úterý 15. 10. 2024
To téma okolo mě krouží stále. Ať už se to týká mých kamarádek, klientek, které si žádají konzultaci či radu a nebo přednášek a seminářů. Nyní je velmi moderní to, že si každý, kdo nabyde nějaké znalosti a zkušenosti, hned vytvoří webovky, napíše ebook a šíří své znalosti mnohdy s velkým zápalem dále. Ačkoliv si troufám tvrdit, že výživě rozumím a navíc jsem si těhotenstvím prošla….k tomuto tématu přistupuju s velkou pokorou a rozhodně ctím individualitu každé ženy a maminky. Protože jestli je něco tak pestrobarevné, tak je to právě těhotenství a rodičovství (a pak taky hodně dětská výživa ale to už je další kapitola života. A tak můj dnešní příspěvek půjde právě tímto směrem.
Opatrnost a konzervatismus
Troufám si tvrdit, že u nás v České republice jsme stále v otázkách příprav na těhotenství a chování v samotném těhotenství při zemi. Moc neriskujeme a raději se držíme desítky let zajetých informací. Ani doktoři nechtějí vystupovat z komfortní zóny a jsou často velmi konzervativní. Např. když otěhotní žena veganka a ve veganství se rozhodne pokračovat i v těhotenství. Hodně se zaměřujeme na řešení nastalých problémů – až když už je nějaký dlouhodobý problém a ženě se nedaří přirozeně otěhotnět. V tom si myslím, že jsme u nás dobří. Ale nebylo by prostě lepší začít opravdu ale opravdu na začátku a snažit se problémům předcházet? Nebylo by zde více úspěšných těhotenství a méně slz, kdybychom začali s plánováním a přípravou opravdu poctivě a dostatečně dopředu (pokud to samozřejmě je v plánu)?
Hodně lidí razí teorii typu: Lepší nevědět a Lepší nad tím moc nepřemýšlet!
Proč je fajn se prostě připravit?
Pokud mám to štěstí, možnost?, vůli nebo prostě jen jako žena chci otěhotnět a stát se tak maminkou, měla bych si v ideálním případě 3–6 měsíců dopřát určitou čistku. To, jak moc dopředu hodně záleží na životním stylu: čím zdravěji žiji a čím vnímavější jsem ke svému tělu a ke svému okolí, tím méně času potřebuji na přípravu. Ženě, která žije velmi nezdravým způsobem života bych doporučila půl roku, ženě, která zná svůj zdravotní stav, dobře jí, hýbe se….stačí třeba jen měsíc. Je potřeba si totiž uvědomit, že v momentě (a to doslova) splynutí vajíčka a spermie začíná naprostá životní jízda a neuvěřitelná biochemie. Je to zázrak a ten zázrak vyžaduje do začátku (myšleno hlavně první 3 měsíce) dostatek všeho, co potřebuje. Jednoduše řečeno – v těhotenství od prvního dne už musí být vše připravené a opravdu není čas začít něco měnit, něco rapidně doplňovat a nebo třeba začít honit. Všechno by ideálně mělo být připraveno. A úměrně tomu, v jaké kondici a jak dobře je vyživené tělo ženy, pak probíhá celé těhotenství a hlavně se v přípravě zrcadlí i 4. trimestr – to znamená, jak rychle se žena dostane zpět do kondice a jak rychle se vše zkrátka vrátí do normálu.
Desatero rad při plánování těhotenství
1. Dejte si do pořádku jídelníček
Začněte jíst zdravě. Osekejte průmyslově zpracované potraviny a začněte jíst co nejvíce opravdových potravin. Zaměřte se na čistotu potravin – myslete na jídlo jako na něco, co do vás vnáší enormní množství cizorodých látek. Snažte se limitovat počet aditiv ve stravě, snažte se zařadit co nejvíce BIO potravin, masa z volného chovu, vajec šťastných slepiček a kvalitních obilovin a luštěnin. Ovoce a zelenina by měla být na talíři na denní bázi. Čistota stravy by měla být jedním z pilířů zdravých návyků.
2. Nechte si udělat základní krevní testy a zjistit hladiny důležitých vitamínů jako je vitamín D, kyselina listová apod.
Jak jsem zmínila výše, v samotném těhotenství už není čas rapidně něco měnit a často vám to ani tělo nedovolí. Z toho důvodu je potřeba, abyste doplnila hladiny všech vitamínů a minerálů v těle prostřednictvím kvalitní stravy a pak samozřejmě i vhodné suplementace. Vše závisí na vašich krevních testech a životním stylu.
3. Nechte si udělat základní sono prsou a případně, pokud máte podezření, i vaječníků a dělohy. Můžete objevit nečekané, včas vše vyřešit a předejít rokům neúspěchů.
4. Výrazně omezte konzumaci alkoholu a ideálně přestaňte nebo omezte kouření.
5. Zajímejte se o svůj mikrobiom. Začněte brát vhodná probiotika buď rovnou pro těhotné ženy nebo širokospektrální pro celkové zdraví vašich střev.
6. Začněte se zajímat o toxickou zátěž v místě, kde bydlíte.
Používáte konvenční prací prostředky a kosmetiku? Pálíte hodně vonných svíček? Bydlíte v centru velkého města? Bydlíte ve staré zástavbě? Znáte kvalitu vody, která vám teče z kohoutku? Možná byste se divili, ale všechny tyto okolnosti přináší do vašeho života mnoho hormonálních disruptorů. Pokud začnete pomalu řešit prostor, ve kterém žijete a snížíte toxic ve prospěch non-toxic, vašemu tělu se velmi uleví a opět, může to všechno vést ke šťastnému konci.
7. Hýbejte se!
Přiměřený pohyb ideálně na čerstvém vzduchu to je alfa a omega pro zdravé tělo a je důležité se mu věnovat před otěhotněním i v těhotenství. Může se stát prevencí těhotenské cukrovky, ale má enormní vliv na posturu těla, na záda, stabilizační systém, a jak už si mnoho žen ověřilo, někdy je opravdu chyba jen fyzikální.
8. Nebojte si vzít na paškál i partnera!
Spermie je polovina genetické informace a velmi na ní záleží. Zahrňte do příprav částečně i partnera – zdravá strava, pohyb i zdravá psychika je důležitá i pro něj.
9. Suplementujte aktivní kyselinu listovou – methylfolát.
1–3 měsíce před počátkem snahy o miminko začněte denně suplementovat zhruba 400 mikrogramů aktivní kyseliny listové, která je potřebná hlavně v prvním trimestru vývoje a to pro masivní buněčné dělení a růst plodu. Nebojte se doplňků stravy!
10. Zbavte se stresu a stresových hormonů, které kolují ve vašem těle.
Desatero uzavřu jednou z nejdůležitějších tvrzení, které se prolínají všude. Vše začíná v hlavě! Je strašně důležité být v pohodě a mít zdravou psychiku. Když to bude nutné, rapidně změňte životní styl a možná i zaměstnání. To miminko za to stoj.