Očistné techniky 25. 07. 2014 PDF Tisk

Trátak - očistná technika

Základní očistná technika pro pročištění mysli a sílu koncentrace.

Trátak - očistná technika

Příprava

Pro tuto techniku budete potřebovat hořící nearomatickou svíčku, kterou umístěte před sebe:

  • ve starém textu Gheranda sanhitá se uvádí vzdálenost 1,5 m od očí a poloha nad úrovní očí.
  • ve starém textu Hathajóga pradipika (II, 31) se technika trátak popisuje takto: se soustředěnou myslí upři pohled bez mrkání na malý předmět a dívej se do něj tak dlouho, až ti začnou téci slzy.
  • další zdroje uvádějí umístění svíčky na vzdálenost cca 50–100 cm.

Postup

Posaďte se do zkříženého sedu. Uvědomte si vzpřímený a současně uvolněný trup. Zavřete oči. Pozorujte svůj dech. Až bude vaše mysl soustředěná, otevřete oči a bez mrkání pozorujte plamen svíčky. (Fixace zraku na nehybný předmět je nejúčinnějším prostředkem kovládnutí mysli.) Soustřeďte se na zářící bod uprostřed plamene. Pokud oči začnou slzet, zavřete je a pozorujte, co se objevuje za víčky. Většinou se objeví opět plamen svíčky, nebo také nic (to není problém). Objeví-li se cokoliv, pozorujte to, jako byste byli svědky toho, co se odehrává. I kdyby vám hlavou probíhaly uvolněné myšlenky, příběhy, emoce, nezúčastňujte se jich, jen je pozorujte. Neztotožňujte se snimi.

Opakujte 2–3krát maximálně 15 minut. Vzačátku stačí i jedno opakování. Doba, která je mezi jednotlivými opakováními, by měla být zhruba stejně dlouhá, jako když jsou oči zavřené.

Vnitřní obraz světla, negativního plamene svíčky může postupně směřovat do prostoru mezi obočím nebo mizet do stran.

A) Nesledujte ho. Pozorujte, vrátí-li se zpět. Plamínek, který se postupně rozestupuje a zvětšuje do stran, ztrácí pevné obrysy, může měnit barevnost a sytost.

B) Pozorujte ho, jak přechází směrem mezi obočí. Jedná se zpsychického hlediska o energetické centrum (čakru) adžňu. Přes pomyslný bod mezi obočím se postupně dostanete dovnitř své hlavy, kde se nachází bod bhrumadhja (viz poznámka). Časem můžete cítit pulzaci uvnitř hlavy a částečně i euforické stavy (pod vlivem melatoninu, který je vylučován reaktivací epifýzy – šišinka).

Koncentrace nehybnosti v pohledu do jednoho bodu vede k procesům, kdy dochází kzvědomňování obsahů podvědomé mysli. Po ukončení této techniky má člověk většinou zbystřené smysly, jeho duševní pochody jsou jasné, tělo, mysl i krev jsou pročištěny.

 

Poznámky:

· Technika trátak je očistnou (jedna z6 šatkarmas) a koncentrační technikou, která navozuje pocit uvolnění, klidu a hluboké relaxace. Během trátaku dochází kočistě očí a vyplavování nečistot znich (slzy si neroztírejte po obličeji, ale po celé technice si opláchněte obličej studenou vodou), posilování zraku (cvičit bez brýlí) a je léčivým efektem na krátkozrakost, vetchozrakost, dalekozrakost, zmírnění napětí. Zlepšuje schopnost soustředění. Technika uvolňuje podvědomí a je vhodným mentálním tréninkem.

· Vnější trátak upírá pozornost na vnější objekt: 1. plamen svíčky, 2. špička nosu. Vnitřní trátak na vnitřní prostor a pozoruje se obraz, který se vynoří před zavřenýma očima voblasti mezi obočím.

· Voblasti „třetího oka“ se uvnitř mozku nachází epifýza. Je to malá kulička o rozměru hrášku. Vobdobí puberty je více aktivní a postupně degeneruje, a tím slábne i její účinnost. Jedná se o endokrinní žlázu, která například reguluje ostatní žlázy svnitřním vyměšováním (hormony). Na starosti má regulaci biologických hodin, střídání stavů vědomí (spánek – bdění), odolnost vůči stresu atd. Navíc je fotosenzitivní, takže reaguje na intenzitu venkovního světla a uvádí tělo do rovnováhy spřírodou. Je nervy spojena sočima, a tak se navzájem ovlivňují. Světlo aktivuje epifýzu a obnovuje její činnost. Zfyziologického hlediska epifýza působí vpartnerství shypotalamem a tvoří tvz. mozek mozku. Hypotalamus řídí živočišné pudy, epifýza je naopak svými sekrecemi tlumí a nastoluje rovnováhu biologických faktorů spsychikou.

· Hormon melatonin, který je vylučován epifýzou, je spojován sprevencí proti stárnutí a často označován jako „elixír mládí“. Je to silný antioxidant a pomáhá vboji proti nejrůznějším onemocněním, jako je například rakovina. Vtěle ničí volné radikály podporuje imunitu (aktivuje T-lymfocyty). Melatonin navozuje stavy euforického zklidnění a utlumuje smyslové vnímání. Svěkem jeho sekrece klesá. Krátce po pubertě začíná degenerace této žlázy, a tím i vylučování melatoninu.

· Zhlediska jógy je to místo 6. čakry – adžňa čakry (třetí oko, kolo vědění, intuice). Tento bod se také označuje bhrumadhja (ležící mezi obočím). Nachází se vprůniku mezi míchou a mozkem uprostřed lebky, kde se kříží kladná a záporná polarita dvou nejdůležitějších nervově-energetických proudů ida a pingala nádí. Jeho kontrolou dochází ke kontrole nižších center vmíše.

· Často se toto místo označuje jako tzv. „oko Šivovo“ (centrum ve středu hlavy). Podle indických zdrojů zde vzniká měsíční nektar amrta, jehož zachycení může člověku, který cvičí jógu, přinášet mimořádné psychické vnitřní stavy a schopnosti. Tento nektar je také označován jako „nápoj nesmrtelnosti“. Toto tajemství však není pro každého. Jen vysoce ukázněného jogína praktikujícího na fyzické a mentální úrovni může potkat tento vysněný stav. Smrtelník naopak svojí nekázní pálí nektar trávicím ohněm voblasti solárního plexu. Trátak je reaktivací oka Šivova.

· Jedna znejstarších jógových technik – naságra drišti – pozorování špičky nosu.

Zdravotní upozornění: technika není vhodná pro osoby s psychickými onemocněními a labilní osoby.

 

Zdroje:

  • Vlastní praxe
  • Simon, D., Makovsky, I.: Očistné jogínské technikyTimčák, G. M.: Gheranda sanhitá, sanhitá ršiho Gherandu
  • Polášek, M.: Lekcie jogy
  • Gítánanda, G.: Jóga krok za krokem
  • Zdroj foto: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné