 06. 12. 2020 PDF Tisk

Advent – období lásky, míru a meditace

První adventní týden je za námi. Možná se vám v tom shonu kolem vánočních příprav podařilo najít i chvilku klidu pro sebe a praktikovat meditační techniky, které jsme vám nabídli v minulém díle na železnou neděli. Dechová technika sukha pránájáma harmonizující celý organismus, meditace s koánovou otázkou „kdo já jsem“ pro balanc levé a pravé hemisféry či mantra „So ham“ (Já jsem) pro vědomí sebe sama. Vše se záměrem umět se zastavit, přestřihnout šňůru povinností a najít vlastní zdroj vnitřní síly a naděje pro lepší zítřky.

Advent – období lásky, míru a meditace

Nyní máme před sebou druhou adventní neděli, bronzovou, jejímž poselstvím je láska. Nejsilnější energie v celém vesmíru, jejíž síla nás povznáší a uzemňuje zároveň. Pod slovem láska si každý představíme „to své“. Láska mezi mužem a ženou, láska rodiče k dítěti, láska k bližním, láska ke všem živým bytostem, láska k matce Zemi apod. Nejdůležitější je však láska sama k sobě, tedy schopnost přijetí sebe sama se všemi dostatky i nedostatky.

A právě v době adventu na sebe nejvíce zapomínáme a upřednostňujeme povinnosti, rodinu, přátele, čistý domov. Naše ustaraná duše pak nemá co nabídnout. Ale pokud se nám podaří najít náš vlastní zdroj sebelásky, vytvoříme kolem sebe atmosféru láskyplné péče, klidu a míru po celou dobu očekávání příchodu Vánoc. Pojďte s námi tedy vyzkoušet další meditační techniky, tentokrát pro nalezení svého vnitřního zdroje lásky, sebelásky, klidu a míru.

Vyhledejte ve svém domově tiché místo nebo využijte chvilku, kdy budete doma sami. Zapalte druhou adventní svíčku, jejímž symbolem je mír. Provoňte prostor santalovým dřevem pro očistu od všeho zlého. Posaďte se do pohodlného sedu, zavřete oči a ruce složte do klína, do mudry blaženosti. Nejprve odložte ruku levou a do její dlaně pak položte hřbet pravé, palce se dotýkají. Několikrát se zhluboka nadechněte nosem a vydechněte ústy. Chvíli vnímejte, jak na vás mudra blaženosti působí, jak přináší uvolnění, klid a mír. Nechte ji na sebe působit dvě až tři minuty. Poté ji uvolněte a hřbety rukou odložte na nohy, dlaně budou směřovat vzhůru.

Pozornost přeneste do středu hrudi, kde sídlí srdeční čakra anaháta, a položte si koánovou otázku: „Co je ve mně věčné a nepodmíněné?“ Na otázku se soustřeďte tak dlouho, dokud se nedostaví pocit prázdnoty mysli, zvláštní stav pohroužení, propojení se sebou, se všemi a se vším. Po chvíli si představte milovanou osobu, ať už je to partner, dítě, rodič nebo kdokoli jiný, kdo ve vás otevírá pocity bezpodmínečné lásky, sounáležitosti, tolerance a soucitu. A spolu s tímto obrazem si připomeňte všechny ty láskyplné emoce, které ve vás milovaná osoba spouští. Ty postupně proměňte v růžový kotouč světla uprostřed vaší hrudi. A toto světlo začněte vysílat ke svým blízkým. Představte si je před sebou a zahalte je růžovým láskyplným světlem, které proudí z vašeho srdce. Posílejte světlo lásky, míru a soucitu. To stejné si představte u širší rodiny a přátel. Nakonec si vybavte i své „nepřátele“. Osoby, o nichž jste přesvědčeni, že vám nějak ublížily. I ty zahalte svým soucitem. Možná to napoprvé nepůjde, ale vytrvejte a zkuste tuto mettá meditaci milující laskavosti opakovat po celý druhý adventní týden nebo i déle, dokud se narušené vztahy nepročistí.

Pokud chcete jít ještě hlouběji, požádejte o podporu Zelenou Táru, která je v buddhistické tradici bódhisattvou soucítění. Zkuste recitovat alespoň jednadvacetkrát mantru „Óm, Táré tuttáre turé sóha“. Mantru pro odstranění negativit a překážek v mysli. Pak chvíli spočiňte v tichosti a vše nechejte doznít.

Posléze si opět připomeňte dech. A s každým nádechem si uvědomte dřevitou vůni santalu. Vracíte se zpět. Spojte dlaně před srdcem do aňdžali mudry a vyšlete do světa mantru míru „Óm šanti, šanti, šanti, óm“. A s vnitřním mírem, láskou a soucitem projděte dalším adventním týdnem…

Objednat předplatné