Technika cvičení 26. 11. 2017 PDF Tisk

Sestava pro detoxikaci

Ne nadarmo se říká, že člověk je tak mladý, jak pružnou má páteř. S tím pomáhají rotace. Proto jsou tolik prospěšné v případě bolestí zad, jak horní, tak i spodní části. S tím souvisí další věc, jíž rotace prospívají našemu tělu i mysli. Jedná se o jejich detoxikační účinky.

Sestava pro detoxikaci

Při praktikování rotací dochází k povzbuzení činnosti břišních orgánů. Zlepšuje se peristaltika střev a normalizuje se vyprazdňování. Rotace se tedy mohou stát lékem pro ty, kteří trpí zácpou nebo jakýmikoliv jinými vylučovacími potížemi. Pro tento účinek je vždy nutné zahájit praxi na pravou stranu, resp. např. přitáhnout pravou nohu. Tím stlačíme tlusté střevo, pravou stranu břicha a působíme ve směru peristaltiky. Ve většině případů se rotacemi povzbuzuje činnost jater a sleziny. Pomáhají rovněž redukovat přebytečný tuk v oblasti břicha a beder, celkově zmenšovat objem břicha a uvolňují celé zažívací ústrojí.

Které rotace jsme pro vás vybrali?

Ardha matsjéndrásana

TORZE – poloviční Matsjéndrova poloha

Jedná se o jednu z nejtěžších a nejplastičtějších ásan. Protože základní verze je velmi těžká a cele ji zvládají jen zkušení jogíni, doporučuje se začínat poloviční variantou. Zpočátku na každé straně setrváme 15 vteřin, později i 30 vteřin až minutu. Můžeme opakovat dvakrát. André van Lysebeth uvádí, že je možno v poloze na každé straně setrvat maximálně 3 minuty.

Od ostatních ásan, které většinou vedou k ohnutí páteře dopředu nebo dozadu, se poloviční Matsjéndrova poloha liší tím, že působí torzi po celé její délce. Zavírá tedy sled flexí páteře vpřed a vzad, a měla by být proto součástí každé sestavy. Na rozdíl od jiných rotací také vychází z polohy sedu a vyznačuje se absencí dynamické fáze. Na fyzické rovině se při jejím provádění soustředíme na relaxaci svalstva páteře, přičemž sledujeme postup torze od křížové kosti až k lebce.

Utthita trikonásana – trojúhelník

Při poloze trojúhelníku dochází k prohybu páteře na obě strany. Zpočátku v ní setrváváme půl minuty, později i minutu. Můžeme několikrát opakovat.

Prohyb páteře do stran prokrvuje i posiluje postranní svalstvo trupu a zad, podporuje správný vývin hrudníku. Prokrvení zvyšuje i v ledvinách. Páteř činí elastičtější, čímž napomáhá výrazně eliminovat bolest v oblasti horní i spodní části zad. Jelikož zpevňuje kotníky i svalstvo na nohách, doporučuje se její praxe jedincům trpícím menšími deformacemi nohou.

Parivrtta trikonásana – obrácený trojúhelník

Jedná se o obrácenou polohu trikonásany. V poloze setrváváme přibližně půl minuty. Můžeme opakovat.

Během praxe polohy obráceného trojúhelníku dochází k rotaci páteře a úklonu. Ty protahují a posilují především bederní svaly, dále postranní svalstvo trupu, svaly zádové i svaly nohou. Vliv na činnost vnitřních orgánů je výraznější než u trikonásany, jelikož i rotace je intenzivnější.

Džathara parivartanásana

V této poloze dochází k otočení břicha do stran, tedy povzbuzuje činnost všech vnitřních orgánů (zejména jater, sleziny a slinivky břišní) a uvádí je rovněž do správných poloh. Jemně procvičuje především pánevní a břišní svalstvo, méně výrazně i paže a ramena. Zpevňuje svaly bederní a stehenní a redukuje přebytečný tuk v oblasti boků a břicha.

Na každé straně setrváme přibližně 20–30 minut.

Celou sestavu zakončíme klidným spočinutím v poloze šavásany.

 

Literatura

Jóga od Staré Indie k dnešku.

André van Lysebeth: Učím se jógu.

 

Objednat předplatné