Tradiční čínská medicína 17. 02. 2018 PDF Tisk

Využijte síly jara

Podle čínského kalendáře začíná jaro už v únoru. Je to období zrodu, nových počátků a také nejlepší čas na změnu. Kdo by se rád vydal na novou cestu v profesionálním či osobním životě nebo chtěl začít pravidelně cvičit, upravit svoji stravu či pustit se naplno do svého koníčku, teď je ten správný čas dát se do toho.

Využijte síly jara

Člověk je v tuto dobu nejvíce přizpůsobivý a jeho energie ho v nových plánech maximálně podpoří. Je to druhá a zároveň vhodnější příležitost plnit svá novoroční předsevzetí nejen pro ty z nás, kteří se k nim, ať už z jakýchkoliv důvodů, v průběhu ledna nedostali.

Na jaře energie stoupá vzhůru a vše kolem nás se probouzí. Zvířata se budí ze zimního spánku, rostliny raší ze země a také naše energie nabývá na síle. Je to především energie jater, která jsou v tuto dobu na vrcholu. Z pohledu čínské medicíny a teorie pěti elementů otevírá tento cyklus bránu všemu novému a svým charakterem odpovídá prvku dřeva. Pro dřevo je typický růst vzhůru, což značí směr toku energie, a pružnost, jenž napovídá snadné přizpůsobivosti změnám, jako proutek, který lze ohnout, aniž bychom ho polámali. Dále značí energii rána a období dětství, kdy rosteme, sílíme, nabíráme zkušenosti, jsme nejpřizpůsobivější a nejvíc schopní se učit. Svůj potenciál pak můžeme plně rozvinout, jen pokud máme dostatek volnosti a pružnosti, které jsou pro dřevo nezbytné. Proto je tolik důležité neorganizovat dětem čas přespříliš, i když jsou úmysly sebelepší. Nespočet kroužků a doučování po škole by mohl být omezující v rozvoji jejich tvůrčí duše a vnímání světa kolem skrze jejich smysly.

Podobných poznatků o jednotlivých elementech můžeme krásně využít ve prospěch zdraví. Ke každému ročnímu období se váže jeden prvek a s ním se pojí určitý charakter, orgány, jistá náchylnost k onemocnění, ale také jistá síla. Ta nám může pomoci harmonizovat organismus a nastartovat léčebné procesy. Stačí s ní umět správně pracovat.

Jak tedy charakter jara obrátit ve prospěch svého zdraví? Podívejme se nejdříve na hlavní funkce jater, která na jaře dominují. V první řadě řídí plynulost a průchodnost, a to hned ve více aspektech. Starají se o správný tok energie čchi a krve. Bez plynulého toku by vznikaly stagnace a blokády. Ty se pak projevují různými bolestmi, nafouknutím, křečemi apod. a často vedou k dalším problémům, pokud je včas neodstraníme. Vedle toho řídí plynulý tok psychické a emoční aktivity. Pokud je plynulost zajištěna, jsou naše emoce klidné a bez napětí. V opačném případě bychom pociťovali neklid, nevrlost, nervozitu až vznětlivost, či dokonce hněv. Pomáhají také sestupu potravy, trávení, zpracování živin a detoxikaci, a v neposlední řadě skladují krev. Krev jater má z pohledu tradiční čínské medicíny přímý vliv na výživu svalů, šlach a očí. Pokud je jí nedostatek, naše šlachy tuhnou a ztrácejí pružnost, nehty jsou křehké a lámavé a oči jsou citlivé, začervenalé a může nás trápit šeroslepost. Ženy mohou mít také problémy s menstruací a případným otěhotněním. Těmto komplikacím můžeme předejít správnou péčí o játra. Především teď, na jaře.

  1. Začneme stravou. Oproti zimnímu období stravu výrazně odlehčíme. Omezíme tuk, především živočišný, smažená jídla, mléčné výrobky, a hlavně se nebudeme přejídat. Do jídelníčku zařadíme zeleninu zelenou, kvašenou, případně i kyselou chuť. Tu skvěle zastoupí např. jablečný ocet. Zředěný po lžičce ve sklenici čisté vody nám bude alternativou jarního energetického nápoje. Smažení a pečení nahradíme napařováním nebo krátkým povařením a pozvolna začneme zařazovat čerstvé zelené natě, rašící bylinky a klíčky. To vše působí na naše játra v tomto období velmi blahodárně.
  2. Vzhledem k tomu, že jednou z funkcí jater je detoxikovat organismus, práci jim výrazně ulehčíme, pokud se co nejvíce vyhneme konzumaci chemických látek v potravinách. Čtěte složení na obalech, všímejte si, jaké konzervační látky byly použity, a preferujte čerstvá jídla. Pozor si také dejte na plísně nebo těžké kovy.
  3. Vyhněte se stresu a zapojte pohyb. Psychická zátěž obecně vede k tvorbě blokád a poškozuje nejen játra. Je to v celku nenápadný strašák, který se pomalu plíží a náš organismus postupně a rozsáhle vyčerpává. Škody, které způsobí, pak zapříčiňují vznik dalších problémů, protože jakmile se rovnováha naruší, vzniká disharmonie další. Často až když jsme úplně vyčerpaní si uvědomíme, že je čas říct si „dost“. Starosti ideálně vykompenzujte relaxací a soustředěním se na to, co vás baví. Pro někoho je to rodina a přátelé, pro jiné je to tvoření, hudba, četba, vaření. Účel zaručeně splní pohyb. Dopřejte si procházky v přírodě a na čerstvém vzduchu. Nebo zkuste své oblíbené cvičení provést na klidném místě venku, namísto tělocvičny. Blahodárné účinky pocítíte rychle, jak na úrovni psychické, tak fyzické.

 

Vnímejte jaro jako začátek nového, lepšího a radostnějšího. Inspirujte se výše zmíněnými tipy a nastartujte svůj metabolismus na úrovni zdraví a pohody. Každý máme svá tajná přání a plány, a kdy jindy je začít realizovat než teď.

 

  • autor: Zuzana Košařová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné