pondělí 16. 9. 2024
Blíží se období vánočních svátků a s nimi je v našich končinách spojena konzumace ořechů na různé způsoby. Ořechy, které u nás rostou, vlašské a lískové, se zimě dobře skladují, což je jeden z důvodů, proč jsou o Vánocích hojně používané nejen jako potravina, ale i symbolicky.
Naší běžnou tradicí je po štědrovečerní večeři rozlousknout vlašský ořech a podle jeho plodu určit, jaký bude následující rok. Jestli budeme zdraví, nebo ne.
Dnešní článek ale věnuji jinému ořechovému plodu, mandlím.
Mandle se u nás nepěstují, nicméně jejich použití je velice časté a má hlubokou tradici. Nejen v kuchyni, ale i v kosmetice.
Oblasti, ve kterých jsou mandle přítomné v naší kultuře možná delší dobu než v kuchyni, jsou náboženství a tradice. V religionistice mandle (mandlovník) symbolizuje nesmrtelnost, věčnost – je plodem světla skrytého ve skořápce času. Mandlovník je z těch druhů stromů a keřů, které jsou uctívány jako symbol člověka a jeho návratu k božskému dovršení, ale i pro svou zvláštní moc.
Květ mandlovníku je svou symbolikou příbuzný květů šípku a růže, jež jsou oslavovány v rozetách našich katedrál – představují spojení makrokosmu a mikrokosmu.
Využití mandlí v kuchyni je široké a pestré přesně tak, jako je symbolika mandloní – podívejme se na jejich účinky a využití z hlediska ájurvédy.
Mají mírně zahřívající povahu, sladkou chuť, uvolňují stagnující energii čchi z plic, tiší kašel, zvlhčují plíce. Při plicních nemocech se doporučuje pít mandlové mléko.
Syrové mandle mají vysoký obsah vitamínu E, fytosterolů a antioxidantů. Mají taktéž vysoký obsah cukrů, polynenasycených olejů a fytátů. Z tohoto hlediska je dobré konzumovat tyto ořechy s mírou.
V ájurvédě se mandle považují za jedny z nejlepších peckovitých plodů, které jsou užitečné k budování ódžasu, podstaty, jež oživuje intelekt, oduševnělost i rozmnožovací schopnosti. Také se nedoporučuje jíst slupku z mandlí, protože může dráždit výstelku střev. Mandle jsou jediným druhem ořechů, který dodává krvi zásaditost.
Mandlový olej uklidňuje vátu. Revitalizuje smyslový a nervový systém, je to vynikající olej proti stárnutí pleti. Je možné ho využít k masážím celého těla.
Jak tyto plody používáme v kuchyni?
Na pečení se nejčastěji používají celé plody nebo mleté ve formě moučky, kterou můžeme z části nahrazovat mouku klasickou.
Z mandlí si můžeme vyrobit také domácí mandlové mléko, nímž nahradíme klasické kravské mléko.
Plody se hodí jako skvělá svačinka, kterou si připravíte snadno a rychle. Ideální je večer, když vás honí mlsná. Mandle opečeme na sucho na pánvi. Nebo přidáme trochu oleje, koření, červenou papriku (chilli) a mandle opražíme s touto směsí, podáváme vychladlé.
Známý je i mandlový likér – Amaretto – který se hojně využívá v italské kuchyni nebo na přípravu nápojů.
Přeji krásný předvánoční čas
S láskou Tina