Zdravá strava 15. 02. 2017 PDF Tisk

Zdravě neznamená draze

Během života je naše tělo neustále vystavováno vnějším vlivům, které ovlivňují naše zdraví. Jedním z nejdůležitějších faktorů, které mají vliv na kvalitu života, je zdravá a vyvážená strava. Investice do zdraví by měly patřit na ty nejvyšší příčky našich životních hodnot a v dlouhodobém měřítku jsou nenahraditelné.

Zdravě neznamená draze

Častým argumentem lidí bývá to, že nemají dostatek financí, aby se mohli zdravě a nutričně vyváženě stravovat. Ve většině případů je však opak pravdou. Zdravé a vyvážené stravování může být levnější než nezdravá strava zahrnující nekvalitní potraviny a stravování typu fast food. V následujících řádcích bych vám ráda dala několik tipů k zamyšlení, jak se zdravě, nutričně vyváženě a zároveň ekonomicky stravovat. Nakonec si sami můžete sáhnout do svědomí, jak si stojíte, a zdali patříte na tu správnou stranu.

Ze všeho nejdůležitější je začít u uvědomění, zdali jím opravdu jen to, co potřebuji, a nepřejídám se zbytečnými potravinami s nulovou přínosnou hodnotou a tzv. „prázdnými kaloriemi“ – tedy brambůrkami, tyčinkami, sladkým trvanlivým pečivem, dorty apod. Pokud vyřadím všechny potraviny tohoto typu, tak mohu ušetřené peníze investovat do jiných, případně dražších potravin, jako je maso a zelenina. Málokterý konzument takovýchto typů potravin si uvědomuje, že po tomto jídle přichází hlad skoro úplně stejně, jako kdyby je nesnědl, a tak se v celku logicky ukazuje, že jsou zbytečná (nemluvě o kvalitě cukrů a tuků, které obsahují). To samé platí i pro nápoje – sladké limonády, nekvalitní džusy, koly, ochucovací sirupy – to všechno zatěžuje vaši peněženku a tělo se bez toho hravě obejde. Vyřazením těchto nápojů tedy nejen ušetříte (a to nemalé částky), ale ještě odlehčíte svému tělu.

Moderní doba, pracovní stres a časový tlak našeho okolí nás často nutí nakupovat a shánět jídlo během dne na poslední chvíli. Uspokojení hladu se evolučně ukotvilo jako jedna z priorit našeho bytí, a tak se často zbrkle uchýlíme k nákupu jídla, které je momentálně nejdostupnější, což často znamená zbytečně drahé, ale i nezdravé. Naučte se tedy si převážně vařit sami a jednotlivá jídla si dopředu plánovat – sami nejlépe budete vědět, co jednotlivé pokrmy obsahují, a můžete si tak připravit několik porcí, které můžete např. zamrazit. 

Mezi nejčastější argumenty, proč lidé nedokáží jíst střídmě, zdravě a plnohodnotně, patří jednak nedostatek času se tím zabývat a jednak vyšší náklady na potraviny samotné. Zdravější a plnohodnotnější alternativy potravin a výrobků jsou často dražší než jejich levnější protějšky, na tom se asi shodneme všichni. Málokdo však v této úvaze pokračuje dále. Vezmeme-li např. srovnání dvou masných výrobků: salám godhaj vs. kvalitní krůtí šunka. Cenově je šunka v průměru dvakrát dražší než salám, avšak obsah bílkovin, tedy hlavní makrosložky, kterou bychom z masných produktů měli dostávat, je také téměř dvojnásobný. Ve výsledku mi tedy stačí poloviční dávka kvalitní šunky a cenově se také dostávám na stejnou hodnotu. Proto čtěte etikety a nezajímejte se pouze o cenu – je to sice první číslo, které se o výrobku dozvíte, zdaleka ale ne to nejdůležitější! Dalším aspektem je náhrada onoho rozdílu kvalitní bílkoviny různými separáty, moukou, tukem apod. Tyto výrobky navíc obsahují vysoké procento soli, které doplňuje chuť dané potraviny. Na tomto příkladu tedy můžeme vidět, že zdravější volba je ve všech směrech i výhodnější volbou.

V posledních letech se u nás rozmohl trend nákupu potravin jen na základě jejich ceny – přesněji řečeno, honba za slevovými akcemi. Zde je důležité mít na paměti, že čím levnější, tím pravděpodobně méně zdravé. Každý by si měl vždy uvědomit, že nižší cena potraviny je vykoupena jejím horším složením a složky, které nahrazují chybějící živiny u kvalitní potraviny, jsou vždy něčím, co naše tělo prostě nepotřebuje.

Na stravu se musíme koukat jako na prevenci pevného zdraví, kdy investice do nás samotných se nám může vrátit v podobě ušetření peněžních prostředků za léky, doktory, vyšetření, operace, pobyty v nemocnici apod.