Zdravá strava 14. 03. 2018 PDF Tisk

Zelené potraviny v jarním jídelníčku

Za týden tu máme oficiálně jaro a velké informační přípravy na jarní očistu již probíhají na všech frontách. Poslední roky se jarní očisty nesou ve znamení zelených potravin. Jakou hrají roli a v čem nám mohou být prospěšné?

Zelené potraviny v jarním jídelníčku

Termín „zelené potraviny“ označuje skupinu tzv. superpotravin, do kterých patří zlaté trio zelený (mladý) ječmen, řasa chlorella a sinice spirulina. Dále se sem řadí například mladá pšenice či rostlina moringa. Všechny tyto organismy mají společné to, že jsou zelené, byť je řadíme do různých tříd či skupin organismů. Jejich dalším společným znakem je to, že jsou koncentrovanými zdroji antioxidantů, vitamínů a minerálů, aminokyselin, ale také zdroji nejrůznějších fenolických látek, enzymů a zeleného barviva, chlorofylu. A je to právě období jara, kdy se dostávají zelené potraviny ke slovu při nejrůznějších očistných kúrách, detoxikacích a očistných jídelníčcích.

Zelená barva je dána chlorofylem

Chlorofyl je barvivo (pigment), které je obsaženo v některých buňkách rostlin, sinic a řas. Jeho nejdůležitější funkce je účast na fotosyntetických procesech, kdy absorbuje energii světelného záření a používá ji k syntéze sacharidů z oxidu uhličitého a vody. Jako vedlejší produkt vzniká kyslík. Díky tomuto jevu, kdy chlorofyl absorbuje světlo o jisté vlnové délce, a startuje tak celý proces fotosyntézy, je naše příroda „zelená“. :) Zelené potraviny jsou doslova koncentráty chlorofylu, nicméně v jídelníčku se nám tato látka objevuje i v podobě brokolice, kapusty, petržele, špenátu, řeřichy, různých bylinek apod.

V čem nám zelené potraviny prospívají

Zelené potraviny přispívají k navýšení antioxidační kapacity organismu, dodávají vitamíny a minerální látky a celkově podporují imunitu a vitalitu. Díky strukturní podobnosti chlorofylu s červeným krevním barvivem hemoglobinem dochází při jejich pravidelné konzumaci k účinnějšímu přenosu kyslíku v těle. Člověk má pak někdy pocit, že doslova překypuje energií, není unavený, je efektivní a pracuje, jak se říká, na vyšší obrátky.

Mně osobně je nejvíce sympatický zelený ječmen. Mladá ječmenná tráva se sklízí v době, kdy má nejvyšší obsah biologicky aktivních látek, stejně tak jako např. naklíčená semena – obojí jsou zárodky nové rostliny, nového života. Mladý ječmen je bohatý na vitamíny, včetně vitamínů B komplexu, minerální látky, včetně železa, zinku nebo manganu, esenciální aminokyseliny, enzymy, a zejména chlorofyl. Přidanou hodnotou všech těchto látek je to, že společně působí synergicky, tj. v optimálním přirozeném poměru a ve vzájemné podpoře. Prášek zeleného ječmene nemusíte jen pít rozmíchaný s vodou, ale můžete ho přidat i do různých šťáv, kaší, džusů. Ale jeho typická chuť a vůně trávy nemusí vyhovovat každému. Dejte pozor na to, abyste ho přimíchávali jen do studených či vlažných pokrmů.

Mezi méně známé zelené potraviny patří i moringa olejodárná, která je již dlouhá léta součástí ájurvédského léčitelství. Ze stromu, který dosahuje až několik metrů, lze pro léčivé a kulinářské účely použít téměř vše od mízy až po kořeny. U nás je k dostání hlavně v podobě nasušených a rozemletých listů na jemný prášek. Stejně jako ostatní zelené potraviny má široké spektrum vitamínů a minerálních látek. Někdy se jí také říká „strom života“.

Co do obsahu bílkovin vyniká hlavně sinice spirulina, která obsahuje okolo 50 g bílkovin na 100 g sušeného prášku. Je to jeden z nejstarších organismů na Zemi a v podobě prášků může tvořit vhodný doplněk stravy při problémech s chudokrevností. Obsahuje totiž poměrně zajímavé množství železa, vitamínu B12 a kyseliny listové.

Jarní očista

V jarních měsících má taková kúra ze zelených potravin spíše očistnou funkci. Za předpokladu, že celkově odlehčíte jídelníček a odpustíte si alkohol, kávu či jiné návykové látky, vám může zařazení zelených potravin do jídelníčku prospět. Je ale potřeba se nespoléhat pouze na zázračné účinky doplňků stravy, kterými zelené potraviny bezpochyby jsou, ale brát je jako podpůrný prostředek pro přechod mezi těžším zimním obdobím a jarním probouzením organismu. Neberte je jako něco, co vás zázračně vyčistí od hlavy až k patě, berte je spíš jako možnost či součást jarního přístupu ke svému tělu.

Důvěřuj, ale prověřuj

S rostoucí oblibou zelených potravin roste i počet značek a výrobků, které jsou nám nabízeny. Vždy si danou značku prověřte a nezapomínejte na certifikace produktů. Vzhledem k tomu, že se jedná o doplňky stravy, patřičná kontrola je i na straně spotřebitele. Levné a nekvalitní produkty mohou být kontaminovány různými plísněmi, což našemu zdraví rozhodně neprospěje.

 

 

Objednat předplatné