BLESKOVĚ
Zdraví 26. 10. 2019 PDF Tisk

Suchá váta

Babí léto je minulostí, podzim je již definitivně zde a nabírá na síle. Dny se krátí, venkovní teploty klesají, obloha je častěji zatažená a fouká stále silnější studený vítr. Přebírá nadvládu přírodní síla (dóša), která je primárně tvořena z éteru (prostoru) a vzduchu a kterou ajurvéda nazývá vátou.

Suchá váta

Ajurvéda, prastará přírodní věda, vychází ze základních elementů Matky přírody – éter (prostor), vzduch, oheň, voda a země. Tři kombinace těchto pěti prvků tvoří základní přírodní síly nebo-li dóši. Vátu tvořenou z éteru a vzduchu, pittu z ohně a vody a kaphu z vody a země. Každý z nás je kombinací těchto tří typů dóši, ale vždy některý z nich převažuje. Všechny tři typy dóši jsou důležité pro správné fungování našeho organismu a jejich nerovnováha způsobuje jeho zranitelnost a náchylnost k nemocem.

Stejně tak jako dochází ke změně vnějšího prostředí v průběhu sezóny váty, může dojít i ke změně vašeho vnitřního prostředí. Suché padající listí a vaše suchá olupující se kůže, spadané větvičky, listí křupající pod nohama a vaše praskající klouby, kratší dny a vaše roztěkaná mysl s kratší dobou schopnosti koncentrovat se, chladnější počasí a vaše studené prsty, zesilující vítr a vaše nafouknutá střeva.

Lidé s konstitučním typem váta v České republice převažují, a pokud k nim patříte nebo jste vátou trvale ovlivňováni, je pravděpodobné, že se u vás v tomto období projeví negativní účinky jejího nadměrného působení. Abychom udrželi tělo v rovnováze, je třeba vliv váty vyrovnat a proti chladné a suché vátě bojovat teplem a vlhkem.

Upravte jídelníček

Po létě, kdy jsme jedli převážně lehká jídla, studené zeleninové saláty a čerstvé ovoce, je třeba jídelníček upravit. Přišel čas teplých polévek, dušené zeleniny, zdravých tuků (např. ghí, sezamový olej) a přidat můžete i špetku chilli pro zahřátí. Vůbec používejte hřejivé a zklidňující bylinky a koření, jako je indický ženšen, zázvor, skořice, muškátový oříšek, kardamom, vanilka nebo rozmarýn.

Tip: Kitchari

Výživné jídlo plné bílkovin, dobrých sacharidů a vlákniny dokáže vyčistit trávicí systém, zbavit tělo toxinů.

Do hrnce dejte vařit rýži a žlutou čočku, po chvíli přidejte nakrájené rajče. V hluboké pánvi orestujte cibuli, přidejte špetku kari, koriandru, chilli, na kostičky nakrájenou libovolnou sezónní zeleninu (kořenová zelenina, dýně, cuketa aj.) a poduste. Rýže s čočkou je hotová, jakmile se vyvaří voda, smíchejte se zeleninou, posypte semínky (chia, lněným, konopným…).

Dostatek tekutin

Zdálo by se, že nejvíce jsme nedostatečným pitným režimem ohroženi v létě, ale není to tak docela pravda. Dostatečný přísun tekutin je důležitý po celý rok. Nyní nemáte takový pocit žízně jako v parném počasí, o to více na to musíte myslet. Vládne suchá váta a je třeba na ni reagovat zvýšeným příjmem tekutin. Vyhnout bychom se měli studeným, nebo dokonce ledovým nápojům. Ideálně celý den popíjejte teplé čaje a bylinky, pokud budou obsahovat zahřívací zázvor, o to lépe.

Horká koupel a olejová masáž

Dopřávejte si pravidelně horkou koupel a uvolňující masáž. Používejte při ní teplý sezamový olej, případně jinou olejovou směs, ať je vaše kůže zas vláčná a jemná. Oblíbený éterický olej kápněte do koupele, uvolníte svoji mysl a bude se vám krásně spát. V tomto období je ideální pomeranč nebo hřebíček.

Zklidněte své myšlenky, cvičte jógu

Přirozeného světla ubývá a s ním i naše energie, je třeba ji doplnit. Cvičte jógu, využívejte dechové techniky pránájámy a najděte si čas pro relaxaci a meditaci. Věnujte se sami sobě, vyhledávejte ticho a klidné prostředí. Pokud počasí dovolí, choďte ven, nasávejte energii ze stromů, procházejte se přírodou a kochejte se výhledy po okolí. Počasí přizpůsobte své oblečení, váta potřebuje slunce a teplo, oblečte se tedy do teplých, měkkých materiálů a vyberte i teplé podzimní barvy, jako je žlutá, oranžová nebo červená, hned se budete cítit líp.

A co naše studené prsty?

Lidé, kteří trpí syndromem studených prstů, tzv. Raynaudovým syndromem, se ho často nezbaví ani v létě. Stačí přijít z tepla do klimatizované místnosti nebo se jen napít studeného nápoje. Podstatou tohoto syndromu je zhoršené prokrvení konečků prstů a nejběžněji se s tímto jevem setkávají mladé subtilní ženy. Dokonce devět z deseti postižených bývají ženy, což někteří odborníci vysvětlují přítomností estrogenu v krvi. Nedokrvené prsty však mohou poukazovat i na některé závažnější nemoci. Proto není dobře tyto symptomy podceňovat a při zhoršujících se obtížích, které se mohou projevit i brněním až bolestivostí, je nutné obrátit se na lékaře.

 

 

Objednat předplatné