úterý 17. 9. 2024
Jóga je slovo skloňované sem a tam. Jóga se rozvíjí s vývojem generací a společnosti. Jednou se objeví zmínka o józe jako prevenci stresu a napětí, v dalším článku čtete o tom, jak je jóga zdravá a vhodná na bolavá záda (syndrom současné doby), jindy se dozvíte, že jóga... a tak by se dalo pokračovat dál a dál. Pojďme společně prozkoumat styly jógy a především ty, které zajímají lidi dnes.
Jóga je slovo skloňované sem a tam. Jednou se objeví zmínka o józe jako prevenci stresu a napětí, v dalším artiklu čtete o tom, jak je jóga zdravá a vhodná na bolavá záda (syndrom současné doby), nebo jak americké hvězdy show businessu cvičí jógu a proto tak úžasně mladě vypadají.
Nedávno jsem četl v německém časopise, jaká vlna jógy zachvátila Německo a jak manažeři, muži, ženy, senioři i děti cvičí jógu. Okolo jógy je velký marketing, který samozřejmě mnoha společnostem a lidem vydělává peníze. Od bot na cvičení jógy, přes podložky, pásky, pohodlné oblečení až ke šperkům či nejrůznějším módním doplňkům vede cesta jógy. I společnost Chopard (výrobci luxusních šperků) vytvořili kolekci, jejíž součástí je briliantový "om". Lidi (jogíni) vedou diskuse o tom, co je jóga, jestli je komerční, nebo nekomerční a často "jogíni", tak jak se nazývají, posuzují z jejich hlediska naturálnosti a čistoty jógy, co je pravé a co není pravé.
Vždycky jsem byl přesvědčený, že jóga je krásná v tom, že nechává svými pravidly každému volnost. Mnoho lidí chce volnost a přitom se nechávají svazovat předsudky, vlivy okolí a tendencemi, které na ně působí. I když volnost chtějí, bojí se jí, a proto vymýšlí nejrůznější spletence pravidel, vztahů a idejí, kterými by chtěli ovlivňovat (manipulovat) lidi okolo sebe. Nikde není dáno, že jóga je správná jen taková, jakou jí prezentuje jeden nebo druhý člověk. Každý jsme jiný. Každý žijeme v jiných podmínkách, v jiných zeměpisných šířkách a tak systémy či myšlenky, které vznikly na jednom území, je potřebné adaptovat. Vše okolo nás se mění. Každým dnem procházíme změnami, situacemi, ke kterým je třeba se nějak postavit.
I druhů, stylů jógy je velké množství a myslím si, že s vývojem současné doby budou vznikat nové a nové názvy s cílem uspokojit potřeby lidí. Každému vyhovuje jiný styl cvičení, máme rozdílné chutě a rozličné potřeby. Proto se setkáte v nabídce relaxačních center s variabilitou názvů jógy a jejich přívlástků a ani jedna není špatná. Ten, kdo říká, že jen "tahle" jóga je dobrá, nebo že jen on zná tu správnou jógu, je to již z komunikace jasné - manipulace vládne světem.
Základy jógy jsou tvořeny tvz. Pataňdžaliho systém jógy. Pataňdžali sestavil moudrosti mudrců a dal jim koncept 8 stupňové stezky, kterou člověk praktikující jógu kráčí. Jednotlivé stupně se v různých stylech jógy více, či méně zmiňují a praktikují. Jama a nijama – etické a morální doporučení, jak se člověk chová sám k sobě a k okolí, ásana – pozice, krije (činnost v pozicích), pránájáma – řízení a expanze energie dechovými technikami, mudrami a bandhami, prátjáhára – práce se smysly, dhárana – koncentrace, dhjána – meditace, samádhí – poznání.
Jednotlivé styly jógy se liší v přístupem a podmínkami, přívlastek k józe je determinuje. Pro každého, kdo se s jógou setká, je cesta. Někomu vyhovuje cvičení dynamické jógy a tak ji cvičí a jinému ne a má možnost zvolit jinou cestu jógou.
