BLESKOVĚ
Ostatní jógy 22. 11. 2015 PDF Tisk

Akrojóga k objevení skrytých možností

Akrojóga by se dala ve zkratce charakterizovat jako spojení jógy, párové akrobacie a thajské masáže. Je potřeba si ji vyzkoušet, zažít. Není to partnerská jóga a nemá ani nic společného se závěsnou aerojógou. Není to ani akrobacie, jakou si vybavíte z cirkusového představení.

Akrojóga k objevení skrytých možností

Je velmi specifická, ale rozhodně se jí nemusíte bát. Předchozí znalost jógy je určitě výhodou. Znalost ásan, schopnost zapojit hluboké svaly a určitá míra flexibility začínajícím akrojogínům hodně pomůžou. Současné praktikování jógy a akrojógy je nejlepší cestou. Akrojóga je vhodná pro všechny, je jedno, kolik vám je let, nezáleží na tom jestli jste malí nebo velcí. Důležité je jenom nadšení a radost zkoušet a učit se.

Akrojógová lekce začíná nejčastěji zahájením v kruhu, následují cviky na zahřátí a posílení, které jsou velmi komplexní, důraz je kladen zejména na sílu paží, středu těla a nácvik inverzí. Poté přichází dynamická akrobatická část. Zde budujeme sílu, rozvíjíme vzájemnou důvěru a týmovou práci. Na závěr přichází báječné terapeutické létání, při kterém ve dvojici pomocí jednoduchých pozic protáhneme a uvolníme celé tělo, zejména záda. Na úplný konec se zařazuje alespoň krátká sekvence thajské masáže, která nás z výšky přivede zpět na zem a dopřeje úlevu svalům.

Základní role v akrojóze jsou: “base“ – báze/základna, „flyer“ - letec a „spotter“ - záchrana.

  • Base - je nejvíce svázaná se zemí. Člověk většinou leží na zádech, nohy a ruce pracují s letcem.
  • Flyer - letec je nesen bází, jeho dotyk se zemí je minimální. Téměř po celou dobu je ve vzduchu. Pomocí základny prochází řadou prvků od jednoduchých až po složitější sekvence, případně tzv. wasching machines (pračky), kdy se zvládnutý prvek opakovaně točí dokola.
  • Spotter - je role velmi důležitá. Po celou dobu provádění cviku dohlíží na práci báze a letce a zajišťuje bezpečnost. Jeho přítomnost umožní letci beze strachu zkoušet nové prvky. Bdělá mysl a neustálý fokus spottera jsou nutností, aby mohl zabránit případnému pádu, či pomohl provést cvik. Spotter také kontroluje i správné provedení a slovní radou pomáhá, aby bylo co nejlepší.

Role se samozřejmě střídají, ideálně tak, aby si každý vyzkoušel všechno.

Co vám akrojóga přinese? Naučí vás překonat vlastní strach a pochyby a odhalí skryté možnosti vašeho těla. Odhalení vlastního já, překonání strachu posunutí vlastních limitů vás nemůže neovlivnit i v běžném životě. Stres všedního života se zmírní, zvládání na pohled obtížnějších situací již nebude takový problém, věříte si, a to vás dělá silnějšími a klidnějšími.

Akrojóga je hravá, uvolňuje emoce  a nechává je se projevit. Při praktikování akrojógy zapomenete na čas a okolní svět. Stanete se tak přítomnými, jako nikdy. Akrojóga buduje i trpělivost, nový prvek se nenaučíte hned, je potřeba pravidelně trénovat a zkoušet. Při praxi je naprosto zásadní důvěra, časem se naučíte důvěřovat druhým a především sobě a svým schopnostem. O to všechno se pak váš život obohatí.

 

  • autoři: Daniela Dušková, Marek Petráček
  • www.letsacro.cz
  • zdroj fotky: Daniela Dušková 

 

 

 

 

 

 

Objednat předplatné