Jóga Zprávy 13. 05. 2019 PDF Tisk

Studie: Jaké jsou 3 nejvíce flexibilní ásany?

Možná jste si mysleli, že vybrat z ásan tu nejlepší není možné. Opak je pravdou. Ve Spojených státech proběhla studie o tom, které jsou tři nejvíce flexibilní ásany, kdy se za míru flexibility bral fakt, že posilují svaly, zvyšují ohebnost, ale zároveň mají pro naše tělo rehabilitační a relaxační účinky.

 

Studie: Jaké jsou 3 nejvíce flexibilní ásany?

A jaké jsou tedy tři nejlepší ásany pro naše tělo?

První tři místa „obsadily“ pozice, které se na první pohled mohou zdát jednoduché, ale není tomu tak. Jejich bezchybné provedení vycvičí nejen vaše svaly, ale také trpělivost a stoprocentní koncentraci.

1. Pozice židle na špičkách

Tato pozice posiluje stehna, hýždě, ale také kolena a zlepšuje ohebnost Achillových šlach. Vynechány nezůstanou ani paže, které pomáhají v této pozici udržet tolik potřebnou rovnováhu.

A jak tuto pozici tedy správně zaujmout? Postavte se s nohama na šíři pánve. Nejprve protáhněte celé tělo od plosek chodidel za temenem hlavy. S nádechem předpažte a přejděte na špičky. Je potřeba plně aktivovat střed těla, ten nám vždy pomůže udržet balanc. S výdechem začněte krčit nohy a jděte do plného podřepu, kdy hýždě budou ve stejné výšce jako kolena. Je nutné tlačit plně všechny prsty chodidel do podložky. Snažte se držet páteř co nejvíce svisle, a paže naopak rovnoběžně s podložkou. Zkuste vydržet 20 vteřin a následně se s nádechem vraťte zpět.

Pokud byste pozici chtěli ještě posunout o level dál, můžete jít tak nízko, že se hýždě a paty dotknou.

2. Dračí twist

Dračí twist roztahuje základní svaly a zlepšuje pružnost páteře a celkově posouvá jógovou motoriku na další, vyšší, level. Začněte na všech čtyřech, s nádechem udělejte krok dopředu pravou nohou tak, aby chodidlo bylo mezi dlaněmi. Držte pravé koleno nad kotníkem, protáhněte levou nohu dozadu, pevně se opřete o prsty chodidla a tlačte kolenem proti podložce. Levou dlaň opřete k vnitřní straně pravého chodidla, natočte se k pravé noze a pravou paži protáhněte vzhůru. Zapojte střed svého těla a dýchejte. Vydržte po dobu 30 sekund. Poté pozici udělejte na druhou stranu.

3. Rehabilitační luk

Lehněte si na zem, čelo opřete o podložku. Pravou rukou uchopte pravou nohu zvenčí. Držte levou ruku nataženou podél hlavy, dlaní nasměrovanou k podlaze. S nádechem zvedejte pravou nohu nahoru, zvedněte hlavu a hrudník a také levou paži. Levou nohou tlačte po celé délce do podložky. Držte 20 sekund. Uvolněte pravou nohu, spusťte levou ruku a hlavu do výchozí polohy. Opakujte na druhou stranu.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné