15 tipů pro Jarní očistu - neotálejte!

21. 02. 2013


S Valentýnem přišel i biologický čas našeho těla, který oznamuje: Jaro je tu! I když ještě ne stále, ale občas voní vzduch. Cítili jste ho? Chodím téměř každý den do lesa se svým psem a je velice krás...

S Valentýnem přišel i biologický čas našeho těla, který oznamuje: Jaro je tu! I když ještě ne stále, ale občas voní vzduch. Cítili jste ho? Chodím téměř každý den do lesa se svým psem a je velice krásné pozorovat proměny přirody. Od jarní vůně, přes sílu a jasnou barvu stromů, s přeměnou k barevnost listí až "spálení". Najednou vše mizí a proměňuje se v křupající sníh pod nohama a stromy se zahalí bílou přikrývkou. Zhruba o měsíc je zpožděná příroda k našemu tělu, ale není nic dlužná. Možná nás tento časový náskok posune směrem k přípravě pro vitalitu a energii. 
Pokud už nyní trpíte jarní únavou, musíte přiložit ruku k dílu a začít čistit organismus! Nyní je ten pravý čas. V tomto období je v ohrožení žlučník (březen) a játra (duben). Kyselá chuť vládne jaru stejně jako hořkost v chuti. 
Pokud se vás zmocňuje hněv, jste podráždění, neschopni se soustředit, máte špatné zažívání, bolí vás kyčle nebo jste bez nálady, váš žlučník na tom není nejlépe. A když se přidají problémy s pokožkou, nehty, pálí vás žáha a cíitíte se pod psa, žlučník si říká o péči! 

 1. Vlažná voda s citronem pro žlučník i játra po ránu.
 2. Naklíčená semena a výhonky.
 3. Jablka a jablečný mošt. 
 4. Kopřiva a polníček na stole, nebo v čaji.
 5. Stejný díl heřmánku, kopřivy a řepíku smícháno do čaje obsahuje močopudné látky a hořčiny. Tento čaj můžete popíjet po douškách celý den. Možné obměňovat s mátou peprnou, čekankou, pampeliškou, pelyňkem.
 6. Pažitka, petržel, řeřicha, cibule a ředkvička v jarní kuchyni nesmí chybět.
 7. Vývar z jarních kořenů zeleniny podpoří imunitu.
 8. Klíčky obilovin a luštěnin..... jarní energie (všeho s mírou)
 9. Masopust (zkuste na 14 dnů omezit vše živočišné!)
 10. Jezte menší porce.
 11. Vařte ve vodě a na páře. Ještě nevyhledávejte studená jídla.
 12. Bylinné čaje jsou výborné pro očistu žlučníku. Pijte max 21 dnů.
 13. Zdroj nového života (energie) najdete v pupenech: ostružiník, maliník, ostropestřec a rakytník.
 14. Vyčistěte krev kopřivovým čajem.
 15. Pohyb pomáhá obnovovat energii. Především jóga je regenerační prostředek pro "vnitřní tělo". 


Václav Krejčík www.vaclavkrejcik.cz Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket