Tradiční čínská medicína 25. 12. 2020 PDF Tisk

Vánoční svátky v klidu a pohodě podle tradiční čínské medicíny

Dvanáct měsíců se postupně vystřídalo a o slovo se opět hlásí zima. Cyklus čtyř ročních období a patera čínských se pomalu uzavírá. Život, který zjara jako ze semínka zapustil kořeny, prošel bujarým letním zráním i hojnou podzimní sklizní a nyní je čas dát prostor odpočinku...

Vánoční svátky v klidu a pohodě podle tradiční čínské medicíny

Příroda si v tuto dobu přirozeně dopřává klidu, aby zregenerovala svou půdu a nabrala sil, kterými nás s příchodem jara obdaruje. Podobně je nastaven i lidský organismus, jenž se v zimě soustředí na regeneraci a obnovu energie. Člověk jako nedílná součást matky přírody tak udělá mnoho pro své zdraví, půjde-li s ní v souladu a dovolí si zvolnit tempo, najít více času sám pro sebe a relaxovat po fyzické i psychické stránce.

V předchozích článcích jsem již psala, jak se vhodně přizpůsobit zimnímu biorytmu a naladit se na období klidu. A tak se dnes pojďme na toto téma podívat z jiného úhlu pohledu, a sice skrze téma úzce související a týkající se snad každého z nás. Řeč je o svátečním hodování. To, ač tvoří nedílnou součást vánočních tradic a lahodí našim chuťovým buňkám, nejde zrovna ruku v ruce s dietetickými doporučeními tradiční čínské medicíny. Období adventu se zkrátka pojí s večírky a návštěvami blízkých, kde se občas nevyhneme alkoholu, přejídání, cukroví či tučným a těžkým jídlům v podobě salátů s majonézou, smažených řízků nebo máslových krémů v náplních nejrůznějších dobrot. K tomu se navíc často váže nedostatek pohybu. Jak už však bylo zmíněno, v období zimy potřebuje náš organismus zvolnit a regenerovat, a budeme-li ho zásobovat přebytky, přiděláme mu naopak více práce s jejich zprocesováním. Jak tedy proplout vánočními svátky v pohodě a bez výčitek?

Dbejte na zdravý základ
Určitě jste už slyšeli přísloví „jste to, co jíte“ nebo „jíme, abychom žili – nežijeme, abychom jedli“. A vážně na tom kus pravdy je. Myslete proto na to, co jíte, alespoň v rámci hlavních jídel. Platí totiž, že co si dáme k snídani, obědu či večeři, ovlivňuje nejen naše fyzické, ale i psychické projevy. Tělo a duch jsou propojeny a oba jsou vyživovány esencí, kterou přijímáme ze stravy. Budeme-li se pravidelně držet zdravého základu v rámci hlavních jídel, můžeme si dovolit i nějaké to gastronomické zhřešení bez výčitek. A jak takový zdravý základ vypadá? Vždy uděláme správně, budeme-li se držet přirozených, lokálních potravin namísto polotovarů a průmyslově zpracované stravy. Své místo na talíři by vždy měly najít obiloviny (např. pohanka, jáhly, oves či kulatozrnná rýže), luštěniny (velmi vhodné svým působením jsou fazole adzuki) a zelenina (především ta, kterou nám příroda připravila na zimu s možností jednoduchého skladování, jako je zelenina kořenová, kvašené zelí, dýně apod.). V zimě je obecně vhodné konzumovat tepelně upravenou stravu pro její jangový charakter namísto syrové. Ideální úpravou je vaření i pečení. V zimních měsících můžeme lehce zvýšit příjem i živočišných produktů a jako po celý rok nezapomínáme na bylinky a koření, jež napomáhají trávicím procesům a zároveň nás zahřívají (např. skořice, badyán, hřebíček apod.). V neposlední řadě však stále platí jedno velmi důležité pravidlo – a to střídmost. Dalo by se říct, že pokud se budeme přejídat sebezdravějšími jídly za hranici sytosti, natropíme více škody, než když sem tam ujedeme na vánočních pochoutkách, zato s mírou.

Dopřejte si, ale s mírou a bez výčitek!
Nedovolte, aby se vánoční svátky proměnily v období stresu z toho, že přiberete nebo že na vás ze všech stran číhá lákavě vyhlížející cukroví, chlebíčky či voňavý řízek – nejlépe ještě se šálkem svařeného vína či horké čokolády na zahřátí během adventních setkání. Ať už se držíte alespoň zdravého základu nebo ne, nikdy nejezte s výčitkami. Má to horší dopady na zdraví než jen kalorie navíc! Raději se snažte myslet na střídmost v jídle a nepřejídat se. Pak vás jistě malá ochutnávka cukroví s odpolední kávou nerozhodí. A pokud už si tu malou ochutnávku dopřejete – užijte si ji!

Myslete i na pravidelný pohyb
S vánočními svátky se často váže i nedostatek pohybu. Sladká a tučná jídla, o která nemáme nouzi, nás zásobí zvýšeným příjmem energie, avšak její výdej již pokulhává, ať už v rámci dlouhého sezení nebo sváteční neaktivity. Nezapomínejte proto i na pravidelný pohyb. Dopřejte si např. procházky na čerstvém vzduchu, a kdykoliv je to možné, nechte auto doma a vyrazte, kam se právě chystáte, pěšky.

 

  • autor: Zuzana Košařová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné