Meditace 13. 12. 2020 PDF Tisk

Advent – období radosti i tichého usebrání

Je stříbrná neděle a třetí adventní týden je před námi. Pokud jste praktikovali meditační techniky, které jsme vám nabídli v předchozích dílech, pak se vám již možná podařilo odlehčit mysl, uklidnit či zcela zahnat stres kolem blížících se Vánoc a konce roku. Tlak předvánočních příprav je na půl cesty a sílí. Pečení cukroví, úklid, nákup zásob na svátky, shánění dárků v této nestabilní době, to vše pod taktovkou našich představ o tom, jak by to mělo být, jak se to vždy dělalo u nás doma a jak se to sluší a má. Často pouze naplňujeme představy a požadavky druhých, nikoli své. A přitom třetí týden adventu by se měl nést v duchu štěstí a radostného očekávání. A my zapomínáme, jaká je opravdu naše vlastní vize pohodových Vánoc.

Advent – období radosti i tichého usebrání

Pojďte zapálit třetí adventní svíci, svíci radosti a šťastného očekávání příchodu Štědrého dne. Provoňte svůj domov vůní mandarinky či citrónu, které navozují pocity štěstí. Najděte si klidný koutek, kde nebudete chvíli rušeni, a položte se do šávásany, lehu na záda. Klidně si pod hlavu nebo i kolena dejte na vypodložení deku a další se přikryjte. Zavřete oči a ponořte se do hlubin svého chrámu.

Nadechněte se a hlubokým výdechem odevzdejte veškerou tíhu těla do země pod sebou. Očistný výdech opakujte tak dlouho, dokud se tělo nepřestane bránit uvolnění. Poté pocitově projděte jednotlivé části těla a vědomě je uvolňujte. Začněte u nohou a techniku ukončete u hlavy. Uvnitř sebe si říkejte: mé prsty na nohou se uvolňují, zcela odpočívají, napětí odchází. Má chodidla se uvolňují, zcela odpočívají, napětí odchází. Moje lýtka se uvolňují po celé své délce, zcela odpočívají, napětí odchází. Má stehna… moje boky… kostrč… bedra… břišní krajina… hruď… ramena… paže… předloktí… dlaně… prsty rukou… šíje… tváře… brada… spánky… čelo… vrcholek hlavy. Oči za víčky se zastaví a dech se zjemní.

Vaše pozornost sklouzne do podbřišku, do oblasti druhé čakry, svádhišthány, čakry slasti a radosti. V tu chvíli se zde objeví kotouč zářivého, jasného oranžového světla. Jen vy sami vidíte, cítíte, jakou intenzitu a sílu má, jak je kotouč světla veliký. Postupně začínáte intenzitu světla zesilovat. Představujte si, jak se světlo rozšiřuje do celé oblasti břicha, poté celého trupu a pak i okolo vašeho těla. Nacházíte se uvnitř světla. Ale světlo se šíří dál do celého vašeho pokoje, domu, města, kde bydlíte, a stále dál a dál za hranice české země, až pokryje celou zeměkouli. Čím více se světelný kotouč rozšiřuje, tím jemnější odstín dostává oranžová barva, zesvětluje se a postupně se proměňuje v bílou barvu. A světlo se šíří dál až do hlubin vesmíru. Najednou jste tam, uvnitř nicoty, plné prázdnoty, kde si uvědomíte: „Nejsem ani tělo, ani mysl, nejsem ani žádnou myšlenkou, žádnou emocí, jsem pouhopouhé vědomí, které je věčné a nekonečné.“ Až si vychutnáte ten pocit „nesmrtelnosti“ duše a všechny ostatní pocity, které přicházejí, začnete se pozvolna vracet zpět. Opět si uvědomíte světlo, které se pomalu obrací k zeměkouli, z níž se stahuje zpátky k hranicím české země, k vašemu městu, domu, pokoji a k vám. Znovu se „koupete“ v záři světla, které dostalo opět nádech oranžové barvy. Nyní je jen na vás, jak veliký světelný kotouč cítíte, že potřebujete zanechat. Možná jej ještě stáhnete do oblasti trupu anebo do oblasti břišní krajiny, kde si jej uchováte. Spolu se světlem jste si z vesmíru přinesli i pocity propojení, harmonie, radosti a štěstí. Tiše si zašeptáte mantru: „Lokah samastah sukhino bhavantu!“ Kéž jsou všechny vnímající bytosti všech světů šťastny! A s přáním: „Nechť mé činy, myšlenky a slova přispějí k radosti všem okolo mě,“ vkročíte do předposledního adventního týdne, týdne radosti, štěstí a míru.

TIP
Připomeňte si naši 1. adventní a 2. adventní meditaci. Líbí se vám? Příští týden se můžete těšit na závěrečný díl z této série.

Objednat předplatné