Sestava pro horké letní dny

13. 08. 2017


Letní horka jsou příjemná. Odtahují však naši pozornost ven a mohou způsobit rozčarování a chaos. Abychom se nenechali unášet nespokojeností a rozladěním, můžeme si provést jednoduchou praxi, která nám umožní obrátit se k sobě a užít si letní tepla v klidu a pohodě. Provádějme ideálně venku, brzy ráno, při východu slunce. Nebo naopak večer při jeho západu.

Poloha blaženosti

Ležíme na zádech. Pokrčíme nohy, zapřeme je o chodidla a ty přiblížíme co nejvíce hýždím. Pomalu začneme spouštět kolena od sebe směrem dolů, až se dotknou chodidla. V poloze blaženosti necháme buď ruce ležet volně podél těla, dlaněmi vzhůru, nebo položíme dlaně na podbřišek.

Založení nohou

V poloze blaženosti změníme založení nohou. Pravou patu přiložíme na hráz, druhou patu na ni tak, aby se dotýkala jejího nártu. Ruce podobně jako v poloze blaženosti – buď podél těla, nebo na podbřišek. Prodýcháme a založení provedeme na druhou nohu.

Poloha spokojeného miminka

Přitáhneme kolena k hrudníku a následně je od sebe odtáhneme tak, aby se dotkla chodidla, jako bychom chtěli jít do polohy blaženosti. My se ale uchopíme za vnitřní část chodidel a s nádechem je odtáhneme od sebe tak daleko, jak nám tělo dovolí a jak je to příjemné. Celá horní část těla je na zemi, za temenem hlavy se vytahujeme do dálky, hlava není v záklonu a ramena tlačíme od uší. Kolena směřují dolů. Otevíráme a uvolňujeme kyčle. Po chvíli polohu nepatrně změníme a rukama přehmátneme na vnější část chodidel.

Pokud nedosáhneme na chodidla, uchopíme se kdekoliv na vnitřní části nohou. Totéž platí s vnější částí.

Poloha diamantového spánku

Nohy založíme do polohy diamantového sedu. Ležíme na zádech, hýždě spočívají mezi patami. S hlubokým nádechem se vytáhneme za rukama do dálky a uchopíme se za lokty, kde uvolníme. Prodýcháme, poté provedeme uchopení za lokty na opačnou stranu. Následně položíme ruce podél těla a prsty na paty. S nádechem natáhneme pravou nohu a chvíli zde setrváme. S výdechem přitáhneme pravé koleno k hrudníku a prodýcháme. Vrátíme do původní polohy a opakujeme i s druhou nohou.

Poloha uvolňující větry

Přitáhneme kolena k hrudníku tak, aby prsty pravé ruky objaly levé zápěstí. Prodýcháme. Poté se obejmeme pod koleny tak, abychom se chytili za lokty. Celá horní část těla je stále na zemi. Za temenem hlavy se vytahujeme do dálky, brada směřuje k hrudní kosti, ramena tlačíme dolů. Provedeme založení rukou na druhou stranu, respektive se chytneme za lokty opačně.

Závěrečné spočinutí v šavásaně

S nádechem uvolníme polohu a pošleme nohy i ruce na zem, přičemž ruce natáhneme za hlavu. S nádechem se vytáhneme do dálky za rukama i za nohama a napneme všechny svaly na těle, jako když se ráno protahujeme, než vstaneme z postele. S výdechem uvolníme a celé ještě jednou zopakujeme. Přejdeme do polohy šavásany, ruce leží podél těla, dlaně směřují vzhůru. Odpočíváme.

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • www.sadhak.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket