Spolupracujeme 21. 05. 2019 PDF Tisk

Rozhovor s Tyem Landrumem

Rozhovor a pozvánka na workshop Umění a filosofie aštanga vinyasa jógy s Tyem Landrumem!

Rozhovor s Tyem Landrumem

1. Jak dlouho praktikuješ a jak si se k praxi Ashtanga vinyasa systému dostal?

Začal jsem v roce 2005, ve stejné době, kdy jsem započal doktorandská studia na univerzitě. Zrovna jsem studoval starověké Řecko. Zvláště mě zaujala Platónova myšlenka o postupném rozšiřování vědomí prostřednictvím kontemplativní praxe filosofie, ale zároveň jsem si uvědomoval, že Platón myslel jiný způsob studia než které jsem doposud studoval. Uváděl praktiky tichého rozjímání, jež mohou pomoci s překonáním bludů a misinterpretací, a poskytne nám tak více přímou zkušenost reality. Platón ale neuvedl detaily daných technik. Až mé další studie odhalily, že staří Řekové je jednoduše nezaznamenali.

Když jsem našel jógu, byl to pro mě objev! Zdálo se mi, že to byly přesně takové techniky, o kterých Platón mluvil … techniky vedoucí k pozastavení běžného stavu mysli, a to ne venku okolo nás, nýbrž uvnitř našeho vědomí. Patanjali, autor Jógasúter, to nazývá stavem nirodha (zastavení, přerušení). Platón to nazval slovem “aporia”. Ve skutečnosti je to samé, pouze se liší terminologie. Je to otevření mysli realitě, která je mnohem složitější, expanzivnější a nabízí toho mnohem více než si dokážeme představit. A skrze toto poznání a otevření se, si začínáme uvědomovat vyšší potenciál lidského vědomí. Je zajímavá i skutečnost, že Platón a Patanjali byli současníci.

2. Pamatuji se, jak si vykládal filosofii na workshopu v Petrohradu. Naprosto si mě uchvátil a dostal si mě! Nepochybně máš skvělý dar. Kde ses tomu naučil a kdo tě ovlivnil?

Filosofii jsem studoval převážně na Univerzitě ve Virginii, což je nádherné místo. Měl jsem tu spoustu prostoru a intelektuální svobody. Měl jsem možnost dělat srovnávací studie a sledovat tu více mystickou část západní filosofie, kde se setkává s indickou soteriologií. Svoje studie jsem směřoval do oblasti lidského rozvoje a roli lásky při expanzi vědomí.

 3. Mohl bys popsat jaké bylo studovat s Richardem a Mary? Ja jste se vlastně poznali?

Můj první učitel Ashtanga Vinyasa metody, Jennifer Elliott, byla v 80. letech studentkou Richarda. Naučila se Ashtangu od něj, takže vše, co jsem se od ní naučil bylo ze stejné linie. Můj první kontakt s Richardem byl skrze několik starších videí a ty mě silně inspirovaly. Pamatuji si, jak si říkám: “Chci cítit to, co cítí on!”. Vždycky jsem se chtěl s Richardem setkat, ale jako chudý student jsem si musel počkat delší dobu. A v roce 2011 jsme se konečně potkali v Boulderu. A tehdy to bylo také poprvé, kdy jsem ho slyšel mluvit o filosofii a ohromil mě. Okamžitě jsem se propojili na úrovni našich myšlenek. S Mary bylo propojení také okamžité, ale na úrovni srdce. Oba dva jsou naprosto pozoruhodní. Začal jsem se od nich učit, jak přijmout život a využít úžasné příležitosti tohoto světa. 

4. Vzpomínám si na to, jak moudře využíváš svou energii. Podělíš se s námi o tvé zkušenosti?

Tohle je něco, co si každý z nás musí vyřešit, ale na úrovni jógy je důležité, abychom nenechali naší životní sílu unikat. Člověk se musí silně koncentrovat a soustředit se. Požadavky života, a hlavně cestování, můžou být velkou výzvou. Ale pokud se v životě soustředíte na to, na čem doopravdy záleží, tím více vedlejších a nedůležitých věci zmizí. Potom zjistíte, že můžete dávat více a štědřeji to nejlepší ze sebe.

5. Co tě dělá šťastným, když tentokrát také pro jednou vypustíme praxi jógy? :)

Nic víc na světě mi nedává pocit naplnění než ponoření se do nevinnosti, blaha a zázraku - mých dětí. Moje praxe mi pomáhá se s nimi hlouběji propojit a vidět svět jejich očima, a to je osvěžující.

6. A co jsi dělal předtím? Myslím tím před učením jógy.

Učil jsem filosofii na univerzitě a několik let jsem vlastně učil oboje spočasně. Velice rád dělám oboje, ale to propojení se studenty bylo vždy silnější skrze jógu. Praxe jógy prostě a jednoduše spojuje lidi!

7. A poslední otázka. Máš nějaký vzkaz pro praktikanty jógy v Čechách?

Jsem nadšený, že mohu přijet do kouzelného města jakým Praha je a mít příležitost sdílet svou cestu na nějaký čas s Vaší komunitou. Nesmírně rád se poznám se všemi, kdo praktikují jógu a těším se na workshop.

 

Pozvánka na workshop: Umění a filosofie aštanga vinyasa jógy s Tyem Landrumem

Přijďte se ponořit hlouběji do praxe Ashtanga Vinyasa jógy společně s Tyem, který tuto metodu začal praktikovat před mnoha lety s Richardem Freemanem. Na těchto víkendových workshopech se dostane pod kůži nejen Surya Namaskar, prozkoumáte totiž bandhy, budete se zaklánět, předklánět, twistovat, a tonejen hlavou nahoru. Nebude chybět teoretická část ve které Vám Ty představí svůj neskutečný dar předávat filosofii. Vhodné pro všechny, kteří praktikují dynamické styly jógy.

Více informací

Termín: 7.-9.6.2019

kontakt pro přihlášky: tomas.helbig.yoga@gmail.com

 

  • rozhovor vedl: Tomáš Helbig
  • foto: archiv Tye Landruma

Objednat předplatné