Tradiční čínská medicína 20. 01. 2018 PDF Tisk

Síla qigongu

Radost ze života, jasná mysl, silná vůle, zdravé tělo… To jsou jen některé z benefitů, které se už po tisíciletí připisují cvičení qigong (čteme čchi-kunk).

Síla qigongu

Tak jako se ájurvéda pojí s praxí jógy, qigong je jedním z pilířů tradiční čínské medicíny pro kultivaci těla, ducha i mysli. Cvičit se začal ve staré Číně už před více než 3000 lety jako léčebná technika pro zdraví těla a dlouhověkost. Od té doby se po celém světě rozšířily stovky druhů a forem s různým zaměřením, které dnes můžeme provádět. Všechny jsou však založeny na podobném principu soustředění a hlubokého dechu, sladěných do určitých pozic a pohybů.

Síla qigongu spočívá ve sjednocení těla a ducha Shen vědomým vedením čchi, jejím uvolněním, navýšením a rozprouděním. Tato životní energie, jak se jí také říká, koluje v meridiánech. Jsou to dráhy, které propojují celé naše tělo a orgány, a je potřeba, aby v nich neustále volně plynula. V momentě, kdy v některé části těla vznikne blokáda, volný tok čchi je přerušen, což vede k tělesné nebo duševní nerovnováze. Stagnující energie se pak může projevit jako nafouknutý podbřišek, bolest v podžebří, bolest hlavy nebo únava. A stejně jako zahrazený tok čchi dokáže způsobit potíže, jeho uvolněním můžeme ke konkrétním orgánům přivést léčivou sílu. Prevence onemocnění nebo jeho léčba pomocí vědomého vedení čchi je jedna z podstat qigongu. Další význam pak nese právě soustředěnost, ve které celé cvičení provádíme. Naše myšlenky je potřeba obrátit do svého nitra a vnímat jen sebe a své tělo. Je to vlastně meditace v pohybu, kdy každodenní starosti a rozmýšlení jdou stranou a jediné, na co se soustředíme, je vedení naší čchi, naší vnitřní síly tělem. Čím déle ve smyslu pravidelnosti budeme qigong cvičit, tím více dokážeme samotnou čchi a její pozitivní účinky vnímat. Spousta lidí ji během cvičení pociťuje jako mravenčení v rukou, příval tepla na různých částech těla nebo mimovolné kontrakce svalů bezprostředně po skončení. Rozproudit ji volným tokem nám pomůže i hluboké dýchání, které je s cvičením úzce spjato, správné držení těla a plynulé pohyby. Ve většině pozic jsou nohy mírně rozkročené a pokrčené, pánev podsazená, tělo vzpřímené, zároveň však uvolněné, a ruce vedou krouživé pohyby. Při cvičení se tak zároveň posílí naše svaly, protáhnou se šlachy, procvičí se klouby a rozproudí se i oběh krve a lymfy.

Qigong je fyzicky i pohybově nenáročný, takže je vhodný i pro úplné začátečníky. Dnes existuje spousta volně dostupných videí, článků i knížek, kde jsou názorně popsány jednotlivé cviky různých sestav. Jejich výhodou je, že jsou vždy po ruce a my si tak můžeme vyzkoušet různé druhy bez ohledu na čas a místo. Tato metoda je však vhodná spíš pro ty zkušenější, kteří už měli možnost poznat svoji čchi v praxi. Těm, kteří by chtěli toto cvičení vyzkoušet poprvé, se doporučuje začít pod vedením zkušeného lektora. Jedině tak lze od začátku kontrolovat správné provedení pohybů a dýchání. Pro takového nováčka jsou přeci jen tyto pohyby dost specifické a neobvyklé a snadno se udělá chyba, která pak v těle může napáchat škodu.

Spousta qigongových cviků je spojena s čínskými bojovými uměními jako taiji quan nebo ba gua zhang. Avšak většina lidí v naší dnešní společnosti qigong využívá pro jeho meditační a léčebné účinky. Z dlouhodobého hlediska se výsledek pravidelného cvičení mnohonásobně projeví na tělesné i duševní kondici. Podíl bude mít na lepší kvalitě spánku, prevenci před onemocněním, aktivním metabolismu, fyzickém uvolnění i na psychickém stavu. Naše mysl bude zklidněná a projasněná a my se budeme cítit o mnoho výkonnější a silnější. Pokud bychom to shrnuli, je to ideální cvičení pro pohodu těla a duše, nenáročné a účinné. O pozitivních výsledcích se však každý musí přesvědčit sám. A to jedině tím, že je pocítí sám na sobě. Tím, že objeví svoji čchi. Tím, že pochopí, jak pracovat se svojí životní silou.

 

  • autor: Zuzana Košařová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné