Soutěže 29. 01. 2018 PDF Tisk

SOUTĚŽ o Chytré Kaše JAPŮ

Správná volba kaše vám pomůže mít pestrý a zdravý jídelníček. Máte-li více času, je nejlepší připravit si vlastní kaši z celého zrna a podle svých preferencí. Pokud ale nemáte tolik času na přípravu a třeba ani tolik inspirace, je tu řada možností v podobě instantních kaší. Vyzkoušejte Chytré kaše JAPŮ.

SOUTĚŽ o Chytré Kaše JAPŮ

Jak si zařadit kvalitní kaše do svého jídelníčku?

Čtěte opravdu pozorně složení kupovaných kaší. Hledáte-li způsob, jak se zbavit ranní dávky pečiva, jak mít rychlou snídani, abyste ji nevynechávali a těšili se na ni, kaše jsou rozhodně vhodnou volbou. Nejsou to ale jen kaše ovocné k snídani, hodí se i na svačinu, nebo když vás prostě honí mlsná. Zeleninové kaše zas snadno nahradí návštěvu rychlého občerstvení anebo naopak pomůžou od hladovění při náročném dni. Nebojte se vyzkoušet nové a netradiční chutě, určitě vás mile potěší.

Obecně je na přípravu kaše nejlepší celé zrno a to buď nakvašené nebo naklíčené. Pak následují kaše klasické vařené, jako je třeba jáhlová nebo čiroková.

Na zmíněné přípravy je potřeba trochu více času a příprav, proto u mnohých z nás vedou právě kaše na zalití. Instantních kaší je na trhu celá řada a pro „zdravou“ volbu je třeba číst složení a porozumět mu.

Domácí příprava kvašeného ovsa

Větší množství celého ovsa (např. 0,5 – 1 kg) několikrát propláchněte čistou vodou, poté zalijte vodou v dostatečně velké nádobě 1:2 (oves : voda), oves nabobtná, tak pozor, ať vám nepřeteče. Nádobu nechte v pokojové teplotě. Oves se většinou do druhého dne krásně probudí, nabobtná a začne vonět klasickou kvasnou vůní. Takto oves ponechte dva dny, případně vyměňte vodu, pokud to na vás bude moc chuťově či vůní výrazné. Z nádoby můžete začít odebírat po dvou dnech (ale klidně i dříve, jen nebude tak prokvašený) a zbylý obsah nechávat dále pod vodou. Oves můžete nechat při pokojové teplotě několik dní, dokud ho všechen nesníte. Voda bude mít zákal a typickou vůni, zrno zbavíte výrazné chuti kvasu jeho propláchnutím, čímž se ale zbavujete mnoha prospěšných látek, na kvas je lepší si zvyknout než ho vyhazovat. Nakvašený oves můžete mixovat na kaší, jíst na sladko i na slano jako přílohu, péct z něj sušenky, prostě vše, co vás jen napadne. Věřím, že si ho zamilujete. Dobrý tip, je namáčet oves ještě s pohankou třeba 2:1.

Domácí příprava naklíčené pohanky

Při nákupu vybírejte pohanku zelené barvy, ta je loupaná mechanicky a ne tepelně (ta nenaklíčí). Pohanku propláchněte, dejte to mísy a zalijte čistou vodou tak, aby voda byla přibližně 1 cm nad ní. Nechte pohanku natáhnout vodu přibližně 15 až 30 min, ne déle. Slijte vodu a opět pohanku propláchněte. Nechte ji v míse, kterou můžete přikrýt utěrkou. Klíčky začnou během prvního dne a druhý den už bude pohanka k jídlu. Takto naklíčená se hodí jako příloha do salátů, na sladko jako kaše nebo se může usušit a smíchat se sušeným ovocem a oříšky jak granola.

Nebojte se tedy vyzkoušet něco nového a místo ranního pečiva si zamilujte kaše, které jsou pro nás tak tradiční a prospěšné. Pozorujte se, jak vaše tělo reaguje na nová jídla. Možná vám nebude vyhovovat kombinace obilovin a čerstvého ovoce, nahradit ho můžete sušeným.

Probuzení trávicího ohně – agni

Podle obecných principů ajurvédy, probudíme a podpoříme trávicí oheň vhodným stravováním. Nápoje (teplou vodu, bylinný čaj) pijme hodinu před nebo po jídle. Oddělujme tedy pití od jezení. Jezme 3 jídla denně s 4 až 6 hodinovým odstupem, tělo má tak dostatek času na trávení. Vybírat bychom měli v čerstvé formě to, co nám příroda pro dané roční období nabízí. V sušené formě si můžeme užívat i plodů typických pro ostatní období. Pro zimní období se hodí používat zahřívací koření jako je chilli, zázvor, kari, pepř, skořice, hřebíček. S prevencí chorob nám pomůže přidávání kurkumy do pokrmů. Tato doporučená koření se krásně hodí i do kaší.

 

SOUTĚŽ o 3 kilová balení Chytrých kaší JAPŮ !

Soutěžní otázka

Z kolika druhů Chytrých kaší můžete vybírat?

a) 8

b) 10

c) 12

Nápovědu hledejte na www.japu.cz

Své odpovědi posílejte na email ctenari@jogadnes.cz do pátku 2. 2. 2018

 

Článek pro vás připravila milovnice kaší a jejich výrobce Jana Půlpánová.

www.japu.cz 

Objednat předplatné