Veganský svět blog 17. 12. 2021 PDF Tisk

Vlašské ořechy

V minulém příspěvku jsme si přiblížili mandle v naší kuchyni a s nimi související tradice. Dnes tu mám pár zajímavostí k vlašským ořechům. Ty zanechaly v našich končinách delší a větší stopu, hlavně pokud jde o Vánoce.

Vlašské ořechy

O Vánocích je v našich krajích dlouhou dobu s širokým dopadem používán ořech vlašský. Ať už samotný plod, nebo jeho různé podoby ve formě vánočního pečiva a dalších jídel.

Plod roste na stromě odborně nazývaném ořešák královský – Juglans regia. Existuje více než 50 druhů ořešáků, všechny patří do čeledi Juglandaceae (neboli vlašské). Nejběžněji prodávanou a konzumovanou odrůdou je anglický ořech (Juglans regia). Původně byl znám jako perský ořech, také se nazývá kalifornský nebo misijní. Pochází z Asie a Balkánu, ale dnes se komerčně pěstuje v Asii, Evropě a na západě USA. Má jemnou chuť a tenkou skořápku, kterou lze snadno rozlousknout. Dozrává koncem léta nebo na podzim, plody se vylupují z vnějšího obalu a po vysušení ještě ze skořápky.

Symbolika a tradice ořechů tu byly mnohem dříve než jejich vánoční využití. Už ve starověku byly vlašské ořechy symbolem plodnosti. Vyplývá to z jejich názvu juglans – glan = žalud a jovis = jupiter. Byly symbolem plodnosti a sexuality. Keltská symbolika vycházela z tvaru plodu, který připomíná mozek, a představuje tak koncentrovanou moudrost. Druhový název regis = královský je také známkou toho, jak si lidé tohoto stromu považovali.

Vánoční symbolika
V lidové kultuře symbolizoval ořešák svojí tvrdou slupkou nepřizpůsobivou autoritu samotáře. V magii měl důležité místo, ze skořápek se v našich zemích zhotovovaly lodičky, pomocí kterých se věštilo o Štědrém večeru. Mlynáři házeli do mlýnských náhonů hrst ořechů, aby měli dost vody v dalším roce. Ořechy se házely i do studánek, aby měly sladkou vodu.

Větvička ze stromu ořešáku měla přivodit věštecké sny. Když se někomu zdálo, že kácí zdravý a silný strom, věštilo to smrt. Také se věřilo, že rozšlápnutý vlašský ořech na Vánoce přinese neštěstí v podobě promarněné příležitosti a dotyčný upadne do bídy.

V některých krajích bylo zvykem na konci štědrovečerní večeře rozlousknout ořech za každého člověka u stolu a předpovědět mu tak zdraví v případě zdravého plodu, nebo nemoc v případě zkaženého plodu. 

Vlastnosti
Vlašské ořechy zvlhčují střeva, v TČM se užívají při zácpě. Mají zahřívací povahu a sladkou chuť. Snižují zánět a tiší bolest.

Z celkového obsahu olejů je 5 % omega-3 mastných kyselin. Zvlhčují také plíce, pomáhají tišit kašel a sípání.

Pečují o nadledviny a mozek. 

V kuchyni se setkáváme také s olejem z vlašských ořechů, který je vynikající (i když drahou) volbou pro zálivky, ale je nevhodný pro použití při vysokých teplotách. Je to nerafinovaný olej s velmi nízkým kouřovým bodem. Pokud ho použijeme při vysokých teplotách, jídlo bude chutnat spáleně a ztratí se jedinečná chuť tohoto oleje.

Skladování
Kvůli vysokému obsahu oleje mohou vlašské ořechy rychle žluknout a chutnat velmi hořce, pokud nejsou správně skladovány. Pro dlouhodobé skladování je nejlepší koupit ořechy nevyloupané a umístit je do chladničky na dva až tři měsíce nebo do mrazáku až na jeden rok. Při krátkodobém použití je můžete skladovat ve spíži. Vyloupané vlašské ořechy by měly být uchovávány v chladničce ve vzduchotěsné nádobě, kde vydrží až šest měsíců, nebo mohou být zmrazeny po dobu jednoho roku. 

Přeji vám krásné a pokojné svátky

S láskou Tina

  • autor: Tina Schmidt
  • @tinajedoma
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné