BLESKOVĚ
Pránájáma a dech 10. 07. 2022 PDF Tisk

Trénujte a pouze pozorujte dech

Plný jógový dech je zaměřený na aktivaci všech částí plic a doporučuje se trénovat pro hluboké povzbuzení receptorů v plicích. Naučte se s dechem pracovat a také ho zkuste jen pozorovat.

Trénujte a pouze pozorujte dech

Plný jógový dech

... je vědomý a prohloubený dech, který aktivně využívá plíce. Oproti běžnému dýchání se jedná o velice přínosný dech, který přináší organismus dostatek energie a živin krví ke každé buňce. Je vhodný pro trénink na začátku i konci lekce.

Vědomý dech do určíté oblasti těla pomáhá rozproudit energie v dané oblasti. Zlepšuje prokrvení celého organismu a ozdravně působí na celé tělo i mysl. Při vědomém soustředění se k dechu dochází k uvolnění fyzického i psychického napětí.

Postup nácviku dýchání do jednotlivých částí těla

  • Břišní dech: Položte si dlaně na břicho tak, aby konečky prstů se proti sobě dotýkaly. S vědomou pozorností se nadechněte pod dlaně (vnímejte pohyb dechu pod dlaněmi, kdy prsty se oddalují od sebe).
  • Hrudní dech: Položte si dlaně na dolní okraj žeber tak, aby konečky 4 prstů směřovaly k sobě a palece byly položené ze strany trupu. S nádechem vnímejte, jak se jeho silou ruce vytlačují do stran a s výdechem jak se zmenšuje objem hrudníku.
  • Podklíčkový dech: Položte si dlaně rukama na horní část trupu. Prsty vedou směrem ke klíčním kostem. Vnímejte pohyb dechu pod rukama.

Plný jógový dech: Položte levou dlaň na břicho a pravou na horní část trupu. Od spodní dlaně směrem k horní se nadechujte jakoby vznikla v těle vlna, která vynáší energii dechu vzhůru. Když vydechujete vnímejte uvolnění a zmenšení.

Nácvik můžete provádět vleže, nebo v sedu. 

Pozorování dechu

Posaďte se do zkříženého sedu a vyrovnejte se (kdybyste věděli, že máte těžkosti při sezení, lehněte si na záda). Představte si, že vaše tělo je pevný chrám, ve kterém se pohybuje výtah. Výtahem je váš dech. Vnímejte naplňování a vyprazdňování vzduchem a pulzaci energie výdechu a nádechu.

Začněte prodlužovat svůj dech. Dýchejte pomalu. Dýchejte nosem a vnímejte, jak vzduch vstupuje a vystupuje ven. Buďte si vědomi toho, jak vzduch vstupuje do nosních dírek, prochází nosem, hrdlem až do plic. Při výdechu pozorujte opačný postup.

Jen dechu se věnujte, nic jiného neexistuje. Vše, co by chtělo obsadit vaši mysl, nechte být. Nechte vše být, vše ...plynout. Postupně se tělo stane nehybné - až ho ztratíte z vědomí. Stanete se opravdu jen dechem. Zaplaví vás hluboký pocit klidu.

Uvědomte si proces dechu, který plyne vaším tělem. Zkuste, ať ho jen pozorujete a nekorigujete. Jste nehybní a uvolnění, pouze vnímáte svůj dech, pohyby, které s dechem souvisejí.

Pozor! Když se soustředíte na pohyb, mohlo by se vám stát, že začnete být strůjci a iniciátory pohybu dechu. Ne! Dech je přirozený a tak to nechte na přirozeném způsobu řízení. Teď nic neřiďte a jen pozorujte.

Věnujte pozornost rytmu dechu. Cítíte-li, že rytmus dechu je nepravidelný, řekněte si: „Mé dýchání je klidné a pravidelné!“. Postupně byste měli ucítit vnitřní klid, který souvisí s dýcháním. V začátku to může být trochu náročnější, zklidnit se a pozorovat svůj dech, ale postupně s pravidelným cvičením dechu se stav zlepší.

  • Zkuste zpomalit výdech. Jde o zpomalení, ne prohloubení.
  • Tělo je zcela uvolněné a dech je pomalý a klidný.

Každý den si vyhraďte čas pro práci s dechem. Stačí 5-10 minut denně a efekt pocítíte po několika dnech. Budete vědomější, klidnější a budete umět s dechem pracovat i v běžném dnu, ne jenom na podložkách. 

Inspirujte se (videa) tréninkem dechu a jeho typy ZDE

  • -jd-
  • foto: Shutterstock.com

 

 

Objednat předplatné