Jóga Zprávy 09. 03. 2020 PDF Tisk

Účinky jógy, taiči a qigongu na chronickou bolest dolní části zad

Bolest, která nemile ovlivňuje život asi 80 % dospělých ve Spojených státech. Léčení bolesti zad se nejčastěji řeší za pomoci léků, opioidů, chirurgického zákroku, terapie, ale také možností péče o sebe. Dle studií je velice zásadní, aby se právě snaha o snížení bolesti více ubírala cestou omezení léků a zvýšením terapie zaměřené na fyzickou aktivitu, která správně a efektivně posílí potřebné svaly.

Účinky jógy, taiči a qigongu na chronickou bolest dolní části zad

Pacientům se často doporučuje používat nefarmakologické způsoby léčby k ošetření, zmírnění a celkové léčbě bolesti dolní části zad, jako jsou body and mind styly cvičení, které pracují nejen s fyzickým tělem, ale také s myslí, která dost často blokuje právě tělo. V přehledu publikovaném v časopise Holistic Nursing Practice vyhodnotili vědci z Florida Atlantic University z Akademie pro design a sociální šetření ve spolupráci s Christine E. Lynn z Akademie ošetřovatelství důkazy účinků tří pohybových intervencí mysli a těla na chronickou bolest zad. Zkoumali jógu a taiči, které účinně kombinují jemné fyzické cvičení a strečink ve spolupráci s myslí, a qigong, tradiční čínskou meditativní pohybovou terapii zaměřenou na vědomí těla a pozornost během pomalých, uvolněných a plynule se opakujících pohybů těla.

Vědci porovnávali tyto tři aktivity, jejich frekvenci a dobu trvání intervencí, primární a sekundární výsledky, míru opotřebení a možné nepříznivé účinky a nakonec samotné výsledky. Zjištění jejich zkoumání bylo zcela jasné: tyto tři aktivity jsou jednoznačně doporučovány pacientům s bolestmi dolní části zad.

Bolesti zad jsou jedním z hlavních problémů dnešní doby často přispívajícím k emoční úzkosti, jako je deprese a úzkost samotná, stejně jako k problémům se spánkem, a dokonce i k sociální izolaci.

„Dvě ze studií, které jsme zkoumali, byly zaměřeny na účinky pohybové modality, konkrétně na jógu u veteránů. Mnoho vojenských veteránů a vojáků s aktivním nasazením trpí chronickou bolestí zad a jsou touto bolestí zasaženi více než běžná populace,“ uvedla Cheryl Krause-Parello, Ph.D., spoluautorka, profesorka a výcvikářka psů poskytujících pomoc zraněným válečníkům (CP.AWW) ve spolupráci s Christine E. Lynn z Akademie ošetřovatelství a fakulty FAU Institutu pro oblast lidského zdraví a nemoci (I-ZDRAVÍ). „Výsledky byly překvapující. Skutečně přinesly důkazy o tom, že aktivity zaměřené na tělo a mysl zároveň by mohly prospět nejen veteránům, ale všem, kteří trpí chronickou bolestí zad.“

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné