BLESKOVĚ
Než začnete cvičit 01. 02. 2023 PDF Tisk

6 věcí, které bychom neměli dělat....

Lekce jógy je jako modlitba…. s těmito slovy za mnou nedávno přišla jedna milá klientka. A pokud to tak opravdu cítí, je to ten největší kompliment, který józe může dát.

6 věcí, které bychom neměli dělat....

Abychom si tento pocit nezkazili a naše praxe pro nás byla opravdovou modlitbou přinášející pocit vyrovnanosti, radosti, pohody, je třeba dodržovat určitá nepsaná (nebo i psaná) pravidla. Buďme tedy ohleduplní k sobě i ostatním a přečtěte si, čemu se vyvarovat.

Přehlížet svůj zdravotní stav

Vím, že tato upozornění jste slyšeli a četli již mnohokrát, ale to proto, že jsou tak důležitá. My všichni, kteří se o vás při hodinách jógy staráme, si přejeme, abyste si ji zamilovali a z lekcí si odnesli jen to dobré. Přejeme si, aby vašemu zdraví pomáhala, a nikoli ho, byť nechtěně, poškozovala. Proto berte svá případná zdravotní omezení vážně. Vy jste ten, kdo o nich ví. Cvičit byste neměli s vysokým krevním tlakem, při zánětech, akutních bolestech, krátce po operacích, máte-li teplotu, nebo dokonce i při menstruaci. Při pochybnostech se poraďte s lékařem, neboť jen on vám může kvalifikovaně odpovědět na vaše otázky. Rozhodně se nedoporučuje jakýkoli zdravotní problém diagnostikovat a řešit pomocí internetového vyhledávače. Na všechny momentální, akutní potíže s pohybem upozorněte svého lektora.

Tajit těhotenství

Těhotenství není nemoc, avšak ve vašem zájmu je, aby vše probíhalo tak, jak má. Jste-li po zdravotní stránce v pořádku, nemusíte se své oblíbené jógy hned vzdávat. Doporučuji vám speciální hodiny jógy pro těhotné, které budete mít ušité tzv. na tělo. Pokud tyto lekce v nabídce vašeho studia nejsou, měli byste vždy před hodinou lektora na svůj stav upozornit. Nespoléhejte se, že už je to na vás vidět. Je-li v sále větší počet cvičících, nebo jestliže vás lektor nezná, může vaše bříško lehce přehlédnout. Není vždy jednoznačně poznat, zda je klientka těhotná, nebo zda jde o pouhou „dietní chybu“. Lektor vás upozorní na polohy, kterým byste se měly vyhnout, případně jaké varianty zvolit.

Soutěžit s ostatními

Ale to vy už víte. Jóga není sport, ve kterém se vyhrává. Zde se učíte pokoře a trpělivosti. Nenechte se odradit prvními nezdary. Začátky nejsou jednoduché pro nikoho. První hodinu budete hlavně „pokukovat“ po lektorovi, ale časem si cvičení určitě užijete. Není důležité, kdo dá nohu výš a hlavu až na zem. Každý cvičí ve svém vlastním těle a „útočí“ na své vlastní limity. Nikdy nemusíte dělat všechno, a dokonce každou lekci se můžete cítit jinak. Některé dny býváme více unaveni, jindy se naopak cítíme plni energie. A tím se řiďte!

Být „konzervy“

Aby nedošlo k mýlce. Nesoutěžíte s ostatními, ale své vlastní limity pokoušíte. Pokud vám něco nejde (ne bolí, ale nejde), tak je jasné, že budete-li se tomu pravidelně vyhýbat, nepůjde to nikdy. A to už záleží pouze na vás. Zkoušejte nové věci. Zajděte na jiný typ hodiny, na jiného lektora. Nebuďte otrávení, když na lekci přijde suplování. Neodsuzujte hodinu předem a hledejte ve všem pozitiva. Nový lektor = nová jóga a vy v sobě, možná, objevíte nové kvality.

Přijít v propoceném oblečení

Tento nešvar se týká hlavně fitness center. V jógových studiích jistě nepotkáme příliš jedinců, kteří si po několika kilometrech kroužení v parku doběhnou přímo na svou jógamatku. Ve fitkách, kde lekce jógy navazují na různé posilovací a aerobní bloky, se to stává běžně. Klient chce samozřejmě využít nabídky a po hodině aerobiku nebo běhání na pásu přichází na lekci jógy. V pořádku, ale dodržujte určitá pravidla. Pomineme-li, že většina zpocených lidí zrovna nevoní a nebývá na ně nejkrásnější pohled, jde tu i o zdraví. V mokrém oblečení vám bude za chvíli zima a prochladnete. A pokud vaše tepová frekvence nestihla klesnout, vaše svaly se stále klepou námahou, jak se chcete soustředit na jógové ásany? Chcete-li přesto jógu zařadit do svého programu i po jiné aktivitě, nechte si chvíli na odpočinek. Převlékněte se do suchého oblečení a teprve řádně protažení a s klidným dechem vstupte na svou podložku.

Rušit, zvláště při relaxaci

Každému z nás se může stát, že přijde do hodiny pozdě. Pokud to není pravidlem, dá se to pochopit. V tom případě byste měli brát ohled na probíhající lekci. Podložku rozbalujte opatrně. Kolikrát jsem se již lekla, když s ní nějaký opozdilec praštil o zem. Stejně se chovejte, musíte-li z jakéhokoliv důvodu odejít z lekce dřív. Pokud víte, že spěcháte a opravdu není zbytí, opusťte sál ještě před závěrečnou relaxací. Sami dobře víte, že během relaxace je každý zvuk slyšet dvakrát tolik, takže i mírnější zavrzání parket mohou ostatní vnímat jako nepříjemný dusot. A abych nezapomněla: Vypněte si, prosím, své mobilní telefony. :)

 

 

Objednat předplatné