Roční období 07. 08. 2021 PDF Tisk

Srpen: měsíc ve znamení tělesného tepla a energie

Měsíc srpen vládne tělesnému teplu a termoregulaci uvnitř našich těl. O jaké orgány je dobré se více zajímat a co udělat pro jejich posílení? A jaké ásany či aromaterapii zařadit do své praxe?

Srpen: měsíc ve znamení tělesného tepla a energie

Co v srpnu dominuje
Srpnu vládne element ohně, a i když se to mnohým z nás nebude příliš zamlouvat, tak léto pomalinku míří ke svému konci. Je to čas nalézání vnitřní síly, energie a tepla, které si máme nést do podzimních dní. Oheň se začne postupně promíchávat s elementem země a právě tehdy může dojít k velkým teplotním výkyvům v našem těle. Na tom, jak se budeme v měsíci srpnu chovat ke svému tělu, velmi záleží, protože to ovlivní vstup do barevné brány podzimu, která s sebou občas nese únavu, chmury a deprese. 

Horko a přehřátí
Velmi lehce se nám může stát, že se naše tělo přehřeje. Srpen je opravdu silný, a než element ohně začne střídat element země, můžeme si v žáru srpnových dní přivodit přehřátí organismu. 

Jak se přehřátí vyhnout? 

 1. Pijte dostatek tekutin – vodu, vodu s citrónem, bobulovitým ovocem (jemně vodu dochutí) či mátou, vychlazené (pozor, ne ledové) bylinkové čaje – pampelišku, mátu, fenykl, tulsi.
 2. Koření fenykl a koriandr snižují horkost v těle a napomáhají trávení, tedy našemu vnitřnímu ohni, dostat se do harmonie.
 3. Jezte čerstvé a ideálně lokální ovoce a zeleninu. V létě nám prospějí saláty a lépe se drží půsty, které uleví tělu a zbystří naše smysly.
 4. Ozdobte své talíře okurkou, ředkvičkami, jahodami, malinami, borůvkami a přiklonit se můžete i k melounu či mangu.
 5. Nejezte, pokud nemáte hlad – nechte své trávení odpočinout.
 6. Pozor na přebytek cukru – v létě nás lákají zmrzliny, sladké alko i nealko drinky a mnoho dalších. Určitě vám to nezakazujeme, vždyť život je od toho, abychom si ho užívali, ovšem pokud koukáte po třetí čokoládové zmrzlině, tak zvažte, zda by nebylo lepší si pochutnat třeba na misce borůvek.
 7. Nepřejídejte se.
 8. Vyhněte se těžkým, kořeněným jídlům – cibuli, česneku, zázvoru a hřebíčku.
 9. Vyhněte se přímému styku se sluníčkem v odpolední době a nezapomeňte na vhodný opalovací krém.
 10. Omezte příjem kofeinu, zelených čajů a horkých čokolád.
 11. Noste klobouky, které vás ochrání před úpalem.

Pohyb
Mnohým z nás se pohyb v létě jeví jako nemožný, protože se často potíme, i když jen stojíme. Ovšem pohyb v letních dnech určitě nevynechávejte, jen si ho o trochu více přizpůsobte. V ranních hodinách si můžete dopřát dynamičtější lekce jógy, běh, rychlou chůzi, kolo, brusle. V hodinách odpoledních už spíše volte méně náročnější cvičení, například jemnou hathajógu, jin jógu, vědomé pomalé procházky či plavání. 

Příroda
Pokud je to možné, buďte co nejvíce pod širým nebem. V létě se více než kdy jindy můžete propojit s přírodou. Zacvičte si venku, vyměňte uzavřené prostory za překrásné lesy, hory či parky a užijte si pohyb na čerstvém vzduchu.

Meditace a relaxace
Není nutné trávit veškerý čas venku jen pohybem. Pokud se na nějakém místě cítíte dobře, tak tam chvilku zůstaňte, dýchejte a jen buďte. Plně přítomní a vědomí si tohoto jedinečného a magického času teď a tady. Jediný čas, který doopravdy máme a který stojí za to naplno žít.

Orgány, které souvisejí se srpnovým měsícem: 
Játra a lymfatický systém 
Játra mají velký vliv na teplo v našem těle. Přirozenou cestou, jak posílit játra, je strava. Zařazujeme tedy jablíčka, listovou zeleninu a čaje či tinktury z ostropestřece mariánského či sezamový olej. Omezte tučná jídla a jezte opravdové potraviny. 