Hathajóga je jednoduché a jemné cvičení pozic jógy, kdy je dáván důraz na správné rozpohybování těla, zklidnění mysli, připoutání pozornosti k dechu a v dechu rozvíjení pozic. Pozice jsou prováděny s výdrží po delší časový úsek a jsou uvolněny stejně dlouho, jako byly drženy a jsou prokládány mezirelaxací. Ta je velice důležitá pro uvědomění si energie v těle a celkovému procítění. Na závěr je řazena pránájáma a konečná relaxace. Hathajóga je základem pro všechny styly jógy.
Aštánga vinjása jóga je cestou poznání sebe sama. Jedná se o dynamické cvičení ásan striktně seřazených do sérií. Jednotlivé pozice jsou spojovány přechody mezi nimi "vinjása" a speciálním dechem - dechem vítězů - udždžají. To je dýchání skrz hlasivkovou štěrbinu. Dle gurua Šrí K.Patthabi Joise je aštánga cestou vnitřního očištění a kontroly mysli. Jako průvodcem na této cestě je mocný dech sladěný se statickými pozicemi a pohybem. Tím dochází k "vaření krve" a způsobuje pocení, které odvádí nečistoty z těla, nervového systému a smyslových orgánů.
Powerjóga je cvičení pozic jógy určené všem, kteří se chtějí uvolnit a přitom protáhnout a souměrně posílit, vytvarovat celé tělo. Základní powerjóga učí správné držení těla, dýchání a umění soustředit se. Powerjóga je styl jógy vzniklý v Americe ve z hatha jógy a aštánga jógy - zjednodušením striktnosti a náročnosti aštánga jógy. Jejím základem je pozdrav slunci, který se opakuje a do něho jsou vkládány pozice, bojovníků, z nichž se tvoří krátké sekvence. Někdo cvičí powerjógu více dynamicky, někdo počáteční dynamiku prodlouží do dynamiky dechu a výdrží, kdy má člověk čas, soustředit se na dech, klid a uvolnění v pozicích. I v powerjóze bývá využíván dech udždžají pro ochranu srdce při zvýšení intenzity cvičení a současně pro nezvyšování tepové frekvence.
Vinjása jóga je dynamický styl jógy, který předpokládá základní znalost a praxi jógového cvičení a řízení dechu. Jednotlivé ásany jsou spojovány, a to vede k prohřátí svalů, posílení a protažení, ale také ke zvýšení tepové frekvence. To v józe není žádoucí, proto je opět důležitý dech udždžají, bez něj vinjása není vinjásou. Vinjása jóga není ani tak styl, jako kvalita, kterou lze přidávat ke všem jógovým praxím.
Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které jsou tvořeny z 26 pozic hatha jógy a dvou dýchacích cvičení. Cvičí se ve vyhřátém sále na 42 stupňů. Cvičením se stimuluje vše v lidském těle. Jelikož se cvičí ve vyšší teplotě, cvičení je náročné z hlediska různých zdravotních omezeních. Teplo je jedním z klíčů k úspěchu celého systému a rozvíjí ohebnost těla, právě díky působení tepla. Zakladatelem je Bikram Chodhury, uznávaný učitel jógy, který již od dětství studoval jógu.
Iyengar jóga je svojí jednoduchostí přístupná pro všechny lidi. Na světě patří k jednomu z nejrozšířenějších stylů terapeutické jógy. Jedná se o klidný, nedynamický styl jógy, který učí "dokonalé" připoutání pozornosti na anatomicky správné provádění jednotlivých pozic. V pozicích tělo nechává delší čas a pomáhá mu využitím pomůcek. Cílem Iyengar jógy je zdravé provádění pozic. Tento druh jógy je vhodný pro začátečníky, nebo pro již praktikující cvičence, protože je obohatí v technice provádění pozic.
Mezi další styly jógy patří: jin, restorativní, hot, hormonální, integrální, anusára, acro, fly, wellness, fitness, a pro speciální skupiny jsou zde: gravidjóga, dětská jóga, jóga pro seniory, pro zdravá záda, pro teens atd.
V současné době, tak jako i v přecházejích dobách, se vždy s vývojem společnosti, nástupem generace objeví nějaký nový jógový styl, směr... cesta. A tak tomu je i dnes. Jóga Dnes vám v zářijovém vydání (vychází 10.9.2024) přináší různé pohledy na jógu, které zajímají a baví mladší v tuto chvíli. Inspirujte se a vybete si ten svůj směr jógy - a nyní je čas začít! Jóga je TEĎ.