Psyché&Duše 25. 04. 2020 PDF Tisk

Ve tmě

„Pobyt byl pro mě způsobem k restartu, načerpání nové energie, hlubšímu poznání sebe a své mysli, k uvědomění si, že opravdu to hlavní na čem záleží je jen a pouze vnitřní nastavení.“

Ve tmě

Neočekávané volno, které způsobilo uzavření vysokých škol, mi umožnilo absolvovat pobyt ve tmě, ke kterému mě to již tři měsíce táhlo. Shodou řízených událostí, jsem se ocitla v zahradě meditačního centra Ordějov, poblíž Bystřice pod Lopeníkem, kde jsou speciálně pro tyto účely vybudované dva domečky slamáčky-Posvátná dvojčata-uplácané rukama z marocké hlíny, dřeva a slámy. Jeden je modrý v ženské energii a jeden červený v mužské energie, pro mě byl volný ten červený. Zvolila jsem, protože tmou budu procházet poprvé, 3-denní variantu.

První seznámení s domečkem proběhlo odpoledne. Přišel mi útulný s velmi jemnou, čistou a přívětivou energii. Poslední chvíle před začátkem pobytu jsem využila k procházce, protože okolo centra je krásná příroda a klid.

Navečer Radha (průvodkyně tmou, majitelka areálu, která se stará i o chod celého meditačního centra) přinesla první jídlo a vysvětlila mi, jak se ve tmě po domečku pohybovat, ale hlavně jak zde pracovat po mentální stránce, jak meditovat, jak zpracovávat myšlenky a věci, které budou vyplouvat a jak je selektovat a říká jak to zde většinou na ostatní působí. Zapálila čajovou svíčku, která umožní pozvolněji si přivykat na tmu a domek a odešla ven zabednit okno.

První večer jsem usnula celkem brzy. Vnímala jsem ticho a klid, které zde panují. Spala jsem dlouho, přijela jsem unavená. Dle domluvy v poledne Radha přinesla oběd (vlastně jídlo na celý den, chodí do domečku jednou denně kolem poledne). Jídlo chutnalo výborně, Radha ho připravuje sama v parním hrnci z převážně lokálních surovin od okolních farmářů. Chtěla jsem očistnou lehkou stravu, takže to byla vždy nějaká rýže, pohanka, bulgur se zeleninou připravenou v páře, většinou na másle, nějaké ovoce a čerstvá zelenina. Vše nedochucované, nedosolované prostě hodně lehké a energetické. Lepší jídlo k meditaci, pro pocit lehkosti těla a mysli jsem snad ještě neměla. K pití je v chatičce voda ze studánky (a čaje, nebo co si člověk přeje :-) ).

Druhý den jsem ještě lépe vnímala energii, která zde panuje, umožnilo mi to zpomalit mysl a plně relaxovat, také mnohem lépe vnímat své tělo a jednotlivé pocity-pohodu, teplo. Cítila jsem, jak se ve mně vše zklidňuje, není zde přísun žádných nových informací, naprosto mimo stres, shon a intenzitu denního života, jakoby nic neexistovalo, jen já a moje mysl. Až tady v izolaci jsem plně vnímala náročnost denního běžného režimu, množství vnějších podnětů, které denně přijímáme a došlo mi, jak opravdu moc důležité je umět vypnout a pozastavit vír myšlenek. Také se mi začaly, řekla bych že kvůli volbě domku v mužské energii, vyplavovat do mysli záležitosti z mých předešlých partnerských vztahů, i záležitosti, které jsem myslela, že už mám zpracované, vzala jsem šamanský buben (je v domečku spolu s tibetskou mísou k dispozici) a vybubnovávala vše, co mnou procházelo, znovu mě to vrátilo do některých situací, abych ještě více do hloubky zjistila, proč se to stalo a co mě to mělo naučit. Na konci jsem pocítila úlevu a jako bych byla zase o trochu lehčí a svobodnější. Na podporu uvolnění jsem si ještě večer zacvičila restorativní jógu.

Teprve třetí den jsem si uvědomila, že vlastně vůbec nevnímám, že je tma a že mi ani na chvíli nepřišlo na mysl, že bych se nudila. Od rána jsem meditovala nebo cvičila jógu (ráno a noc od sebe jsem rozeznala snadno, protože teprve až tady mimo město, světlo, ruch, zvuky, spojení se světem jsem vnímala, jak moc mají navzájem jiné energii). Už jsem přestala i hrát na nástroje (měla jsem sebou ještě tongue drum z Bali), jakoby mě tu každý zvuk rušil. Cítila jsem, že ještě není čas pobyt ukončit, tak se s Radhou domluvila, že si to tu o den prodloužím.

Čtvrtý den jsem si užila nejvíce, byla jsem již dost zrelaxovaná a tělo velmi rozvolněné a vláčné. Rozpustily se již veškeré zbytky stresu. Fyzicky jsem již adaptovala a jakoby teď vše teprve začínalo. Byla sem již v konstantním meditačním stavu, učila se jak lépe pracovat s myslí, chvíli se nabíjela energii, vizualizovala si různé věci, které bych si přála, harmonizovala si čakry, dělala si spoustu svých meditačních cvičení, rovnala a třídila si myšlenky, přišla mi spousta nových kreativních nápadů.

Radha před svítáním sundala bednění z okna, což umožnilo co možná nejplynulejší přechod do světla. Pozorovala jsem jak pomalu nastupuje světlo a začíná den. A začala svůj přechod do reality…

Pobyt byl pro mě způsobem k restartu, načerpání nové energie, hlubšímu poznání sebe a své mysli, k uvědomění si, že opravdu to hlavní na čem záleží je jen a pouze vnitřní nastavení. Ideální délku na příště cítím 7 dní.

Mé poděkování nakonec je pro Radhu, úžasnou laskavou ženu, která je zkušenou a obětavou průvodkyní tmou na jejíž milý hlas (a pokud je třeba i oporu, povzbuzení či konzultaci) se člověk opravdu těší. 

 

  • autor: Žaneta Tvrdíková
  • foto: archiv autorky, archiv meditačního centra

 

Objednat předplatné