BLESKOVĚ
Ásany 27. 06. 2021 PDF Tisk

Stůl – sandhárásana

Tato pozice posílí naše ramena, paže, záda a dolní končetiny, především vnitřní stehna. Určitě by se na ni měl zaměřit každý, kdo trpí protrakcí ramen (ramena „zabalená“ dopředu). S ní si tato pozice skvěle poradí a dokáže ji krásně napravit. Podporuje zároveň i hrudní dýchání, což jistě ocení každá „kulatá“ záda – zkrácené svaly hrudníku a povolené svaly mezi lopatkami. To je typické pro každého, kdo dlouho sedí u počítače, nebo pro řidiče z povolání.

Stůl – sandhárásana

Provedení:
Posadíme se, pokrčíme kolena, nohy máme na šířku boků, chodidla jsou opřená o podložku. Dlaně položíme za tělo, prsty směřují vpřed. Stáhneme svaly pánevního dna a po celou dobu je držíme vtažené. Dlaně zatlačíme do podložky, zároveň vypneme hruď. Krk a šíje zůstávají v prodloužení trupu. S nádechem zvedáme pánev dopředu a nahoru, dokud se trup nedostane do polohy rovnoběžné s podložkou a nepodobá se stolní desce.

Hlídáme si, aby kolena a špičky směřovaly vpřed. Kolena zůstávají na šíři boků, nad kotníky. Pozor, aby se nerozjížděla do stran a držela pravý úhel. Břicho a třísla tlačíme vzhůru, hýždě nám nepadají k zemi. Dlaně jsou umístěny přímo pod rameny. Na rukou nesou naši váhu spíše dlaně a prsty (nikoliv zápěstí), kterými se odtlačujeme od podložky. Lokty neprolamujeme, paže jsou zpevněné. Hlavu udržujeme v mírném záklonu v prodloužení páteře a vytahujeme ji dozadu za temenem. Klidně dýcháme.

Kontraindikace:
problémy s ramenními klouby
potíže s krční páteří
syndrom karpálního tunelu
vysoký krevní tlak

Varianta:
Těžší variantou stolu je vlastně obrácené prkno – púrvóttánásana. Vstupní pozicí nám může být opět poloha hole. Dlaně opřeme za tělem, prsty směřují vpřed. Kolena tentokrát necháme propnutá, nohy na šíři boků a zvedáme pánev tak, aby tělo a nohy byly v jedné přímce. Cílem je dostat chodidla celou plochou do podložky. Hlava jde opět do mírného záklonu.

Objednat předplatné