Jezte chytře 17. 08. 2022 PDF Tisk

Základní desatero o pitném režimu

O vodě a celkově o pitném režimu si v různých informačních zdrojích můžeme přečíst opravdu hodně. Voda je esencí života a správný pitný režim je proto potřeba dodržovat z desítky důvodů. Dehydratace je život ohrožující stav a zatímco bez jídla vydržíme celkem dlouho, bez vody jen několik málo dní. Pojďme si o pitném režimu říct základní desatero PRAVDIVÝCH tvrzení, bez zabarvení a mýtů.

Základní desatero o pitném režimu

1. Pít až při pocitu žízně?

Pít až tehdy, kdy cítíme žízeň a nebo pít preventivně ještě před pocitem žízně? To je velmi častá otázka, na kterou mezi nejrůznějšími odborníky nepanuje stejná odpověď. Pravdou je, že signál žízně vysílá hypotalamus v závislosti na signály z těla, které říkají, že se schyluje k mírnému nedostatku vody v organismu a je potřeba ji doplnit. Další fakt je ten, že mnoho lidí pocit žízně vůbec nepociťuje. Se zvyšujícím se věkem také pocit žízně opravdu fyziologicky ztrácíme, protože klesá produkce antidiuretického hormonu v mozku. Z toho důvodu se opravdu jeví správné pít průběžně během celého dne a ne jen tehdy, kdy žízeň pociťujeme.

 

2. Pitný režim to je voda, ale i polévka

Pitný režim to není jen voda, čaj, limonáda nebo cola. Do pitného režimu řadíme jak již zmíněné tekutiny, tak ale i vodnaté potraviny či pokrmy jako je ovoce, zelenina, polévky, některé omáčky. Někoho možná překvapí, že i uvařená rýže, brambory a těstoviny jsou vlastně zdrojem tekutin. Tekutiny by měly tvořit 80 % pitného režimu a potraviny zbylých 20 %. Pokud tedy máte ve svém jídelníčku hodně ovoce a zeleniny, přispíváte tak značně i svému pitnému režimu.

 

3. Nejen voda, ale příjem minerálních látek je důležitý

V dokonalé souhře s vodou v těle fungují ionty sodíku, draslíku, hořčíku nebo třeba železa či jiných prvků. Tělo s nimi hraje dokonalý orchestr a jsou neméně důležité pro naše tělo. Pravidelný přísun minerálních látek je tedy pro vodní hospodářství těla a správný chod organizmu naprosto esenciální. Vhodné je tedy zejména při aktivním životním stylu a v letních měsících, zařadit do pitného režimu slabě a středně mineralizované vody, které nemají omezení v konzumaci.

 

4. Ideální denní příjem neexistuje

Neexistuje jedno jediné množství tekutin, které by bylo optimální pro každého. Vždy závisí na našich fyzických parametrech, na prostředí, ve kterém se pohybujeme a na aktivitách, které provádíme. Proto nikdy nepřejímejte nějaké univerzální názory typu, že denně je potřeba vypít alespoň 3 l vody. Když jste žena, která váží 50 kg a měří 160 cm, 3 l vody za standardních podmínek by pro vás byly zbytečně moc.

 

5. Každý si svůj optimální denní příjem tekutin může jednoduše přibližně vypočítat

Obecně platí, že čím starší jsme, tím méně vody na kilogram hmotnosti naše tělo potřebuje. Zatímco u kojence je to přes 100 ml / kg, u dospělého člověka je to okolo 35 ml tekutin na kg aktivní hmotnosti (u silnějších jedinců) či jednoduše hmotnosti u průměrného dospělého člověka. K výpočtu můžete použít také jiný přístup a to jednoduchou úměru: 0,5 l tekutin na každých 15 kg hmotnosti. K výsledku v obou případech je potřeba připočíst minimálně 0,5 l za každý faktor na víc a tím může být sportovní aktivita, vysoké venkovní teploty, léčba léky či konzumace alkoholu. V horkých letních dnech případně pokud trávíte dny na dovolené u moře, by to měl být minimálně litr vody navíc.

 

6. Míru dehydratace svého těla poznáte velmi snadno!

Skvělým ukazatelem hydratace či dehydratace je barva moči. V momentě, když vykonáte malou potřebu a ohlédnete se za sebou, můžete vyhodnotit, jestli není třeba tekutiny doplnit. Moč hydratovaného těla je průhledná až slabě žlutá. Moč mírné dehydratovaného těla je žlutá sytě a jde do barev jantaru. Ranní moč je vždy o něco tmavší, to je přirozené. Během dne byste se ale měli snažit udržet ve škále světle žluté a v momentě, kdy je močkoncentrovanější, tmavší, určitě doplnit tekutiny.

 

7. Ne, alkoholické nápoje do pitného režimu opravdu nepatří

Vypijete večer tři půl litry piva a myslíte si, jak jste udělali něco pro svůj pitný režim? Omyl. Alkoholické nápoje jsou močopudné a paradoxně toto velké množství „naředěného ethanoluje pro naše ledviny zátěží. K alkoholickým nápojům by se vždy měla vypít voda extra, protože se při jejich metabolismu naopak spotřebovává. Pití alkoholu způsobuje dehydrataci i z důvodu, že se člověk i více potí.

 

8. Jedno espresso nevadí, tři už jsou znát

Káva má močopudný účinek a je to hlavně z toho důvodu, že kofein lehce blokuje antidiuretický hormon, který se podílí na resorpci vody v ledvinách. Jeden šálek espressa vás připraví zhruba o 80 ml vody, takže o nějaké dehydrataci po jedné kávě nemůže být řeč. Hladinu s přehledem vyrovnáte pověstnou sklenku vody, která se ke kávě často minimálně v kavárnách přidává. Pokud samozřejmě pijete kávy několik šálků denně, objem vyloučené vody je vyšší. Při pravidelném pití kofeinových nápojů ať už je to káva či černý zelený nebo černý čaj tak myslete na to, že je potřeba tělu tyto malé ztráty vykompenzovat.

 

9. Ranní sklenice vody je skvělý nápad

Tělo je po noci (pokud zrovna často nevstáváte a nepijete) lehce dehydrované, proto je opravdu nejlepším zvykem hned ráno, před snídaní vypít sklenici nebo hrnek (200300 ml) vlažné vody či neslazeného ovocného/bylinného čaje. Voda přímo přechází prázdným žaludkem postupně do celého těla a je přímo využita k doplnění „hladinky. Zařaďte tento zvyk do vašeho dne a tělo vám opravdu poděkuje.

 

10. Potřebujeme hlavně tu vodu, ne ty cukry a aditiva.

Snažte se váš pitný režim upravit tak, abyste pili hlavně opravdu jen čistou vodu nebo vodu minerální, bez příchutě, přidaných aditiv a cukrů. Za život se tyto látky a ty cukry pěkně nasčítají a je to opravdu něco, co je navíc. Samozřejmě můžete pít bylinné čaje, kvalitní ovocné čaje případně v nějakém racionálním množství i zelený a černý čaj. Kombucha je také skvělá. Všechny ty sladké tekutiny v barevných plastech a kovech, které najdete v supermarketu, ale k životu opravdu nepotřebujete.

Objednat předplatné