Pokud lymfa nefunguje tak, jak má, mohou se na různých místech v našem těle hromadit odpadní látky a vznikat otoky. Což nikdo z nás, hlavně v létě, nechce. Lymfa patří mezi odpadní filtrační orgán našeho těla. Dodržujte dostatečný příjem vody a dopřejte si manuální lymfatickou masáž.

Ochlazující dechové techniky – pránájáma

Šitalí pránájáma – nádech přes srolovaný vystrčený jazyk, rty do tvaru „O“. Při výdechu stáhneme jazyk dovnitř, zavřeme ústa a vydechneme nosem.

Šítkárí pránájáma – vzduch je vtahován syčivým zvukem mezi rty. Rty jsou od sebe lehce oddělené.

Vhodné oleje do aromalampy či nosných olejů
– cypřiš, máta, citrón, levandule, ylang-ylang, grep či peprmint 

Jaké směsi si lze namíchat:
– 4 kapky citrónu, 1 kapka bazalky a 1 kapka máty peprné
– 4 kapky ylang-ylangu, 3 kapky máty, 2 kapky levandule, 2 kapky bergamotu a 2 kapky jasmínu
– 3 kapky citrónu, 3 kapky mandarinky a 3 kapky peprmintu 

Jaké pozice volit v měsíci srpnu
Díky teplému počasí se mnohým z nás mohou jógové ásany lépe praktikovat. Svaly jsou krásně prohřáté a umožňují nám jít v pozicích dál. V létě zařazujeme rotační pozice, ve kterých zůstáváme delší dobu, což přispívá k rozproudění lymfatického systému a uvolnění našich těl.

Předklon s propletenýma rukama za zády (baddha hasta uttanásana)
Můžeme si jemně pokrčit nohy v kolenou, spojené dlaně se snažíme dostat co nejdále od těla s respektem k sobě sama. 

Přetočený pes hlavou dolů (parivrtta adho mukha švanásana)
Přejdeme do klasického psa hlavou dolů a pravou rukou chytneme levý kotník či lýtko podle toho, kam dosáhneme. 

Rotace v pyramidě (parivrtta paršvóttánásana)
Masáž vnitřních orgánů a aktivace kyčelních kloubů. Oživení mysli a a protažení zadní části našeho těla. 

Luk (dhanurásana)
Reguluje trávicí, vylučovací a reprodukční orgány. Masíruje játra a slinivku břišní. 

Variace v pozicích brány (parighásana)
Hluboké a výživné protažení našich boků. Jemně se s každým výdechem do úklonu uvolňujeme. 

Pozice židle na špičkách (prapada utkatásana)
Zpevníme hluboký stabilizační systém – střed těla. Vnímáme a hledáme stabilitu a balanc. Posilujeme chodidla. 

Pozice krávy (gomukhásana)
Pokud nespojíme ruce za zády, použijeme pásek. Posilují se klouby dolních končetin a uvolňují se hrudní obratle. Zlepší se mobilita ramenou a držení těla. Po pěti nádeších a výdeších vystřídáme strany. 

Pozice ryby (matsjásana)
Podpora funkce břišních orgánů, trávení a vylučování. Otvírání hrudníku a našeho srdce. 

Pozice indického dřepu (malásana)
Masíruje břišní orgány, posiluje svaly lýtek a chodidel. 

A samozřejmě nezapomínejme na uklidňující šavásanu – pozici mrtvoly – která odstraňuje únavu a umožňuje mysli a tělu relaxovat.

Srpen je symbolem horkých dní, které se podle pranostik začínají stávat nevypočitatelnými. V první polovině nám vládne znamení Lva plné žáru, vášně a vnitřní síly, která sem tam musí zabojovat s leností a egem. V druhé polovině ho střídá rozvážná a pracovitá Panna mající připravené přesné plány do dalších dní.

Srpen je překrásný měsíc a to hlavní, co vám všem přeji, je, abyste si ho užili. Naplno a vědomě. Vnímejte vrcholící energie, čerpejte z nich, co můžete, a ke konci se jemně začněte pouštět do zářijových dní. Změna je neměnná.

Přeji vám sluncem prozářený a vnitřní sílou nabitý srpen!

 • autorka: Lenka Petrikovičová
 • @lp_angel_soul
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné