Pránájáma a dech 06. 12. 2022 PDF Tisk

Zvyšte svou energii pomocí pránájámy

Existují různé způsoby, které vám pomohou zvýšit vaši energii – zdravá strava, pohyb na čerstvém vzduchu, slunce či fyzický pohyb. Jóga také nabízí několik metod, které dokáží účinně zahnat jarní únavu.

Zvyšte svou energii pomocí pránájámy

Kromě samotných ásan a jejich kombinací jsou to především jogínská dechová cvičení (pránájáma), které vás nabijí novou energií, dodají vám vitalitu a chuť žít život naplno. Pravidelné praktikování pránájámy vám nezabere mnoho času, a pokud ho začleníte do své každodenní ranní rutiny, přinese vám mnoho benefitů. Kromě zvýšení energie například i krásnou pleť bez vrásek, lesk v očích, zlepšení trávení a cirkulace krve nebo zvýšení koncentrace a efektivity v práci. A to už stojí za těch pár minut navíc, co říkáte?

Pránájáma znamená v překladu z jazyka sanskrtu kontrola nebo ovládání životní energie prány prostřednictvím dechu. V józe se pracuje s dechem různými způsoby podle druhu účinku, kterého chcete dosáhnout. Každé cvičení má svá specifika, proto je důležité vybrat si takové, které se zaměřuje na tu kvalitu energie, kterou byste chtěli posílit. V každém člověku je ukrytý nekonečný potenciál, zdroj energie, ze kterého když se naučíte čerpat, váš život získá nevídanou kvalitu.

Dechová cvičení pro zvýšení energie

Tyto druhy pránájámy vám pomohou aktivovat a kultivovat vaši vnitřní šakti, energii manifestace. Je to univerzální síla, prvotní dynamická kosmická energie, která je zdrojem pohybu a původcem všech změn v univerzu. Těmito cvičeními vytvoříte v těle teplo, proto nejsou vhodné pro těhotné a menstruující ženy. Pokud se vám během cvičení zatočí hlava, začněte dýchat normálně. Když trpíte vysokým krevním tlakem či problémy se srdcem, buďte při cvičení opatrní a poslouchejte své tělo.

  1. Ohnivý dech

Tato technika se používá v šamanismu a je jedním ze základních dechových cvičení v kundaliní józe. Je důležité naučit se dělat ji správně, abyste z ní získali co nejvíce.

Benefity:

  • Odstraňuje toxiny a usazeniny z dýchacího systému a cév.
  • Zvyšuje kapacitu plic a životní energii.
  • Posiluje nervový systém a pomáhá proti stresu.
  • Posiluje oblast třetí čakry (solar plexus).
  • Zvyšuje fyzickou výkonnost a efektivitu práce.
  • Snižuje tendenci k závislosti – drogy, kouření a nezdravá strava.
  • Zlepšuje okysličování mozku, podporuje inteligenci a schopnost soustředit se.
  • Podporuje imunitu a působí preventivně proti mnohým onemocněním.
  • Harmonizuje vnitřní biorytmus organismu.

Jak na to:

Posaďte se s rovnými zády a pokrčenými koleny, ruce si položte na kolena s dlaněmi dolů a spojte palec a ukazováček. Ruce, nohy, břicho i obličej jsou uvolněné. Lehce zavřete oči, podívejte se směrem nahoru a soustřeďte se do oblasti třetího oka. Silně se nadechněte a vzápětí stejně silně vydechněte, stále znovu a znovu, bez pauzy, rychlostí přibližně 2–3 dechové cykly za sekundu. Dýchejte přes obě nosní dírky najednou, ústa jsou zavřená. Udržujte stejné tempo dechu po dobu 1–3 minut. Pak se nadechněte a zadržte dech na 10 sekund. Pomalu vydechněte a zůstaňte klidně sedět. Pozorujte přirozený tok dechu a neustálý proud vnitřních a vnějších vjemů a pocitů. Po třech minutách začněte znovu s ohnivým dechem a zopakujte celý cyklus tři až pětkrát.

  1. Kaphalabhátí

Tato technika, která v překladu znamená zářící lebka, je druhem pránájámy a zároveň i očistnou krijí, která účinně odstraňuje toxiny z těla i mysli. Tradiční jógové texty říkají, že kdo pravidelně cvičí kapalabháti, bude mít jasnou tvář a zářivý pohled.

Benefity:

  • Odstraňuje nečistoty a hleny z dýchacích cest, je velmi vhodná pro lidi trpící alergiemi a astmatem.
  • Zklidňuje a očišťuje mysl od negativních myšlenek, odstraňuje psychické bloky.
  • Zlepšuje látkovou výměnu a okysličení buněk, čímž je omlazuje a zabraňuje degenerativním procesům.
  • Podporuje činnost vnitřních orgánů a zlepšuje trávení.
  • Zlepšuje prokrvení mozku, podporuje koncentraci a bdělost.

Jak na to:

Sedněte si do jednoho z jógových sedů – sukhásana, siddhásana, vadžrásana nebo padmásana a narovnejte záda. Spojte palec a ukazováček na rukou, dlaně směřují vzhůru. Uvolněte celé tělo i obličej. Zhluboka se nadechněte nosem a prudce vydechněte pomocí kontrakce břišních svalů. Důraz je na výdechu, nádech je automatický. Opakujte plynule v pravidelném rytmu. Tempo je na začátku přibližně jeden výdech a nádech za sekundu, počet opakování 20 až 30 v 2 až 3 kolech. Postupně zvyšujte počet opakování výdechů a nádechů v jednom kole až na úroveň 120 (to je přibližně dva nádechy a výdechy za sekundu). I počet kol se postupně zvyšuje – na 10 až 20.

  1. Bhastrika

„Jak se stále nafukuje a stlačuje kovářský měch, stejně tak pomalu nadechuje jogín oběma nosními dírkami vzduch a naplňuje jím břicho; pak ho rychle vyfoukne a zvučí jako mech. Když se dvacetkrát takto nadechnete a vydechnete, uděláte kumbhaku – zadržení dechu a vydechnete stejným způsobem. Ať mudrc udělá tuto bhastriku s kumbhakou třikrát. Nikdy neonemocníte a budete mít dobré zdraví.“ (z knihy André van Lysebeth – Pránájáma)

Benefity:

  • Pročišťuje organismus a zejména plíce.
  • Zvyšuje činnost buněk, zásobuje je kyslíkem a odstraňuje přebytečný oxid uhličitý.
  • Udržuje pružnost bránice a posiluje břišní svaly.
  • Pomáhá odstranit nadbytečný tuk hlavně z oblasti břicha.
  • Masíruje vnitřní orgány a povzbuzuje je k činnosti.
  • Zlepšuje trávení a peristaltiku střev, působí proti zácpě a křečím.
  • Zklidňuje nervový a neurovegetativní systém.

Jak na to:

Stejně jako v předchozím cvičení, posaďte se do svého oblíbeného jógového sedu. Narovnejte záda, uvolněte ramena a párkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte nosem do břicha. Pak s nádechem zvedněte ruce nad hlavu a s výdechem je silně přitáhněte k tělu. Dech vychází z oblasti bránice, stejný důraz je na nádechu i výdechu. Rytmus dýchání je přibližně jeden nádech a výdech za sekundu. Hlava, krk, ramena a hrudník zůstávají uvolněné, zatímco břicho se pohybuje směrem dovnitř a ven. Během prvního cyklu udělejte deset bhastrika dechů, pak si na chvíli odpočiňte a dýchejte normálně. Následuje druhý cyklus dvaceti dechů, za ním opět pauza a normální dech. Ve třetím cyklu udělejte třicet nádechů a výdechů. Během celého cvičení je velmi důležité, abyste vnímali signály svého těla. Bhastrika je bezpečná technika, pokud však během ní pocítíte nevolnost, na chvíli si odpočiňte a dýchejte normálně. Když nepříjemný pocit pomine, vyzkoušejte udělat další sérii dechů, ale s pomalejším tempem a s menší intenzitou.

 

Objednat předplatné