Zdraví 08. 05. 2019 PDF Tisk

Umění v pohybu aneb svobodná jóga vám dodá vitalitu a radost

Na jaře se totiž spolu s přírodou k daleko intenzivnější činnosti probouzí i lidský organismus. Naplno se obnovují jeho funkce, zvedají se hladiny hormonů, roste svalové napětí, zrychluje se metabolismus. To vše může způsobovat únavu a špatnou náladu. Nejlepším „lékem“ je tělo rozpohybovat, rozproudit v něm energii a život.

Umění v pohybu aneb svobodná jóga vám dodá vitalitu a radost

Potřebujeme se začít hýbat tady a teď a je jedno, v jaké formě. Bez pohybu je život u konce. Ať už jde o příjemné natažení krku a ramen po dlouhém dni stráveném v práci, vědomé procvičení celého těla na hodině jógy, rozproudění dechu a zrychlení tlukotu srdce při běhu nebo pohybu, který najdeme u jakéhokoli druhu sportu. Jedna pravda zůstává konstantou: pohyb je přirozený, nevyhnutelný a cítíme se díky němu úžasně.

„Radost, pohoda a dětská hravost jsou jen některé přívlastky k jedinečnému stylu jógy – yoga in motion – který praktikuji a vyučuji. Můj život mě vzal z podhůří Orlických hor přes Nový Zéland, Austrálii, Bali a Indii nazpět do České republiky, kde momentálně žiji,“říká mladý lektor jógy Tomáš Strnad. „Pohybem si plníme sny, pohyb přináší inspiraci a motivaci, jsem vděčný za možnost sdílet to s tisíci lidmi v jógových studiích, stejně jako na internetu ve formě fotek a videí. Mé tělo a pohyb, který umím, jsou mou vášní a formou umění. Stejně jako malíř má své plátno, na které postupně přidává vrstvy barev, mám já tělo, které každým krokem vyvíjím podle své představy a snu. Je to způsob, kterým se vyjadřuji a komunikuji se světem okolo mne.“

Otevřete svou mysl skrz pohyb novému

Yoga in motion znamená cestu zpátky k svému ​vnitřnímu dítěti. Na rozdíl od mnoha ostatních hodin jógy tato není limitovaná tradičními ásanami. Pohyb, který se na této hodině provádí, čerpá z velké části inspiraci z říše zvířat. „Co je fascinující na zvířatech, je to, že ona se o pohybu a natahování nerozmýšlí, prostě ho dělají a právě to chci naučit i své studenty. Ty, kteří na moje hodiny chodí pravidelně, už nepřekvapí, když do naší flow zakomponuji pohyby šimpanze, lenochoda či žáby,“ vysvětluje s úsměvem Tomáš. Cílem je, abyste se po hodině cítili uvolněně, šťastně, překročili práh svého komfortu, otevřeli oči a mysl něčemu novému. Kromě toho se při yoga in motion pracuje na zvýšení mobility a elasticity celého těla, funkční síle a flexibilitě a synchronizaci pohybů s dechem.

Pečujte o své tělo i ve frontě na nákupu

Svoboda pohybu je to, jak se každý z nás projevuje, ať už verbálně nebo neverbálně, a to vše je velmi individuální. Jógová praxe dvou lidí, kteří jsou na stejné hodině a snaží se dělat stejné pohyby, bude odlišná. Každý z nás má vlastní styl jógy a je jedinečný. „Jógu si může každý přizpůsobit svému vkusu. Vyzkoušejte toho co nejvíce, najděte si, co vás baví, inspiruje, a pak se tomu věnujte. Mým stylem je jóga, v níž oslavuji svobodný pohyb. Vědomí svého těla a vědomí, jak s ním zacházet, by se mělo praktikovat všude a nejen na hodinách jógy a na pokyn instruktora: o své tělo pečujete, když správně stojíte v supermarketu v řadě na kase, když se před počítačem nehrbíte, když si na vlakovém nástupišti namísto stání dřepnete do malásany nebo když necháte svůj dech volně proudit namísto toho, abyste ho zadržovali, když do těla přijde stres nebo úzkost,“ doporučuje Tomáš.

Představte si své tělo jako květinu, o kterou je třeba se starat. Když jí dáte dostatek pozornosti, vláhy, světla a živin, bude růst, a stejně tak je to s vaším tělem: to, co do něj investujete, dostanete zpátky.

Je yoga in motion pro všechny? Rozhodně ano. „Jak jsem už zmínil, jógová praxe v podání dvou lidí nikdy nebude identická. Yoga in motion je pro všechny, kteří se chtějí uvolnit, zasmát, otevřít své tělo novým možnostem pohybu. Začít lze kdykoliv a kdekoliv, v jógových studiích se mnou a také mimo ně. Inspirujte se svým okolím, všímejte si vlastního těla, poslouchejte to, co vám říká, a snažte se mu dát to, co právě potřebuje,“ říká Tomáš. Jediné, co potřebujete, je brát vše s lehkostí, nadhledem a ne příliš seriózně. Mnoho lidí tráví své dny v napětí, aby něco náhodou neudělali tak, jak se to dělat nemá, bojí se vybočit z norem a „překročit hranu své podložky“. V yoga in motion o nic nejde a normy si každý z nás stanovuje sám tak, aby mu bylo cvičení šité na míru.

Hravost a lehkost mysli při cvičení si odnesete s sebou i do zbytku dne, budete se cítit lépe, sebevědoměji, váš pohyb bude ladnější a život hezčí.

 

  • připravila: Pavla Maříková
  • www.fitmami.cz
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné