Tři základní kroky, jak se vypořádat s těžkou životní situací

07. 04. 2018


Výchozí reakcí většiny z nás není zastavení se a prožití si pocitů bolesti a strachu, ale snaha se se situací vypořádat, ignorovat ji nebo se jí přizpůsobit. V horším případě dokonce předstírat, že je vše v pořádku....

Snad každý si ve svém životě prošel nebo projde nějakou těžkou životní situací. Ta se bohužel nevyhýbá skoro nikomu. Dle Barona Baptista, amerického učitele jógy a zakladatele Baptiste institutu a Baptiste Nadace, není cestou „překonávání“ této situace, ale její „hození za hlavu“. V jógovém kurzu The Power of Play Bootcamp sdílí Baptiste své zkušenosti s řešením bolestivých okamžiků a životních problémů. Nabízí čtyřtýdenní kurz meditací a jógových ásan speciálně navržený pro osobní povzbuzení, růst a probuzení.

Sám Baptiste uvádí, že v minulosti, když se v jeho životě objevilo něco nepříjemného, zaměřil se hlavně na to, jak to překonat. Až zkušenost mu ukázala, že věci nedokážeme překonat. A už vůbec ne tím, že se prostě rozhodneme. V danou chvíli pouze získáme dočasný pocit kontroly.

Baptiste upozorňuje na jiný způsob, jak se s těžkými životními situacemi vypořádat. Když se zastavíme a přiznáme si, co teď zažíváme, můžeme se na některé ze svých životních chvil podívat i z jiné perspektivy. Zaměřit se na nevyřešené aspekty své minulosti a uvědomit si věci, které se díky tomu v dané chvíli spustily. Objasněním toho, co cítíme – bolest, smutek, strach, nelibost a jiné – se v nás cosi odblokuje a otevře. Stará energie se odsune, něco z nás spadne a odejde. Strach a bolest se uvolní. Najdeme svobodu, která nám umožní vidět alternativní cestu a na stejnou situaci reagovat jiným způsobem.

Výchozí reakcí většiny z nás není zastavení se a prožití si pocitů bolesti a strachu, ale snaha se se situací vypořádat, ignorovat ji nebo se jí přizpůsobit. V horším případě dokonce předstírat, že je vše v pořádku. Meditace a jógové ásany nám pomohou zastavit se a propojit s vlastním strachem i bolestí, ne je ignorovat a překrývat. Kurz The Power of Play Bootcamp se tomuto tématu věnuje a nabízí tři základní kroky:

1. Uvědomte si své pocity

Je nutné si uvědomit své pocity i situaci, ve které se nacházíme. Proto se musíme umět na chvíli zastavit. Nechme probíhat naše pocity tak, jak jsou: strach, bolest, nelibost, hanba, vina… Nepotlačujme je.

2. Seznamte se se situací

Věnujme pozornost tomu, co se s námi děje. Staňme se svědky situace, jak se něco odehrává, aniž bychom to dokázali ovlivnit. Uvědomme si, že právě to je zároveň důvod, proč nechat věci být.

3. Nechte to být

Představme si, že se s námi chce spojit vesmír, ale my máme hlavu obsazenou řadou problémů a není v ní místo. Ve chvíli, kdy se uvolníme a necháme vše být, otevře se v naší hlavě další komunikační linka. Nechme věci být přesně tak, jak jsou, nebo nejsou.

Dokážete se zbavit snahy sami sebe i ostatní, včetně okolního světa, napravovat? Cokoliv, co chcete změnit, neměňte. Jen to nechte být, pak to nechá být i vás. Uleví se vám a otevřete v sobě nový prostor, ve kterém vzniká životně důležitá energie a životní možnost.

 

  • přeložila a zpracovala: Jana Ondrejechová
  • zdroj: www.yogajournal.com
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket