Jóga Zprávy 05. 12. 2019 PDF Tisk

Selfie, stoj na hlavě a počet followerů. Je tohle opravdu jóga?

Proč by moderní jóga měla být více spirituální a méně narcistická? Této myšlence se věnuje fejeton v britském The Guardian…

 

Selfie, stoj na hlavě a počet followerů. Je tohle opravdu jóga?

Je to přesně o tom, že dnes, zahlceni touhou být in a co nejvíce vidět na sociálních sítích, se všichni jógující snaží o co nejkomplikovanější ásany, které vzbudí pozornost. Ne proto, že by je vyloženě chtěli dělat, a někdy, co si budeme povídat, ještě nenadešel jejich čas, ale na fotce to zkrátka vypadá skvěle! Nezkušení nadšenci jógy se tedy pokoušejí o náročné a očím lahodící ásany, aby měli více followerů na svém IG kanálu. Je tohle opravdu podstata 5 tisíc let staré indické tradice?

Zní to možná až trochu směšně. Někdo si například může natáhnout sval jen proto, aby vypadal dobře a „cool“ na sociálních sítích. Není to legrační? Selfíčka jsou jistě fajn, ale nemělo by se zapomínat na podstatu jógy. Přední fyzioterapeut Benoy Mathew řekl, že ve své praxi se stále více setkává s tím, že nastalá zranění, která se snaží dát do pořádku, jsou více méně způsobená touhou ukázat něco lepšího než to, co už bylo viděno. Ale o tom jóga není. Jóga není a nemá být soutěž, ale naopak cesta, která protáhne naše tělo a pracuje s myslí. To je její skutečná duchovní podstata! A na tu by se nemělo zapomínat…

Kdo nikdy nezažil na lekci jedince, kteří, ač už se nějakou tu chvíli leželo v šavásaně, stále kroutili svá těla do pozic připomínajících námořnický uzel? Co vlastně charakterizuje „pravého“ jogína? Rozhodně ne noha třikrát omotaná kolem krku či týden až dva strávené v indické Kerale. Jóga je samozřejmě skvělá, krom toho, že díky ní opravdu můžeme vypadat báječně, zklidní naši mysl v situacích, kdy zažíváme stres nebo jsme smutní. Musí být tedy uchopena správně a citlivě.

Jóga není o tom „podívej se na mě, co všechno dokážu“, ale o pohledu dovnitř sebe a změnách, které k nám postupně a nenásilně putují. Tedy pravý opak kýčovitých instagramových obrázků. I to k józe v dnešní době patří, ale neměla by se z toho vytrácet podstata, s jakou k nám jóga přišla, jakou sama o sobě jóga má.

Jóga nám neříká, abychom ukazovali, jak zpevněné a vyrýsované máme „břišáky“, ale jak vědomě dokážeme pár minut meditovat s myslí ustálenou v klidu a tichu, oproštěni od všeho rušivého kolem i v nás. Je to filosofie soucitu, toho největšího, kterého by člověk měl být schopen. A to nejen k druhým, ale především sám k sobě.

Nemusíte používat slova v sanskrtu, nemusíte ohnout svou páteř až k zemi, protože nemusíte nic. Stačí se posadit a rozjímat nad tím, čím jste a kým popřípadě být toužíte.

Opusťte svá ega a dělejte přesně takovou jógu, jakou cítíte, že dělat chcete. To je ta pravá, opravdová filosofie této nádherné tradice.

Dýchejte a nechte se unášet na vlně svého dechu!

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné