Zdraví 15. 02. 2020 PDF Tisk

Zima je obdobím odpočinku, inspirujme se přírodou

Klid, relaxace, čerpání sil a sbírání energie. Tím je charakteristická zima, kdy se mnoho zvířat ukládá ke spánku a vlastně nedělá vůbec nic. Vezměme si z nich příklad, zpomalme a následujme naši přirozenost.

Zima je obdobím odpočinku, inspirujme se přírodou

Pro naše předky byla zima, podobně jako pro přírodu, obdobím útlumu. Odpočívali po úrodných měsících, napojení na přírodní zákony respektovali skutečnost krátkých dní a dlouhých nocí a nedostatku světla uzpůsobovali i svůj denní režim – oproti tomu, jak aktivní byli v jiných ročních obdobích, déle spali, odpočívali a trávili více času doma. Aby si zimu zkrátili, scházeli se se sousedy v jedné chalupě, uvařili si něco dobrého a teplého k jídlu a pití, vyprávěli si příběhy, předli, šili, vyšívali. Jejich život se od života v jiných měsících zkrátka významně lišil. A jiné to není ani s námi – rytmus související se střídáním ročních období v sobě máme zakořeněn pořád stejně pevně jako generace před námi. Jen jsme stále méně schopni mu naslouchat. Není to škoda?

Zachumlejte se a odpočívejte bez výčitek

Ve střídání rytmů dne a noci hraje významnou roli hormon melatonin, jinak nazývaný také jako hormon tmy a spánku. Lidské tělo je nastaveno tak, že s narůstající tmou se zvyšuje i hladina melatoninu v krvi a my dobře spíme. Je tedy logické, že v zimě jsme daleko ospalejší, protože tma padá dříve a odchází později než na jaře, v létě nebo na podzim. Umělým prodlužováním dne a přetahováním ospalosti jen jdeme proti vlastní nátuře, což se může projevit potížemi se spánkem, stresem, úzkostmi a stavy hraničícími s depresí – chováme-li se tak často. Člověk je součástí přírodní říše a tak, podobně jako zvířata, se naše tělo i psychika v zimě nacházejí ve stavu jakéhosi příjemného útlumu a lenosti. Naši předkové to věděli a respektovali, nebojujme s touto skutečností, která je starší než my sami, ani my a podvolme se jí. Kdy jindy než v zimě je ten pravý čas pro lenošení a sbírání energie do dalších měsíců?

Nebojte se „přepnout“ na zimní režim

Nevyčítejte si, že se vám z postele nevstává tak dobře jako na jaře nebo v létě, ani to, že se večer cítíte více unavení. Nesnažte se toto rozpoložení přebít silou a uzpůsobte mu svůj režim i chod celé domácnosti. Vezměme si příklad z našich předků a travme více času doma se svými milovanými. Zapalujme svíčky, nechme se světlem a teplem, které vydávají, zahřát na těle i na duši. Povídejme si, čtěme si společně, hrajme společenské hry. Když je přes den světlo, vydejme se ven, pořádně se projděme a nadýchejme se čerstvého mrazivého vzduchu. Všímejme si krás, které kouzelník mráz a sníh dovedou v přírodě vyčarovat, a večer na pohovce, přikrytí teplou dekou a s pořádným hrnkem horkého čaje mezi rukama, vzpomínejme na zážitky, které jsme společně prožili.

Scházejme se u rodinného stolu

Zkraťme si zimu společnými rituály, které prohřejí zkřehlé tělo a potěší mysl, jíž schází sluneční světlo. Těšme se na ně a udělejme z nich chvilky, na které nezapomeneme. Naši předkové se scházeli u rodinného stolu k hlavním denním jídlům – k snídani, obědu a večeři. I když se nám nepodaří dodržet všechny tři časy, pokusme se zvyknout si na to, že se i ve všední den všichni v rodině posadíme společně ke stolu, zapálíme si svíčku, najíme se a popovídáme si, jak jsme se celý den měli – bez zapnuté televize, chytrých telefonů a dalších zařízení, které vydávají škodlivé světlo a oddalují nás od našich vlastních podstat i od našich nejbližších.

Dejme sami sobě čas relaxovat

Věnujme se právě v zimě sami sobě, sledujme své pocity a formulujme přesvědčení, hodnoty a zásady, které bychom chtěli vnést do svého života. Odložme vše, co nás v uplynulém roce tížilo, a nenosme to s sebou do roku nového, kdy můžeme začít znovu, s čistým štítem, jako každý nový den. Darujme si v zimě čas na to popřemýšlet si, podumat, odpočinout si a dostatečně se vyspat. Uzpůsobme svému rozpoložení i jógovou praxi. Nechce se vám ráno z vyhřáté postele? Praktikujte pod teplou dekou, zapalte si svíčku a meditujte s pohledem upřeným na její hořící plamen – zkrátka naslouchejte svému nitru a odpočívejte. Vězte, že právě v tomto období se v nás rodí semínka, která potom mohou na jaře začít klíčit. A když si přes zimu pořádně odpočineme, budeme mít dostatek chuti, síly a vytrvalosti o ně nadále pečovat a udržovat je.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné