pondělí 9. 9. 2024
Dlouhá léta bylo tukům dáváno za vinu, že pomalu a jistě roste počet obézních lidí na této planetě. Vejce byla tabu, máslo bylo tabu a light potraviny zažívaly boom. Ghí ještě nikdo neznal. O dvě dekády později tuky milujeme a zdravý rozum se opět navrací...
Je až děsivé, do jaké míry je člověk ovlivnitelný. Každý to vidíme a cítíme dnes a denně. Nejhorší je, že už se vlastně nedá věřit ani těm nejvyšším autoritám – v tomto případě vědeckým studiím, protože i ty ukázaly, že se umí mýlit. Sama na začátku každé své velké přenášky svým posluchačům říkám, že ani mně vlastě nemohou bezmezně věřit a nabádám je, ať na vše aplikují zdravý selský rozum a „filtr“.
Tuky zažívají obrození
Tuky aktuálně zažívají krásné, velké obrození. Už se jich nebojíme. Nedávno jsme s kamarádkou dojely v pozdních večerních hodinách na hory, a protože jsme měly ještě hlad, vytáhly jsme čerstvý bochník horského chleba a poctivé smetanové máslo. Tuším, že množství zkonzumovaného másla ten večer bylo okolo 70 g. Užily jsme si to bez výčitek, protože za ty suroviny bychom daly ruku do ohně a tuků se nebojíme. Před řekněme 12 lety bych tohle nikdy neudělala. I já kdysi dávno jedla „polotučné“ margaríny...
Tuky v základu
Tuky jsou jednou ze tří základních složek naší stravy a jsou také nejvydatnějším zdrojem energie. Tělu poskytnou na jeden gram zhruba 9 kcal. Ukládáme si je jako rezervoár energie a u ukládáme si je o to více před nadcházející zimou (jak kdo, ale ta evoluční tendence tam je). Jejich velká výhoda tkví v tom, že se metabolizují o něco složitěji než sacharidy a bílkoviny, a tak jsou tak spíše pomalejším zdrojem energie. Popohnat je k uvolnění z tukových zásob, aby došlo k jejich využití, také vyžaduje trošku grifu – třeba jako udělat nějaký ten pohyb, postit se a nebo být prostě v kalorickém deficitu.
V zásadě dělíme tuky na nasycené a nenasycené. Nasycené tuky se nacházejí převážně v živočišných produktech – másle, sýrech, vejcích, mase, mléčných výrobcích, ale i rostlinných olejích, palmovém a kokosovém oleji. Za normální teploty to jsou většinou tuky pevné. Nenasycené tuky zahrnují většinu rostlinných a rybích olejů a patří sem také známé tuky s omega-3 mastnými kyselinami, dále omega-6 a omega-9. Jsou to převážně oleje, tuky v tekuté podobě. Toť základní dělení. Tuky se samozřejmě nachází hojně v oříškách, semínkách nebo třeba v avokádu. To jsou hlavně zdroje nenasycených tuků.
Obecně se za „ty zdravé“ považují hlavně polynenasycené omega-3 mastné kyseliny, které jsou navíc esenciální, tzn. že je musíme přijímat v potravě. Naopak za ty nejméně zdraví prospěšné považujeme nasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, protože právě ten dlouhý ocásek determinuje to, jak se mastné kyseliny metabolizují a když je jich moc, v dlouhodobém měřítku to neprospívá našim cévám. A také rozhodně trans-mastné kyseliny, které jsme konzumovaly po gramech hlavně právě v začátcích éry margarínů, kde se hojně vyskytovaly. No, stalo se, naštěstí už tam nejsou a snad už je to za námi.
Máme dva základní póly – zdravé a nezdravé a mezi nimi se jako stromy ve větru ohýbají další druhy tuků a jejich kombinace a to pod nejrůznějšími výživovými a zdravotními tvrzeními. Protože mezi tuky je řada kontroverzí. Dlouhé roky se věřilo, že všechny nasycené tuky a potraviny, které je obsahují jsou prokazatelně škodlivé. Nyní podle poslední metaanalýzy to opravdu tvrdit nemůžeme. Víme však jedno. Nelze vytrhnout jeden typ potravin z kontextu celkové výživy člověka, takže vždy na prvním místě záleží, jak se stravujete celkově a jaký je váš celkový životní styl. Pokud budete mít vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a cukrovku a do toho si dáte jednu klobásu denně a každý den k snídaní míchaná vajíčka, asi to problém bude. Pokud je člověk zdravý, má normální hmotnost a ještě zrovna každý den neleží u televize, pak pro něj vejce a ani máslo nebo krajíc se sádlem prostě nebude ten zásadní problém.
S jakými tuky nikdy neuděláte chybu?
Možná se ptáte, kde je tolik opěvované avokádo? Avokádo je sice ovoce, bohaté na mononenasycené tuky, nejedná se ale lokální potravinu a než k nám přišla lavina jeho oblíbenosti, bylo pro nás stejně cizí, jako granátové jablko. Proto místo v seznamu nemá.