Ásany 04. 04. 2023 PDF Tisk

Zpevněte trup, protáhněte páteř – pozice kočky a její benefity

Pozice kočky představuje jednu ze základních jógových ásan, která má moc komplexně posílit a zároveň protáhnout naše tělo. Stačí pár minut denně a vnímatelné i očividné výsledky se velmi brzy dostaví.

Zpevněte trup, protáhněte páteř – pozice kočky a její benefity

Dříve, než zahájíme praxi kočky, je však nutné si uvědomit, že žádná praxe, a tedy ani tato, by neměla být vykonávána kvůli vidině skvělých výsledků. Již samo vykonávání praxe je cestou, která především je cílem.

Pružná mysl, pružná páteř
Praxe kočky nás učí pracovat s pružností a flexibilitou, kterou bychom v první řadě měli pocítit v oblasti ducha. Až díky ní se postupně stane ohebnou a pevnou i páteř, která na fyzické rovině drží naše tělo vzpřímené. Nezapomínejme na vnitřní praxi a buďme si během praktikování polohy kočky vědomi sami sebe, toho, co vykonáváme, a dechu. Slaďme pohyb s dechem. Hledejme v poloze klid a naučme se při ní odpočívat. Neočekávejme. Jen praktikujme.

Pozice kočky
Zaujměme polohu kleku na všech čtyřech. Zkontrolujme, že máme dlaně pod rameny a kolena pod kyčlemi. Do široka otevřeme dlaně, rozprostřeme je po podložce. Uvědomme si všechny body opory, části těla, které se dotýkají země. Rovnejme páteř, hlava je v prodloužení páteře. Těžiště nechme na středu – nepřenášejme jej dozadu ani dopředu. Dýchejme volně. Za zavřenýma očima pozorujme dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Zůstávejme klidní a jen sledujme, jak se cítíme. Jak se cítí i fyzické tělo. Co nás bolí. Zda se cítíme příjemně. Setrvejme v klidu, bez pohybu několik dechových kol.

Vnesení pohybu
Vnesme do polohy pohyb. S nádechem, pomalu od kostrče se začněme prohýbat. Pohyb ukončí hlava, která se dostane do lehkého záklonu. Nyní následuje výdech. Opět je kopírován pohybem, který znovu vychází z oblasti kostrče. Obratel po obratli postupujeme až do vyhrbení, kde se brada dostane až téměř k hrudní kostí. Nyní bude následovat opět nádech, poté výdech. Sledujme, jak se s nádechem otevírá hrudník a břišní svalstvo se uvolňuje s prohnutím, naopak s výdechem, jak se ve vyhrbení stahuje zádové svalstvo, především v mezilopatkové oblasti. Dávejme si pozor, aby dlaně stále zůstávaly pod rameny a kolena pod kyčlemi. Nepřenášejme těžiště ani dopředu, ani dozadu. Sledujme za zavřenýma očima dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Zopakujme 5×.

Obrácení dechu
Poté, co 5× zopakujeme prohnutí s nádechem a vyhrbení s výdechem, zastavme ve vyhrbení a obraťme dech. Nyní se ve vyhrbení nadechněme a sledujme, jak se zádové svaly, které byly předtím s výdechem stahovány, roztahují a uvolňují, jako kdyby chtěly prasknout. S výdechem, opět od kostrče, pokračujme nyní do prohnutí a všímejme si, jak se břišní svalstvo, které bylo předtím s nádechem v prohnutí uvolňováno, přirozeně a nenuceně stahuje. Pozorujme, jak tělo reaguje na obrácení dechového rytmu v poloze prohnutí a vyhrbení. Těžiště držme stále na středu. Zopakujme 5×.

Závěrečná relaxace
Krátkou sestavu zakončeme nejprve v poloze dítěte, kam se přesuneme rovnou z polohy kočky. Dlaně nechme na zemi, jen snižme těžiště a sedněme si na paty. Čelo položme na zem a chvíli setrvejme za volného dýchání. Jakmile pocítíme potřebu změnit polohu, přesuňme se do polohy šavásany, kde setrvejme a nechme v sobě doznít pocity z prováděného cvičení.

  • autor: Kateřina Hájková
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné