Cvičební sestavy 13. 06. 2017 PDF Tisk

Sestava pro uvolnění hamstringů a kyčlí

Jóga je svobodná. Svobodu dává mysli, duši i tělu. Mysli ve smyslu toho, že nás učí pracovat s toulavými myšlenkami. Duši ve smyslu toho, že nás učí přijímat se takoví, jací jsme. A tělu ve smyslu toho, že nás učí zacházet s ním s jemností tak, aby jej posílila a uvolnila zároveň.

Sestava pro uvolnění hamstringů a kyčlí

V dnešním článku bychom vás rádi seznámili s polohami, které na fyzické rovině uvolní zadní stranu stehen a kyčle. Nejrůznějších sestav na uvolnění kyčlí existuje nespočet. Všechny by měly začínat několika koly surya namaskaru. Jeho prostřednictvím nejenže vzdáme holt vyššímu všeprostupujícímu a všepohlcujícímu principu, ale také se zkoncentrujeme na dech, zklidníme roztěkanou mysl a pravidelně se opakujícími pohyby zahřejeme svaly celého těla. Ty, které mají tendenci ke zkracování, protáhneme a ty, které mají tendenci k ochabování, posílíme.

Specifická bolest namožených hamstringů

Zadní strana stehen má tendenci ke zkracování. To pociťujeme obzvláště v letním období, které nabízí mnoho příležitostí ke sportovnímu vyžití. Slunečné počasí přímo láká k provozování sportů, do jejichž vykonávání jinak nemáme příliš chuti a elánu. Jedná se zejména o běh, kolo a kolečkové brusle. Všechny tyto sporty zatěžují a posilují nohy, tedy i zadní část stehen. Všichni jistě víme, že namožené hamstringy umí pořádně bolet. Tato bolest je přitom velmi specifická a nesrovnatelná s žádnou jinou. Snad můžeme říci, že svaly většinou bolí tak nějak stejně. Bolavé hamstringy ale bolí jinak a dokáží nás na dlouhou dobu vyřadit z běžného provozu.

Uvolňování nejen zatuhlých hamstringů a kyčlí

Podobně jako při letních sportech namáháme hamstringy, pracují i kyčle. Proto je dobré se při protahování zadní strany stehen věnovat i kyčlím. Ty totiž představují v naší chůzi velmi dominantní a důležitý prvek. Jóga léčí směrem zevnitř ven. Sestava, s níž vás dnes seznámíme, by měla být vykonávána s ohledem na tělesné i duševní a emoční dispozice. V každé poloze si najděte svou vlastní mez, kdy je vám praxe ještě příjemná, a tu v žádném případě nepřekračujte. Zkuste praxi zařadit několikrát za sebou a sledujte změny, které se dějí s vaším tělem, myslí i duší. Bude-li praxe vykonávána s koncentrací dovnitř a s vědomím dechového pohybu, je pravděpodobné, že se uvolní nejen hamstringy a kyčle.

S citem k tělu a jeho dispozicím

V jednotlivých polohách zůstávejte tak dlouho, jak dlouho vám to bude příjemné. Nespěchejte. Nezapomínejme, že jóga vede k zastavení pohybu a změn mysli. Jakmile se objeví první známky nepohodlí, jak fyzického, tak vnitřního, polohu opusťte a zaujměte polohu následující. Nejprve provedeme počáteční obrácení do sebe a zklidnění. Proveďte tak, jak jste zvyklí. Následuje 5 kol pozdravu sluníčku. Poté se přesuneme do předklonu, ukazováky zahákneme za palce a vydržíme.

Hrdý jezdec

S dalším nádechem odkročíme pravou nohou vzad a zaujmeme polohu jezdce. Spojíme dlaně a zvedneme trup směrem vzhůru. Za rukama se vytahujeme šikmo vzhůru, pánev je stále v neutrální poloze, kyčle jsou v jedné rovině, u přední nohy nejde koleno před špičku. S výdechem se vrátíme zpět do původní polohy. Pravou ruku odlepíme od země a podíváme se za ní. Provedeme i s druhou rukou. Vrátíme se zpět do původní polohy, přeneseme těžiště vzad tak, že přední pokrčenou nohu napneme, a přiblížíme hrudník ke stehnu. Po návratu do polohy jezdce položíme na zem vedle přední nohy předloktí a 5× tuto nohu vychýlíme do strany a zpět.

Holub

Po pátém vychýlení a uvolnění položíme nohu na zem a přesuneme se do polohy holuba. Poté, co prodýcháme, se přesuneme dolů do lehu a zde opět odpočíváme. Po chvíli uchopíme kotník natažené nohy a přitáhneme patu k hýždím. Prodýcháme. Vrátíme se nahoru do sedící polohy a provedeme 3 variace polohy holubího krále. Nejprve položíme špičku chodidla do loketní jamky a spojíme ruce nad hlavou. Poté nohu uchopíme nad hlavou oběma rukama. Nakonec uchopíme palec pravé nohy pouze pravou rukou a ukazovák levé ruky zahákneme za palec levé nohy položené na zemi. Vrátíme se zpět do polohy spícího holuba dole na zemi. Poté provedeme provaz.

Závěrečná relaxace

Přesuneme se do polohy dítěte, ve které odpočíváme. Následuje poloha střechy, odkud dojdeme zpátky do předklonu, kde opět uvolníme. Celou sestavu zopakujeme i na druhou nohu. Zakončíme klidným spočinutím v poloze šavásany, kde v sobě necháme doznít pocity z uplynulého cvičení.

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • www.sadhak.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné