sobota 12. 10. 2024
Měsíc srpen vládne tělesnému teplu a termoregulaci uvnitř našich těl. O jaké orgány je dobré se více zajímat a co udělat pro jejich posílení? A jaké ásany či aromaterapii zařadit do své praxe?
Co v srpnu dominuje
Srpnu vládne element ohně, a i když se to mnohým z nás nebude příliš zamlouvat, tak léto pomalinku míří ke svému konci. Je to čas nalézání vnitřní síly, energie a tepla, které si máme nést do podzimních dní. Oheň se začne postupně promíchávat s elementem země a právě tehdy může dojít k velkým teplotním výkyvům v našem těle. Na tom, jak se budeme v měsíci srpnu chovat ke svému tělu, velmi záleží, protože to ovlivní vstup do barevné brány podzimu, která s sebou občas nese únavu, chmury a deprese.
Horko a přehřátí
Velmi lehce se nám může stát, že se naše tělo přehřeje. Srpen je opravdu silný, a než element ohně začne střídat element země, můžeme si v žáru srpnových dní přivodit přehřátí organismu.
Jak se přehřátí vyhnout?
Pohyb
Mnohým z nás se pohyb v létě jeví jako nemožný, protože se často potíme, i když jen stojíme. Ovšem pohyb v letních dnech určitě nevynechávejte, jen si ho o trochu více přizpůsobte. V ranních hodinách si můžete dopřát dynamičtější lekce jógy, běh, rychlou chůzi, kolo, brusle. V hodinách odpoledních už spíše volte méně náročnější cvičení, například jemnou hathajógu, jin jógu, vědomé pomalé procházky či plavání.
Příroda
Pokud je to možné, buďte co nejvíce pod širým nebem. V létě se více než kdy jindy můžete propojit s přírodou. Zacvičte si venku, vyměňte uzavřené prostory za překrásné lesy, hory či parky a užijte si pohyb na čerstvém vzduchu.
Meditace a relaxace
Není nutné trávit veškerý čas venku jen pohybem. Pokud se na nějakém místě cítíte dobře, tak tam chvilku zůstaňte, dýchejte a jen buďte. Plně přítomní a vědomí si tohoto jedinečného a magického času teď a tady. Jediný čas, který doopravdy máme a který stojí za to naplno žít.
Orgány, které souvisejí se srpnovým měsícem:
Játra a lymfatický systém
Játra mají velký vliv na teplo v našem těle. Přirozenou cestou, jak posílit játra, je strava. Zařazujeme tedy jablíčka, listovou zeleninu a čaje či tinktury z ostropestřece mariánského či sezamový olej. Omezte tučná jídla a jezte opravdové potraviny.
Pokud lymfa nefunguje tak, jak má, mohou se na různých místech v našem těle hromadit odpadní látky a vznikat otoky. Což nikdo z nás, hlavně v létě, nechce. Lymfa patří mezi odpadní filtrační orgán našeho těla. Dodržujte dostatečný příjem vody a dopřejte si manuální lymfatickou masáž.
Ochlazující dechové techniky – pránájáma
Šitalí pránájáma – nádech přes srolovaný vystrčený jazyk, rty do tvaru „O“. Při výdechu stáhneme jazyk dovnitř, zavřeme ústa a vydechneme nosem.
Šítkárí pránájáma – vzduch je vtahován syčivým zvukem mezi rty. Rty jsou od sebe lehce oddělené.
Vhodné oleje do aromalampy či nosných olejů
– cypřiš, máta, citrón, levandule, ylang-ylang, grep či peprmint
Jaké směsi si lze namíchat:
– 4 kapky citrónu, 1 kapka bazalky a 1 kapka máty peprné
– 4 kapky ylang-ylangu, 3 kapky máty, 2 kapky levandule, 2 kapky bergamotu a 2 kapky jasmínu
– 3 kapky citrónu, 3 kapky mandarinky a 3 kapky peprmintu
Jaké pozice volit v měsíci srpnu
Díky teplému počasí se mnohým z nás mohou jógové ásany lépe praktikovat. Svaly jsou krásně prohřáté a umožňují nám jít v pozicích dál. V létě zařazujeme rotační pozice, ve kterých zůstáváme delší dobu, což přispívá k rozproudění lymfatického systému a uvolnění našich těl.
Předklon s propletenýma rukama za zády (baddha hasta uttanásana)
Můžeme si jemně pokrčit nohy v kolenou, spojené dlaně se snažíme dostat co nejdále od těla s respektem k sobě sama.
Přetočený pes hlavou dolů (parivrtta adho mukha švanásana)
Přejdeme do klasického psa hlavou dolů a pravou rukou chytneme levý kotník či lýtko podle toho, kam dosáhneme.
Rotace v pyramidě (parivrtta paršvóttánásana)
Masáž vnitřních orgánů a aktivace kyčelních kloubů. Oživení mysli a a protažení zadní části našeho těla.
Luk (dhanurásana)
Reguluje trávicí, vylučovací a reprodukční orgány. Masíruje játra a slinivku břišní.
Variace v pozicích brány (parighásana)
Hluboké a výživné protažení našich boků. Jemně se s každým výdechem do úklonu uvolňujeme.
Pozice židle na špičkách (prapada utkatásana)
Zpevníme hluboký stabilizační systém – střed těla. Vnímáme a hledáme stabilitu a balanc. Posilujeme chodidla.
Pozice krávy (gomukhásana)
Pokud nespojíme ruce za zády, použijeme pásek. Posilují se klouby dolních končetin a uvolňují se hrudní obratle. Zlepší se mobilita ramenou a držení těla. Po pěti nádeších a výdeších vystřídáme strany.
Pozice ryby (matsjásana)
Podpora funkce břišních orgánů, trávení a vylučování. Otvírání hrudníku a našeho srdce.
Pozice indického dřepu (malásana)
Masíruje břišní orgány, posiluje svaly lýtek a chodidel.
A samozřejmě nezapomínejme na uklidňující šavásanu – pozici mrtvoly – která odstraňuje únavu a umožňuje mysli a tělu relaxovat.
Srpen je symbolem horkých dní, které se podle pranostik začínají stávat nevypočitatelnými. V první polovině nám vládne znamení Lva plné žáru, vášně a vnitřní síly, která sem tam musí zabojovat s leností a egem. V druhé polovině ho střídá rozvážná a pracovitá Panna mající připravené přesné plány do dalších dní.
Srpen je překrásný měsíc a to hlavní, co vám všem přeji, je, abyste si ho užili. Naplno a vědomě. Vnímejte vrcholící energie, čerpejte z nich, co můžete, a ke konci se jemně začněte pouštět do zářijových dní. Změna je neměnná.
Přeji vám sluncem prozářený a vnitřní sílou nabitý srpen!